Veidai

2020.07.14 18:01

Paaiškėjo, nuo ko mirė Grantas Imahara: „Mitų griovėją“ pražudė smegenų aneurizma

LRT.lt2020.07.14 18:01

Paaiškėjo, nuo ko mirė elektronikos ir robotikos inžinierius Grantas Imahara, išgarsėjęs kaip vienas iš „Discovery“ laidos „Mitų griovėjai“ vedėjų bei kūrėjų. Kaip rašoma Hollywoodreporter.com, vyras staiga mirė nuo smegenų aneurizmos.

„Discovery“ kanalo atstovų išplatintame pranešime rašoma, kad kolegos nuoširdžiai sukrėsti žinios apie 49-erių G. Imaharos netektį: „Jis buvo svarbi mūsų atradimų šeimos dalis, nuostabus žmogus. Savo maldas ir mintis siunčiame jo šeimai.“

Rugsėjo pabaigoje G. Imahara turėjo atvykti į Lietuvoje rengiamą inovacijų ir technologijų festivalį LOGIN.

Dažnai atsitiktinai aptinkama aneurizma galvoje sveikatai gali padaryti milžinišką žalą, o suprasti, kad ji susiformavo, tikrai sudėtinga, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ yra kalbėjęs Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas.

Aneurizma – mūsų galvose tiksinti bomba: 40 proc. jos sprogimų, deja, baigiasi mirtimi

Laidoje buvo kalbama, kad aneurizma – bomba, tiksinti jūsų galvoje, ir apie jos buvimą galite net nenutuokti. Tai mažytė kraujagyslė jūsų smegenyse, kuri yra ties plyšimo riba: pro ją tekant kraujui jos dalis išsipučia it balionas, kuris gali bet kurią akimirką sprogti. Kas sukelia šią būklę, kaip ją atpažinti ir ar įmanoma ką nors padaryti, kad aneurizma nesusiformuotų?

Deja, bet apie 40 proc. plyšusių aneurizmų baigiasi mirtimi, tačiau ne visos aneurizmos sprogsta – net apie 50–80 proc. aneurizmų niekada taip ir neplyšta. Skaičiuojama, kad JAV apie 6 milijonus žmonių turi aneurizmą, apie kurią nė nežino.

„Kas yra aneurizma? Smegenyse yra arterijų žiedas ir kažkurioje vietoje, dažniausiai ten, kur arterijos išsišakoja, gali atsirasti silpna vieta. Kraujas pumpuojamas visą laiką ir ties silpna vieta arterijos sienelėje susidaro slėgis pagal pulso dažnį.

Silpna vieta pradeda vis labiau pasiduoti, po truputį pučiasi ir iš kraujagyslės išlenda balionėlis. Jis pamažu didėja, plečiasi, gali pradėti spausti pačias smegenis, pro jį gali sunktis šiek tiek kraujo, o galiausiai tas balionėlis – aneurizma – gali imti ir plyšti. Tada kraujas išsilieja į smegenis.

Atsiranda hematoma, kraujas spaudžia smegenis, sužeidžia ląsteles. Taip pat išskiriamos cheminės medžiagos, kurios sukelia kitų kraujagyslių susiaurėjimą. Galiausiai smegenys ištinsta, papildomas slėgis veikia daugelį smegenų dalių, be abejo, smegenys nebegali tinkamai funkcionuoti. Mes tai vadiname hemoraginiu insultu“, – pasakoja A. Unikauskas.

Didžiausią riziką aneurizmai susiformuoti turi:

– sergantieji ateroskleroze,

– moterys po menopauzės,

– vyresnio amžiaus žmonės,

– besaikis alkoholio ar narkotikų vartojimas,

– rūkymas,

– aukštas kraujo spaudimas,

– traumos,

– aneurizma šeimos ligų istorijoje.

Kaip minėta, net ir susidariusios aneurizmos plyšta ne visada, tačiau plyšimo priežasčių yra daug. Dažniausiai minimos yra šios:

– per didelis fizinis krūvis,

– besaikis kofeino vartojimas,

– stenėjimas,

– stiprus pyktis,

– emocinis šokas,

– lytiniai santykiai.

Neplyšusios aneurizmos simptomai:

– galvos skausmas, skausmas už ar virš akies,

– neryškus regėjimas ar dvejinimasis akyse,

– voko ptozė – vieno voko užkritimas ant akies obuolio, negalėjimas visiškai atsimerkti,

– svaigimas,

– vienos veido pusės tirpimas ar silpnumas.

Plyšusios aneurizmos simptomai:

– atsiradęs staigus, stiprus galvos skausmas,

– sutrikęs regėjimas,

– pykinimas, vėmimas,

– kaklo rigidiškumas, t. y. įtemptas kaklas,

– sutrikusi kalba,

– traukuliai,

– sąmonės sutrikimas.

Svarbu pažymėti, kad kai kurios aneurizmos neplyšta, bet tampa „pralaidžios“. Tokiu atveju galite pajusti tik staigų, stiprų galvos skausmą.

Taip pat skaitykite