Veidai

2020.05.28 06:59

Paramą dėl COVID-19 išsikovojęs Ambrazevičius nežino, ar ją priims: tai buvo principo reikalas

LRT TELEVIZIJOS laida „Visi kalba“, LRT.lt2020.05.28 06:59

Viešai pasipiktinęs išmokų dėl COVID-19 nukentėjusiems individualia veikla besiverčiantiems žmonėms skyrimo tvarka humoristas, renginių organizatorius Paulius Ambrazevičius tiki, kad taip prisidėjo prie kriterijų pakeitimo. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Visi kalba“ jis pasakoja iš pradžių žadėjęs karantiną praleisti kurdamas, tačiau kūrybines mūzas išvaikė nežinomybė dėl ateities.

„Esu labai stipriai tiesiogiai paveiktas karantino, kuris buvo paskelbtas dėl COVID-19. Dirbu srityje, kurios esmė – renginiai, o karantino viena iš pagrindinių savybių, kad visi renginiai uždrausti. Kadangi esu lojalus pilietis, suprantu, kodėl taip yra, viskas su tuo gerai. Apsidžiaugiau, kai sužinojau, kad Mokesčių inspekcija man perves pinigų už tai, jog esu geras pilietis, laikausi karantino, nedarau nesąmonių“, – kalba P. Ambrazevičius.

Tačiau iki šios žinios humoristas buvo gerokai pasipiktinęs susidariusia situacija. Paaiškėjus, kad valstybė parems individualia veikla besiverčiančius žmones, jis nutarė užpildyti paraišką, tačiau ėmęs labiau domėtis suprato, kad, pagal nustatytą tvarką, išmokų niekaip negalės gauti.

„Buvo pora paprastų kriterijų ir vienas toks, kad tas žmogus, kuris pretenduoja į šią išmoką, negali turėti darbo sutarties. Aš turiu darbo sutartį, bet ji yra mūsų įmonės, tvarkau visą mūsų veiklą, tai popierių perdėjimas iš vieno stalčiaus į kitą: dirbu valandą per savaitę, kartais mažiau, gaunu 12 eurų per mėnesį. Dėl 12 eurų per mėnesį man tapo negalima gauti išmokos, kuri siekia 257 eurus.

Negana to, kad gaunu 12 eurų per mėnesį, mano įmonė turi sumokėti apie 130 eurų „Sodrai“, nes, kad ir kaip žmogus įdarbintas, jis „Sodrai“ moka mokesčius nuo minimalios algos. Mano alga per mėnesį yra −118 eurų, dėl kurių negalėjau pretenduoti į išmoką“, – absurdišką situaciją apibūdina pašnekovas.

Kalbėjau su bičiuliu iliuzionistu, kuris dirba įmonių renginiuose, jubiliejuose, vestuvėse... Jis sakė, kad ne vienas, ne du ir ne penki pažįstami renginių vedėjai jau dirba kurjeriais, išvežioja maistą, prekes, nes žmonės turi šeimas, paskolų, pinigų iš kažkur reikia gauti.

Renginių organizatorius pažymi, kad turi dirbančią žmoną ir santaupų, tad valstybės parama jam šiuo metu labiau reikalinga psichologiškai – žinojimas, kad galbūt net iki pat rudens negausi jokių pajamų, varo į neviltį. Nemalonu ir tai, kad yra individualia veikla besiverčiančių asmenų, kurie dėl karantino veiklos nesustabdė, tačiau išmokas gaus, nes tiesiog neturi darbo sutarčių. Apie šią keistą situaciją komikas viešai prabilo ir feisbuke, o jo paskelbtas įrašas sulaukė nemažai dėmesio.

„Norėčiau galvoti, kad tai mano nuopelnas, kas tikriausiai nebuvo, bet tą pačią dieną Seime buvo įregistruota pataisa, kad į išmoką gali pretenduoti ir žmonės, kurie turi darbo sutartį, svarbu, kad jų alga neviršytų minimalaus atlyginimo“, – pasakoja P. Ambrazevičius.

Ambrazevičius prisiminė bičiulio žodžius: ne vienas renginių vedėjas karantino metu dirba kurjeriu

Pataisa buvo priimta ir formaliai žinomas vyras jau atitinka visus kriterijus, tad gali gauti ir paramą. Tačiau jis nėra tikras, ar šia galimybe pasinaudos. „Jeigu sąžiningai, nežinau, ar aš juos [pinigus] imsiu, bet tai buvo labiau principo reikalas – norėjau pakovoti už galimybę“, – sako laidos svečias.

Nors jo situacija pasitaisė, ji liko tokia pati tragiška kitiems atlikėjams ir kūrėjams, neturintiems santaupų ir negalintiems vykdyti įprastos veiklos. Apie tai su kolegomis kalbasi ir P. Ambrazevičius.

„Kalbėjau su bičiuliu iliuzionistu, kuris dirba įmonių renginiuose, jubiliejuose, vestuvėse... Jis sakė, kad ne vienas, ne du ir ne penki pažįstami renginių vedėjai jau dirba kurjeriais, išvežioja maistą, prekes, nes žmonės turi šeimas, paskolų, pinigų iš kažkur reikia gauti“, – teigia humoristas.

Paklaustas, ar jau kuria karantininę programą, P. Ambrazevičius prisimena karantino pradžioje manęs, kad šis laikotarpis bus puiki proga sėsti ir kurti, prigalvoti juokelių, tačiau mūzos taip ir neaplankė, nes mintis užvaldė nežinomybė dėl ateities. „Didžiąją dalį karantino sėdėjau ir galvojau: kaip reikės gyventi? Man ne juokeliai galvoje“, – priduria jis.

Jeigu žmogus praranda viltį, jis praranda viską, įsitikinęs pašnekovas, tad kai kurių renginių dar jų organizatorius nenukelia. Tačiau tenka viltis ir dėl to, kad į renginius nebijotų eiti ir patys žmonės, galvojantys apie riziką užsikrėsti COVID-19.

„Man atrodo, turėsime pratintis prie naujos realybės, kuri nežinau, kaip atrodys, bet bus prastesnė, negu buvo iki tol. Gal nuskambės savanaudiškai, bet komikams bus labai sunku, kai žmonės turės laikytis atstumų, nes juokas yra toks dalykas, kuris užkrečia. Komedijai reikia, kad žmonės būtų arčiau vieni kitų“, – pabrėžia P. Ambrazevičius.

Plačiau – gegužės 22 d. laidos „Visi kalba“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Ambrazevičius prisiminė bičiulio žodžius: ne vienas renginių vedėjas karantino metu dirba kurjeriu
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt