Veidai

2020.06.24 09:24

Nelly Paltinienę prisimenant: spalvingas scenos legendos, žmones traukusios it magnetas, gyvenimas

LRT.lt2020.06.24 09:24

Sutverta mylėti gyvenimą, nesuvaidintu nuoširdumu traukianti aplinkinius lyg magnetas, griežta, bet nepailstanti optimistė – tokia buvo vasario 29-ąją iškeliavusi estrados primadona Nelly Paltinienė, prieš pat trumpiausią metų naktį amžinojo poilsio atgulusi Antakalnio kapinių Menininkų kalnelyje.

Tikriausiai būtų nelengva Lietuvoje surasti žmogų, nežinantį scenos primadonos Nelly Paltinienės. Ji scenoje praleido daugiau nei šešis dešimtmečius, o 2009-aisiais netgi buvo įtraukta į Lietuvos rekordų knygą kaip ilgiausiai dainuojanti solistė.

Vakaras su Edita. Vyro apibūdinama kaip gražiausioji, moterų – kaip jausmingiausioji: vakaras Nelly Paltinienei atminti

„Tu ateik į pasimatymą“, „Mylėk ir lauk“, „Tango“, „Pasvajokime kartu“, „Lyg paukštė“ ir kitas žinomas dainas atlikusios scenos primadonos nė vienas koncertas neapsiėjo be skirtingų autorių kūrinio „Ave Marija“, kurį giedodavo net ir sovietiniais laikais.

Vakaro autografas. Dainininkė Nelė Paltinienė: kai einu į sceną prieš publiką, aš žinau – čia mano mieli draugai

Išskirtinis buvo ne tik Nelly balsas, bet ir jos sceniniai kostiumai, kuriuos ji galiausiai padovanojo mados istoriko Aleksandro Vasiljevo fondui – tikimasi, kad kolekcija papildys ir Baltijos šalyse planuojamą estrados dainininkų sceninių rūbų parodą.

Daugiau nei pusę amžiaus scenoje žibėjusios artistės vaikystė nebuvo lengva. Mama mirė, kai ji buvo visiškai maža mergaitė. Nelly augino tėtis ir pamotė Ema. Antrojo pasaulinio karo metais tėtį mobilizavo į armiją, o žydų kilmės pamotė buvo sušaudyta.

Prisiminkime. Dainuoja Nelė Paltinienė ir Eugenijus Ivanauskas

„Mes su sesute likome vienos. Neturėjau vaikystės, neturėjau tikros šeimos patirties. Tai, ką padarė Holokaustas, – mano patirtis. Labai norėčiau, kad žmonės nejaustų neapykantos kitiems. Tai griovė mano gyvenimą“, – 2020-ųjų vasarį duodama paskutinį interviu portalui LRT.lt sakė Nelly.

Vaikystėje Nelly buvo atsidūrusi gatvėje, vėliau – vaikų namuose, iš kurių mergaitę grįžęs iš armijos pasiėmė tėtis. Pasimetus dokumentams liko nežinomi tikslūs Nelly gimimo metai, nors pase ir įrašyti 1929-ieji. Aiški tik diena – vasario 16-oji.

Nelė Paltinienė ir Eugenijus Ivanauskas – „Tu ateik į pasimatymą“

„Nesu tikra, kad metai, įrašyti dokumentuose, tikslūs. Tačiau aiškiai prisimenu, kad ir prieš karą mano gimtadienį visada švęsdavome būtent Vasario 16-ąją, dėl to abejonių nėra“, – yra sakiusi Nelly.

Šeiminę laimę Nelly išgyveno jau suaugusi. 2020-ųjų pradžioje su vyru Arvydu Paltinu ji minėjo 57-ąsias vestuvių metines.

Ar vien tik retro?   N. Paltinienė ir E.Ivanauskas

„Jis mane įsimylėjo ypatingai, nes ir pats buvo ypatingas. O aš atsiliepiau į tą jausmą. Jis buvo asmenybė, tikras vadovas, pedagogas, antrasis mano vokalo mokytojas. Taip, kartu dirbant, gimė tikra meilė. O tikra meilė yra kantrybė, pagarba ir tarnavimas”,– taip apie vyrą yra sakiusi Nelly.

Mylimosios į paskutinę kelionę palydėti iš Vokietijos atskridęs A. Paltinas per laidotuves pasakojo, kad jo atmintyje žmona visuomet išliks besišypsanti.

Nostalgija. Vokalinis duetas N. Paltinienė ir E. Ivanauskas. (I dalis).

„Net sapnavau sapną, kad ji tokiam mūrų, plytų patvory man iš tolo mojavo ir šypsojosi. Toks vaizdas man ir išlikęs“, – prisiminimais dalijosi A. Paltinas.

„Iki pabaigos buvo noras gyventi, – apie N. Paltinienę kalbėjo jos vyras. – Buvo sunku, tebėra ir dar ilgai tai tęsis. Mes vienas kitą labai mylėjome, vienas kitu gyvenom tiek metų, tai tas antspaudą paliko mūsų buvime“.

Nostalgija. Vokalinis duetas N. Paltinienė ir E. Ivanauskas (2 dalis).

Likimo mėtyta, saulėlydyje sunkiai sirgusi Nelly visada buvo dėkinga už gyvenimo dovaną.

