Veidai

2020.07.08 19:15

Lietuviškos muzikos vengęs Levickis vėliau prie jos grįžo: sutikau žmonių, kuriems buvau įdomus kaip lietuvis

LRT TELEVIZIJOS laida „Vakarėja su Martynu Starkumi“, LRT.lt2020.07.08 19:15

Prieš susitikdamas su Velso princu Charlesu, akordeonistas Martynas Levickis LRT TELEVIZIJOS laidoje „Vakarėja su Martynu Starkumi“ prisimena itin jaudinęsis dėl protokolo, nors tokie punktai, kaip negalėjimas inicijuoti pokalbio, jam, kaip santūriam lietuviui, patogumų nesukėlė. Jis pamena ir tai, kaip išvykęs į Londoną bėgo nuo lietuviškų melodijų ir kas vėliau privertė prie jų sugrįžti.

„Gyvenu gyvenimą, kurį gyventi šiaip, kai viskas vyksta normaliai, galbūt pritrūksta laiko“, – prisipažįsta laidos svečias. Nors karantinas ir pasibaigė, gyvenimas į įprastas vėžes vis dar negrįžo, tačiau į rankas akordeoną muzikantas gali paimti vis dažniau ir groti ne tik terasoje, kaip tai teko daryti per karantiną.

„Mėgstu atrasti visokias formas, yra tekę groti ir traukinių stotyje, ir požeminėje aikštelėje. Tai buvo dar viena platforma, kuri labai tiko karantino laikotarpiu, žinant, kad visi pasirodymai atšaukti visą vasarą“, – pasakoja M. Levickis.

Akordeonistas laidoje „Vakarėja su Martynu Starkumi“ prisimena pradėjęs groti nuo visai kitokios muzikos, nei kad groja dabar: nuo „Mano namas vijokliais apaugęs“, „Vėl gegužio žiedai“, „Ko liūdi, berželi, ko liūdi“... Visą šį repertuarą iki įstodamas į muzikos mokyklą jis puikiai mokėjo, o kai įstojo, nuo tokios muzikos neslepia pradėjęs bėgti.

Sutikau žmonių, kurie apie mane, kaip lietuvį, norėjo sužinoti daugiau, apie mano kalbą, kultūrą ir muziką. Neišvengiamai turėjau sugrįžti prie tų šaknų, patyrinėti muziką, kuri nėra girdima ant kiekvieno kampo.

„Kai atsiradau Londone, nuo to dar labiau pradėjau bėgti, bet būtent ten sutikau žmonių, kurie apie mane, kaip lietuvį, norėjo sužinoti daugiau, apie mano kalbą, kultūrą ir muziką. Neišvengiamai turėjau sugrįžti prie tų šaknų, patyrinėti muziką, kuri nėra girdima ant kiekvieno kampo, kaip „Mano namas vijokliais apaugęs“, – kalba M. Levickis, studijoje akordeonu pagrojęs mėgstamiausią savo paties aranžuotą lietuvių liaudies dainą „Beauštanti aušrelė“.

Šį kūrinį žinomas akordeonistas grojo net Velso princui Charlesui su jo sutuoktine Kamila. Nepaisant to, kad susitikdamas su šiais žmonėmis muzikantas itin jaudinosi, jį princas Charlesas apdovanojo nuoširdžia šypsena. Ypač M. Levickio neramino prieš susitikimą atsiųstas protokolas, kuris, be savaime suprantamų etiketo taisyklių, skelbė, jog, pavyzdžiui, negalima inicijuoti pokalbio, tačiau toks punktas jam, kaip santūriam lietuviui, nesukėlė nepatogumų.

M. Starkus akordeonistui metė iššūkį – išsiuntė jį į Vilniaus Pilies gatvę pagroti akordeonu pakeitus išvaizdą. Kaip jam sekėsi, žiūrėkite liepos 4 d. laidos „Vakarėja su Martynu Starkumi“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Taip pat skaitykite

Martynas Levickis: neišvengiamai turėjau grįžti prie savo lietuviškų šaknų