Veidai

2020.07.19 20:00

Legendinės laidos „Gerbkime žodį“ porelė Aldutė ir Karolis sulaukdavo ne tik liaupsių, bet ir kritikos

pamatykite archyvinius kadrus
Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2020.07.19 20:00

Vos kelių minučių trukmės laida „Gerbkime žodį“ buvo labai populiari – aktorius Aldoną Vederaitę ir Karolį Dapkų atpažindavo gatvėje, o K. Dapkų dar ir didžiu kalbininku laikė, portalui LRT.lt pasakoja viena iš laidos kūrėjų kalbininkė, profesorė Irena Smetonienė, jos vairą vėliau perleidusi LRT kalbininkei Eglei Dominienei.

Kurti laideles su pamokymais, kaip taisyklingai kalbėti, sumanė kalbininkas, televizijos žurnalistas Albinas Masaitis. Laidos vairą jis netrukus perdavė kalbininkei I. Smetonienei, kuri buvo ir jos vedėja.

„Darbą televizijoje prisimenu kaip nepaprastai puikų nuotykį. Nors buvau kalbininkė, kolegos mane visur įtraukdavo ir pakviesdavo, dirbdama labai daug išmokau ir sužinojau.

Smagu prisiminti ir laidas „Gerbkime žodį“, kurios tuo metu buvo labai populiarios. Aldutė su Karoliu džiaugdavosi, nes juos atpažindavo gatvėje, rašydavo jiems laiškus, sveikinimus“, – su šypsena pasakoja I. Smetonienė.

Tiesa, buvo ir ne tokių draugiškų bei šiltų laiškų. „Moterys piktindavosi, kad netaisyklingai laidose kalba tik Aldutė, it kokia kvailelė, o Karolį daugelis laikė didžiu kalbininku – aktorius žiūrovai tapatino su jų kuriamais personažais.

Gerbkime žodį

Sumaniau kelioms laidoms parašyti kitokį scenarijų, kur kalbos klaidas pastebi ir pataiso ne Karolis, o Aldutė. Juokingiausia, kad patys aktoriai buvo taip įsijautę į vaidmenis, jog pagal pakeistą scenarijų filmuotis lengva nebuvo. Pora tokių laidų buvo parodytos, bet žiūrovai vis tiek piktinosi – kodėl Aldutė staiga pradėjo taip taisyklingai kalbėti“, – su šypsena prisimena pašnekovė.

Gerbkime žodį

Nufilmuoti kelių minučių trukmės laidą nebuvo didelis iššūkis, sako pašnekovė. O ir kalbos klaidų anuomet netrūko, tad nestigdavo idėjų scenarijui. „Tačiau po kurio laiko supratau, kad jaučiuosi išsisėmusi, rodos, pradėjau kartotis. Nusigandau, kad laidos bus nebeįdomios, todėl, daugelio nuostabai, „Gerbkime žodį“ perleidau kitiems“, – prisimena I. Smetonienė.

Gerbkime žodį

Netrukus po to scenarijus laidoms pradėjo rašyti LRT kalbininkė E. Dominienė. „Ne tik parašydavau scenarijų, bet ir į laidų filmavimus drauge su kūrybine grupe važiuodavau – reikėdavo stebėti, kad kokia kirčiavimo klaida į eterį neišsprūstų, juk aktoriai kartais ir improvizuodavo. A. Vedaraitė ir K. Dapkus buvo labai smagi porelė, vienas kitą draugiškai vis per dantį traukdavo“, – prisimena ji.

Gerbkime žodį

Kadangi laidos nebuvo ilgos, E. Dominienė pasakoja, kad komanda, išvykus filmuoti, vienu kartu įrašydavo 4–5 epizodus – visam mėnesiui, nes eteryje pasirodydavo po vieną laidelę per savaitę. LRT mediatekoje išliko daugiau nei pusantro šimto laidų „Gerbkime žodį“, kuriose vaidino ne tik A. Vedaraitė ir K. Dapkus, bet ir daugelis kitų žiūrovų pamėgtų personažų kūrėjų.

Gerbkime žodį
Gerbkime žodį
Gerbkime žodį
Gerbkime žodį
Gerbkime žodį
Gerbkime žodį
Gerbkime žodį
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt