Veidai

2020.06.23 08:58

Po jautrios ceremonijos Antakalnio kapinėse amžinojo poilsio atgulė Nelly Paltinienė

atnaujinta 14.17
LRT.lt2020.06.23 08:58

Skambant Edmundo Kučinsko dainos žodžiams ir susirinkusiųjų aplodismentams, Antakalnio kapinių Menininkų kalnelyje amžinojo poilsio atgulė vasario 29 d. Manheime, Vokietijoje po ilgos sunkios ligos mirusi scenos legenda Nelly Paltinienė.

Šv. Mišių už N. Paltinienę pamokslą skaitęs kunigas, artimas N. Paltinienės bičiulis Arūnas Peškaitis dalijosi prisiminimais iš pažinties su scenos legenda, pareiškė užuojautą velionės artimiesiems ir dainininkę pažinojusiems bičiuliams.

„Nelly dvasia skambėjo jos balse, skambės visą laiką. Čia, šioje (Bernardinų – LRT.lt) bažnyčioje, iki mišių buvo girdėti jos balsas, dainos. Tačiau dvasia – ne tik balsas. Dvasia yra tai, kas mus jungia su Dievu. Dvasia įsodrina sielą, ir mes viliamės, kad Nelly siela būtų išgelbėta. Tikime, kad šiandien ji jau yra danguje“, – per Šv. Mišias susirinkusiems atsisveikinti su N. Paltiniene kalbėjo kunigas A. Peškaitis. Jo žodžius palydėjo bažnyčioje giedančio choro giesmės.

Iš bažnyčios išnešta urna su iš Vokietijos pargabentais N. Paltinienės palaikais buvo palydėta atėjusiųjų atsisveikinti su atlikėja plojimais. Netrukus šviesaus atminimo dainininkė buvo palydėta į Antakalnio kapinių Menininkų kalnelį.

Čia, sustoję prie N. Paltinienės kapo, artimieji dalijosi šiltais žodžiais, buvo perskaitytos ir N. Paltinienės vyrui po jos mirties atsiųstos gerbėjos Elenos eilės, laidotuvėse negalėjusios dalyvauti prof. I. Veisaitės žodžiai. Susirinkusiuosius dar sykį pravirkdė Edmundas Kučinskas, sudainavęs „Už tuos, kurie“ ir paprašęs visų dar sykį paploti scenos legendai.

Ceremonijos pabaigoje širdis suvirpino ir Juditos Leitaitės atliekama giesmė.

Antano Šabaniausko vardo premijos laureatė, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ karininko kryžiaus kavalierė Nelly Paltinienė (mergautinė pavardė Etevičiūtė) gimė 1929 m. Lenkijoje. Nors tikslios savo gimimo datos nežino, gimtadienį N. Paltinienė švęsdavo vasario 16 d.

Mirė scenos legenda taip pat įsimintiną dieną – kurį laiką Manheime, Vokietijoje gyvenusios N. Paltinienės gyvybė po ilgos sunkios ligos užgeso 2020 m. vasario 29 d. Tiesa, dėl Europą sukausčiusios koronaviruso pandemijos, N. Paltinienės laidotuvės įvyko tik birželio 23 d.

Urna su N. Paltinienės palaikais į Lietuvą buvo pargabenta gegužę. Birželio viduryje į Lietuvą atvyko ir N. Paltinienės vyras, muzikas bei pedagogas Arvydas Paltinas. „Visiems ateina laikas“, – portalui LRT.lt sakė jis, prisimindamas artimiausio žmogaus netektį.

Paklaustas, kas yra didžiausias jo ramstis ir kur semiasi stiprybės išgyvendamas žmonos netektį, ruoštis laidotuvėms į Lietuvą atvykęs velionės vyras A. Paltinas išliko lakoniškas. „Pasiguodžiu ilgu, gražiu, kūrybiniu mūsų bendru gyvenimu. O jis pas mus tikrai buvo ilgas ir gražus“, – portalui LRT.lt sakė jis.

Daugiau kaip 60 metų legendinė Nelly Paltinienė savo dainomis džiugino tūkstančius žmonių. 1960 metais N. Paltinienė pradėjo dainuoti Maestro Arvydo Paltino vadovaujamam ansamblyje „Kopų balsai“.

Iki 1967 m. Lietuvos publikai buvo žinoma kaip Nelly Klimenko (pagal pirmojo vyro pavardę). Pirmoji santuoka greitai iširo, Nelly ištekėjo už ansamblio vadovo A. Paltino, šioje santuokoje pragyveno beveik 60 metų.

1967 m. ansamblyje „Kopų balsai“ susikūrė Nelly Paltinienės ir Eugenijaus Ivanausko vokalinis duetas, kuris vėliau agentūros „Factum“ buvo pripažintas ilgiausiai Lietuvos scenoje dainavusiu duetu (1967–2007 m.).

1967 m. Nelly Paltinienė tapo festivalio „Kauno pavasaris“ laureate, tais pačiais metais vykusiame tarprespublikiniame konkurse paskelbta geriausia Baltijos šalių dainininke, 1968 m. konkurse „Vilniaus bokštai 68“ Nelly laimėjo diplomą, o 1969 m. buvo pripažinta Lenkų dainos konkurso Vilniuje laureate. Tais pat metais ji tapo ir Kaune vykusio festivalio „Gintarinė triūba“ laureate.

Estradiniame ansamblyje „Kopų balsai“ N. Paltinienė dainavo iki 1982 m., kuomet su savo vyru, ansamblio vadovu A. Paltinu išvyko gyventi į Vokietiją, nes Arvydo tėveliams jau reikėjo nuolatinės globos. 1982–1988 m. Nelly įrašai nebuvo transliuojami per Lietuvos radiją ir televiziją, jos solinės ir kartu su kitais atlikėjais išleistos plokštelės pašalintos iš prekybos LTSR teritorijoje.

Tuo metu Nelly koncertavo (daugiausiai lietuvių išeivių bendruomenėms) JAV, Kanadoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Austrijoje, Belgijoje, Didžiojoje Britanijoje. Dar iki išvykdama iš Lietuvos, Nelly dainavo ne tik Lietuvoje, bet ir Lenkijoje, tuometėje VDR, Rusijoje,Latvijoje, Ukrainoje.

Per savo nepaprastai turiningą kūrybinį kelią Nelly įrašė dešimtis dainų LRT radijo studijoje, kartu su įvairiais režisieriais sukūrė šimtus klipų LRT televizijoje.Kaip solistė ir kartu su ansambliu „Kopų balsai“ įrašė devynias vinilo plokšteles, viena ir kartu su savo ilgamečiu scenos partneriu Eugenijumi Ivanausku išleido 22 garsajuostes bei 15 kompaktinių plokštelių.

Taip pat skaitykite