Naujienų srautas

Veidai2020.05.27 20:19

Princesė Beatrice prakalbo apie disleksiją – sutrikimą, kurį turi ir Holivudo žvaigždės bei išradėjai

LRT.lt 2020.05.27 20:19

Karalienės Elžbietos II anūkė, princesė Beatrice „Made by Dyslexia“ vaizdo įraše prakalbo apie disleksiją, lydėjusią ją nuo vaikystės. Princesė sako, kad požiūris į šį sutrikimą turi keistis, nes jis nėra nuosprendis. Tai savo pavyzdžiu įrodo ir žymūs Holivudo ar verslo pasaulio žmonės, besidžiaugiantys sėkminga karjera.

Naujame „Made by Dyslexia“ vaizdo įraše 31-erių princo Andrew ir Sarah Ferguson dukra, princesė Beatrice atvirai prakalbo apie tai, kad turi skaitymo sutrikimą – disleksiją. Kai kurie disleksikai turi sunkumų su tam tikrai trumpais priebalsiais, pavyzdžiui, b ir d, kiti nesugeba atskirti balsių. Tačiau šis sutrikimas tikrai nėra nuosprendis – naudojant įvairius mokymo metodus – disleksijos sutrikimą turintis žmogus gali skaityti.

Apie tai vaizdo įraše kalba ir princesė Beatrice. „Tai tikrai nereiškia, kad su jumis kažkas negerai, tiesiog tenka gyventi su tam tikru iššūkiu. Pamenu, mokykloje skaityti man sekėsi prasčiau nei geriausioms mano draugėms, todėl dažnai kankindavo abejonės, kad nesu pakankamai gera, pakankamai protinga, svarstydavau, kodėl nesu tokia kaip kiti“, – vaizdo įraše pasakoja Beatrice. Anot jos, požiūris į žmones su disleksija turi keistis ir po truputį jau keičiasi.

Princesė taip pat džiaugiasi, kad jai pavyko rasti darbą technologijų kompanijoje, kurioje svarbesni jos bendravimo įgūdžiai, o ne darbas prie stalo analizuojant dokumentus. „Beje, daugelis mano kolegų taip pat turi disleksiją, o technologijų kompanijoje daug svarbiau mokėti į dalykus pasižiūrėti iš kitokios perspektyvos. Galbūt tai visų disleksiją turinčių žmonių stiprybė – matyti viską kitaip. Tai suteikia galimybę eksperimentuoti, spręsti problemas“, – įsitikinusi princesė Beatrice.

Prieš keletą metų apie tai, kad turi disleksiją prabilo ir Holivudo numylėtinė Jennifer Aniston. Žurnalui „The Hollywood Reporter“ aktorė prisipažino, kad užaugo manydama esanti kvaila. Tik aktorei sulaukus dvidešimties buvo nustatyta, kad ji turi skaitymo sutrikimą.

„Man atrodė, kad aš nieko nepasieksiu, tačiau sužinojus tikslią diagnozę, rodos, visos vaikystės nuoskaudos nublanko, pasikeitė mano pačios požiūris į save“, – sakė aktorė. Šį sutrikimą taip pat turi jos kolegės Whoopy Goldberg bei Keira Knightley.

K. Knigtley vaizdo įraše „Made by Dyslexia“ prisiminė savo pirmąsias patirtis: „Būdama penkerių skaitydavau klasei knygas ir maniau, kad esu neįtikėtinai sumani. Tačiau kai man buvo šešeri, paaiškėjo, kad aš iš vis neskaičiau, tiesiog įsimindavau tai, ką man skaitydavo mama. Kai gavau knygą, kurios mama nebuvo man skaičiusi, negalėjau ir žodžio pratarti.

Taip iš klasės šaunuolės tarsi tapau visiška nevykėle. Man buvo šokas, o šis įvykis sukrėtė iki širdies gelmių. Mano vyresniam broliui taip pat buvo diagnozuota disleksija, tad tėvai jau žinojo kaip elgtis. Vis dėlto skaityti ir taisyklingai surašyti pasakojimą man sekėsi sunkiai, tačiau mokytojai gyrė mano idėjas ir vaizdingus pasakojimus, istorijas, kurias pasakodavau, todėl vertindavo juos, o ne gramatiką ar skyrybą.“

Kaip režisierius Stevenas Spielbergas pasakojo „ABC News“, užtruko porą metų kol jis išmoko skaityti, dėl to sulaukdavo nemažai patyčių iš klasės draugų, o mokytojai vadino jį tingiu. Tik maždaug sulaukus šešiasdešimties jam buvo nustatyta tiksli diagnozė. Tačiau režisierius patikino niekada nesijautęs kaip auka – jo bičiuliais tapo keistuoliai, taip pat, kaip ir jis, nepritapę mokykloje.

„Man padėjo filmų kūrimas, išgelbėjęs mane nuo gėdos ar savigraužos. Tai buvo mano išsigelbėjimas“, – sakė jis.

Žymusis verslininkas, entrepreneris Richardas Bransonas disleksiją vadina savo sėkmės priežastimi. Savo mintimis apie sutrikimą jis pasidalijo savo tinklaraštyje.

„Manau, kad žmonės, turintys disleksiją, turi ir labai turtingą vaizduotę. Būtent tokie žmonės įsivaizdavo ir kūrė tai, kas formavo pasaulį: Thomas Edisonas apšvietė mūsų namus, Henris Fordas pasirūpino, kad automobiliai būtų prieinami kiekvienam, o Steve Jobsas sukūrė kišeninį kompiuterį. <...> Būtent disleksija prisidėjo ir prie mano sėkmės – nors verslo pasaulyje skaičiai ir tikslumas labai svarbūs, gebėjimas svajoti ir ieškoti naujoviškų sprendimų yra tai, kas atneša sėkmę“, – rašė jis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą