Veidai

2020.07.06 19:43

13-mečio Jogailos Morkūno interviu, pakeitęs jo gyvenimą ir tapęs tramplinu į televiziją

pamatykite archyvinius vaizdo įrašus
Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2020.07.06 19:43

Televizijoje laidų vedėjas ir renginių organizatorius Jogaila Morkūnas pradėjo dirbti būdamas trylikos. Už tai jis turėtų būti dėkingas daugiau nei prieš tris dešimtmečius kurtai Lietuvos televizijos laidai „Pusvalandis po pamokų“. Po laidai duoto interviu apie vasaros darbą Jogaila ir pats pradėjo dirbti televizijoje.

Prieš pradėdamas dirbti televizijoje, trylikametis J. Morkūnas dirbo mokyklos raštinėje, kur jį ir surado laidos kūrybinė komanda.

„Direktorius neturėjo raštinės vedėjo, tad mokinių pasiteiravo, kas moka spausdinti. Kadangi dešimtojo gimtadienio proga buvau gavęs spausdinimo mašinėlę, jau buvau prakutęs.

Taigi puse etato, dažniausiai po pamokų ar per atostogas, eidavau darbuotis, spausdindavau direktoriaus įsakymus ir įvairiausius dokumentus.

Kaip tik tuo metu laida „Pusvalandis po pamokų“ rengė temą apie tai, ką moksleiviai veikia vasarą. Buvau vienas laidos pašnekovų“, – prisimena J. Morkūnas. Jo duotas interviu iki šiol yra išlikęs LRT archyvuose. Ten trylikametis Jogaila pasakoja apie tai, kaip svajoja studijuoti teisę, o žurnalistiką vadina savo pomėgiu.

Po interviu drąsus jaunuolis prasitarė norintis ir pats pabandyti darbą laidoje. „Taip pradėjau važinėti po mokyklas, daryti interviu su moksleiviais, filmuoti. Tai buvo mano pirmasis rimtas darbas ir stabilus užmokestis. Galima sakyti, prasivėrus durims įkišau koją ir iš televizijos neišėjau ilgai, – kalbėjo jis. – Mane, trylikametį, televizija tiesiog užbūrė. Supratau, kad tai ne darbas, o gyvenimo būdas.“

Jogaila prisiminė, kad dar dirbdamas raštinėje gaudavo 43 rublius, o vidutinis žmonių atlyginimas tuo metu buvo apie 100-120 rublių. „Kadangi tuo metu gyvenau su mama ir didelių išlaidų neturėjau, bandeles su arbata ar kompotu draugams pirkau lengva ranka“, – su šypsena prisimena jis.

Siužetas iš laidos „Pusvalandis po pamokų“. Kaip tuomet sekėsi trylikmečiui Jogailai Morkūnui?

Nors buvo mokytojų, kurie kreivokai žiūrėjo į moksleivį vedantį televizijos laidas, Jogaila vis labiau įsitraukė į darbus.

„1991 m., per okupaciją, niekas stipriai neklausė, kiek man metų, o aš niekam per daug ir nesakiau, kad dar tebesimokau mokykloje. Taip ir būdavo, kad aš po mokyklos atbėgu, o kartais vietoj mokyklos atbėgu rengti reportažų LTV naujienų tarnybai, „Panoramai“.

Tuo metu informacijos srautas buvo didelis, o žmonių trūko. Į mokslus žiūrėjau pro pirštus, tačiau kaip galima galvoti apie chemiją ar fiziką, kai valstybė pavojuje?“, – Jogaila prisiminė kaip iš laidos moksleiviams perėjo dirbti į Naujienų tarnybą, o netrukus tapo laidos „Labas rytas, Lietuva“ vedėju.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt