Veidai

2020.07.16 08:39

Į gero kadro medžioklę Marius Čepulis leidžiasi anksčiau, nei teka saulė

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.07.16 08:39

Visai nenuostabu, kad gamtos fotografo, rašytojo Mariaus Čepulio diena prasideda dar prieš patekant saulei – būtent ankstyvo ryto spalvos tampa geriausiu nuotraukų filtru ir apšvietimu. „Kartais norėčiau pamiegoti ilgiau, bet nepavyksta“, – LRT RADIJUI sako M. Čepulis. Rytus, kai miegu pasilepina iki 9–10 val., jis gali suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų.

„Neprisimenu, ką reiškia ryto rutina, nes dabar mano rytas – atsikelti 5 val. ir eiti rašyti“, – pasakoja M. Čepulis. Gamtos fotografas – ankstyvas vyturys, rytais jam pavyksta ne tik geriausi kadrai, bet kaip per sviestą dirbasi ir suplanuoti darbai. „Didžiąją darbų dalį padarau būtent anksti ryte, kol visi miega ir niekas netrukdo. Ryte man geriausiai rašosi ir dirbasi“, – sako M. Čepulis.

Tačiau jeigu M. Čepulio ryto planuose numatyta išvyka į mišką ir gero kadro medžioklė, jo dienos pradžia atrodo visai kitaip. „Jeigu lieku nakvoti gamtoje, nors taip būna gana retai, keliuosi prieš patekant saulei. Vasarą tai paprastai būna apie 3 val. ryto. Tada einu į mišką ir fotografuoju. Prieš tai gali pavalgyti, bet negali gerti, nes norėsi į tualetą, o reikės sėdėti miške“, – šmaikštauja M. Čepulis.

Jeigu fotografuoti į gamtą važiuoja iš namų, vasarą M. Čepuliui keltis tenka dar visa valanda anksčiau – apie 2 val. ryto. Žiemą šiek tiek kitaip – kadangi švinta vėlai, pakanka atsikelti ir 5 val.

„Nuotraukoms tinkamas apšvietimas pasitaiko vien tik anksti ryte ir vėlai vakare. Dieną fotografams nelabai yra, ką veikti, tad vasarą pagrindinis fotografijos darbas vyksta būtent nuo 4 val. iki 6 val. ryto. 7 val. ryto šviesa jau būna nebe ta“, – pasakoja M. Čepulis.

Ypatingą vietą M. Čepulio šeimoje užima ir kava. „ Kavos ritualas yra mūsų šeimos tradicija, verdame turkišką kavą. Ją gal kokį 50 metų motinai virė tėvas, ritualą perėmiau ir aš. Rytais pirma išsiverdu kavos ir tada sėdu rašyti“, – sako M. Čepulis.

Ką reiškia miegoti iki 9–10 val. ryto, M. Čepulis sako tiesiog neprisimenantis. „Kartais norėčiau pamiegoti ilgiau, bet nepavyksta. Mano žadintuvas visą laiką įjungtas ir jau įpratau keltis kartu su juo. Labai retai pamiegu iki 9 val., per metus galėčiau suskaičiuoti vos porą dienų, kai esu miegojęs iki 10 val. Neprisimenu, kaip tai atrodo“, – kalba M. Čepulis.

Tačiau jeigu esate pelėda, nebūtina savęs versti keltis vos prašvitus, sako gamtos fotografas. „Jei negalite atsikelti, tai stenkitės taip susiorganizuoti savo gyvenimą, kad nereikėtų anksti keltis“, – pataria M. Čepulis.

Visas pokalbis su M. Čepuliu – LRT RADIJO laidos „Ryto garsai“, eteryje skambėjusios birželio 2 d., įraše:


Taip pat skaitykite