„Ji ne kartą man sakė, kad yra dėkinga Dievui už savo gyvenimą, už tai, kad galėjo net 64-erius metus dainuoti ant scenos. Savo darbą Nelly ne kartą yra pavadinusi savo pomėgiu, meile, gyvenimu ir svarstė, jog vargu, ar gali Dievas duoti laimingesnį likimą. Ir nors jos vaikystė nebuvo lengva, vėlesniuose gyvenimo etapuose ji buvo labai laiminga“, – 2019-ųjų pabaigoje pasakojo Nelly bičiulis kunigas, pranciškonas Arūnas Peškaitis.

„Savo šiluma ir meile, kuri ne padaryta, ne sukurta, o tikra, ji atnešdavo žmonėms labai daug džiaugsmo. Žmonės nepaprastai jos laukdavo”, – apie Nelly per jos laidotuves sakė A. Peškaitis.

Kartu su pranciškonais dainininkė dažnai dalyvaudavo Kalėdų ir labdaros koncertuose, važiuodavo ten, kur mažai kas atvažiuoja, – į atskirties vietas, senelių namus, ligonines, provinciją.

„Aš dainuosiu tol, kol bus gyvas nors vienas mano klausytojas. Nesvarbu, kiek salėj bus žmonių!“ – yra sakiusi Nelly.

A. Peškaičiui ypač įstrigęs vienas koncertas, Vilniuje vykęs 2006-aisiais. „Nelly dainuojant, viena gydytoja visą laiką prie scenos laikė mobilųjį telefoną. Po koncerto paklausiau, kodėl. Pasakojo, kad vienas paralyžiuotas žmogus negali išeiti iš palatos, todėl paprašė, kad per mobilųjį telefoną galėtų girdėti, kaip dainuoja jo mylimiausia vaikystės dainininkė Nelly“, – prisiminimais apie velionę dalijosi kunigas A. Peškaitis, su N. Paltiniene paskutinį sykį kalbėjęs likus trims dienoms iki jos mirties.

Nelly scenos bendražygiai išskiria ir nepaprastą jos reiklumą. „Ji buvo reikli, žinojo, kokia turi būti, ką turi dainuoti. Žinote, kaip sakoma, čia nebuvo netikras pinigas. Čia buvo 100 procentų scenoje, 100 procentų širdies. Tuo ji ir pasiliks mums ilgam“, – per estrados primadonos laidotuves kalbėjo režisierius Vytenis Pauliukaitis, o žurnalistas ir geras Nelly šeimos draugas Vidas Mačiulis pridūrė, jog jos žodis dažnai būdavo paskutinis.

„Žmonės ėjo į jos koncertus, jai plojo, nežinau, kodėl ji buvo toks magnetas. Nelly buvo užsispyrusi, Arvydui buvo sunku: jeigu pasakydavo, taip ir turėdavo būti.

Vis dėlto Nelly viską pasakydavo savo vidumi. Nors ir užsiplieksdavo kaip degtukas, išėjusi į sceną viską pamiršdavo“, – per laidotuves kalbėjo V. Mačiulis.

Net kelioms kartoms puikiai pažįstama Nelly ir jos vyras Arvydas buvo pavyzdžiai ne vienam jaunesniam dainininkui.

Štai Paltinų ansamblyje „Kopų balsai“ karjerą pradėjęs dainininkas Edmundas Kučinskas sakė, kad didžiuojasi tais metais, kuriuos praleido šalia šios poros.

„Aš tada buvau jaunas, o jie buvo patyrę estrados vilkai. (Mūsų santykiai – LRT.lt) buvo lyg ir kolegiški, lyg ir seseriški, lyg ir motiniški“, – išlydėdamas Nelly į paskutinę kelionę prisiminė E. Kučinskas.

Paltinus įkvepiančiu pavyzdžiu laikė ir dainininkų pora Liveta ir Petras Kazlauskai.

„Su Nelly bendraudavome šeimomis, važiuodavome į svečius į Vokietiją, susitikdavome ir čia, Lietuvoje. Ji buvo mūsų scenos pamokų mokytoja, scenos mama, kuri tikrai mus labai mylėjo, ir mes visada jautėme jos meilę, globą. Jų šeima buvo mūsų šeimai pavyzdys. Mes į juos lygiuodavomės, stebėdavome, kaip po koncertų sprendžia ir džiaugsmą, ir nesklandumus. Iš šono gražiai, tyliai juos stebėdavome, aptardavome ir sakydavom, kad taip reikia vienam už kito laikytis“, – per atsisveikinimo su Nelly ceremoniją kalbėjo L. Kazlauskienė.

N. Paltinienė mirė vasario 29 d. Manheime, Vokietijoje, kur gyveno jau ne vienerius metus. Lietuvių estrados dainininkę prieš keletą metų užklupo plaučių uždegimas, kurio komplikacijų pasekmes ji jautė ir vėliau.

Dėl pasaulyje paskelbtos koronaviruso pandemijos scenos primadonos laidotuvių planai susijaukė. Iš pradžių į Lietuvą buvo pargabenta ir šeimos globai perduota urna su velionės palaikais.

Scenos legenda Nelly į paskutinę kelionę buvo išlydėta birželio 23-ąją. Nelly amžinojo poilsio atgulė Antakalnio kapinėse, Menininkų kalnelyje.

Taip pat skaitykite