Veidai

2020.07.02 20:41

Atidaryta ilgai laukta ir daugybės atgarsių sulaukusi paroda „Vyrai yra gėlės“

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2020.07.02 20:41

Menininkės Neringa Rekašiūtė ir Edita Mažutavičiūtė pakvietė į savo fotoprojekto „Vyrai yra gėlės“ parodos atidarymą. Jis turėjo įvykti tądien, kai šalyje buvo įvestas karantinas, tad šio vakaro teko laukti net kelis mėnesius. Renginio nepraleido ištikimiausi menininkių kūrybos gerbėjai bei nuotraukose įamžinti vyrai.

Fotoprojekte „Vyrai yra gėlės“ – ne tik dvylika fotografijų, bet ir jautrūs nuotraukų herojų pasakojimai. Kūnus ir sielas prieš objektyvą apnuogino stipriausiu pasaulio žmogumi ne kartą tituluotas Žydrūnas Savickas, kurį galima pavadinti stereotipinio vyriškumo simboliu, paralimpietis Augustas Navickas, sėdintis neįgaliojo vežimėlyje, taip pat Pasienio apsaugos tarnybos tarnautojas, tatuiruočių meistras, juodaodis šokėjas ar homoseksualus maisto stilistas, save vadinantis namų ponia, ir kt.

„Šis projektas man ir Editai yra savotiškas indėlis į visuomenę, kokios mes abi norime. Kurioje vyrai galėtų jausti, būtų mažiau agresijos. Atsiranda svarstančių, kodėl moterys kalba apie emocinį vyrų pasaulį. Manau, kad tai, jog vyrai bus laisvesni, jausis laimingesni, galės išreikšti emocijas, tam tikra dalimi prisidės ir prie to, kad moterys bus saugesnės“, – susirinkusiems kalbėjo N. Rekašiūtė.

Jai antrino fotoprojekto bendraautorė E. Mažutavičiūtė sakydama, jog pastebi tam tikrą priešinimą tarp vyrų ir moterų: „Šiuo projektu norėjome per tą prarają tiesti tiltus ir pasakyti, kad vyrai nėra kilę iš Marso, moterys – ne iš Veneros. Mes visi gyvename Žemėje ir kuriame čia esantį klimatą.“

Internete fotoprojekto premjera įvyko kovo pradžioje, prieš pat Tarptautinę moters dieną. Visos herojų istorijos pasirodė ir portale LRT.lt, jas galite rasti čia. Parodos atidarymas vienoje sostinės kavinėje turėjo įvykti kovo 16-ąją. Kaip tik tą dieną šalyje prasidėjo karantinas, sujaukęs kūrėjų planus.

Nors ir vėliau nei planuota, ištikimiausi menininkių kūrybos gerbėjai rinkosi „Menų spaustuvėje“, kur ne tik galėjo apžiūrėti projekto nuotraukas ar pabendrauti su autorėmis, bet ir pasiklausyti grupės „Kamanių šilelis“.

Kovo mėnesį portalo LRT. lt kalbinta fotografė Neringa Rekašiūtė pasakojo, kad kiekvienam iš fotoprojekto herojų uždavė ir po tris klausimus – kada paskutinį kartą verkė, kaip vertina savo kūną ir kokie buvo santykiai su tėvu.

„Manau, Vakarų pasaulis išgyvena vyriškumo krizę, apie kurią jau garsiai kalba ir psichologai, pavyzdžiui, Esther Parel. Pastaruoju metu tiek daug girdime apie toksišką vyriškumą, apie vyrus grobuonis. Labai gerai, kad mes, kaip visuomenė, keičiamės ir nebetoleruojame smurto bei manipuliacijų. Ir visgi norisi pasikalbėti apie kuriančią, švelnią, ieškančią ir norinčią pažinti vyriškumo pusę“, – sakė N. Rekašiūtė, kurios darytose fotografijose apsinuoginę vyrai pasipuošė jų būdą atspindinčiomis gėlėmis.

Vakaro akimirkos ir fotoprojekto „Vyrai yra gėlės“ kadrai – nuotraukų galerijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt