Veidai

2020.05.19 11:41

Harry ir Meghan Markle vestuvių metinės: pasaką priminusias jungtuves sekė dramatiški įvykiai

LRT.lt2020.05.19 11:41

2018 m. gegužės 19-ąją princas Harry ir Sasekso hercogiene tapusi amerikiečių aktorė Meghan Markle Vindzoro pilies Šv. Jurgio koplyčioje sumainė žiedus. Buvo kalbama, jog pasaką priminusios jungtuvės į neretai pernelyg konservatyvia laikomą Didžiosios Britanijos šeimą atneš naujų vėjų. Tada niekas nenutuokė, kad nepraėjus nė porai metų Harry ir M. Markle atsisakys karališkosios šeimos pareigų.

Istorines Didžiosios Britanijos karališkosios šeimos jungtuves tiesiogiai per televiziją stebėjo dešimtys milijonų žmonių visame pasaulyje. Smalsuolių netrūko ir prie Vindzdoro pilies. Manoma, jog bent akies krašteliu išvysti karališkosios šeimos narius tądien susirinko per 100 tūkst. žmonių.

Nors įprasta, kad karališkosios poros tuokiasi Londone esančioje Vestminsterio abatijoje, princo Harry ir M. Markle šventei pasirinkta 30 km į vakarus nuo Londono esanti Vindzoro pilies Šv. Jurgio koplyčia.

Čia 1984 m. buvo prakrikštytas princas Harry, o vėliau ir M. Markle. Aktorė buvo auginama protestante, lankė katalikiškąją mokyklą, bet pagal tradicijas princo Harry nuotaka privalėjo priimti anglikonų tikėjimą.

Istorinės akimirkos liudininkais tapo ir kilmingieji, ir garsūs pramogų bei sporto pasaulio žmonės. Į iškilmingas vestuves atvyko aktorius George`as Clooney, televizijos laidų vedėja Oprah Winfrey, futbolininkas Davidas Beckhamas su žmona, žinoma atlikėja Victoria Beckham, dainininkas Jamesas Bluntas ir kiti.

Svečiams kvietimuose buvo nurodytas griežtas aprangos kodas, turintis atitikti karališkąjį protokolą. Vyrai turėjo vilkėti dieninį frako kostiumą, kasdienį kostiumą arba uniformą, o moterys – pečius ir kelius dengiančią suknelę ir skrybėlę.

Daugelis kalbėjo, jog princo Harry ir M. Markle jungtuvės tapo ir demokratijos simboliu, mat pirmą kartą Didžiosios Britanijos karališkosios šeimos nare tapo moteris, turinti afroamerikiečių kraujo. Vestuvėse koncertavo juodaodžiu gospelo choras, pamokslą skaitė afroamerikietis vyskupas Michael Curry.

Princas Harry ir M. Markle prašė nesiųsti jiems vestuvinių dovanų, o vietoj jų paaukoti vienai iš septynių poros pasirinktų labdaros organizacijų: CHIVA (Vaikų ŽIV asociacija), „Crisis“, „Myna Mahila Foundation“, „Scotty’s Little Soldiers“, „StreetGames“, „Surfers Against Sewage“, „The Wilderness Foundation“.

Vis dėlto vieną dovaną karališkoji pora gavo. Pagal griežtas britų monarchijos taisykles, net ir ištekėjusi už princo, M. Markle princese netapo. Tačiau amerikietė vis tiek gavo karališką titulą. Karalienė Elžbieta II vestuvių rytą padovanojo savo anūkui ir jo nuotakai Sasekso grafystę. Tiesa, princui Harry titulai atiteko iš karto, o M. Markle tik po to, kai ji oficialiai tapo princo žmona.

Tada pasaulis dar nė nenumanė, jog nepraėjus nė porai metų nuo jungtuvių, princas Harry su žmona nuspręs atsisakyti karališkųjų pareigų ir persikelti gyventi į Jungtines Amerikos Valstijas.

Harry ir Meghan sprendimas atsiriboti nuo karališkosios šeimos, britų žiniasklaidos pramintas „Megxitu“, buvo didžiulis kontrastas 2018 m. pasakiškai jungtuvių ceremonijai.

Buvo tikimasi, kad mišrios rasės buvusi televizijos serialų aktorė M. Markle atgaivins karališkąją šeimą, dažnai laikomą pernelyg konservatyvia.

Vis dėlto nei žiniasklaidos dėmesys, nei kitų karališkosios šeimos narių prieštaringi vertinimai nesustabdė princo Harry ir M. Markle žingsnio. Jiedu nutarė atsisakyti karališkųjų pareigų ir tapti finansiškai nepriklausomais.

Anksčiau žiniasklaida skelbė, kad M. Markle labai slegia gyvenimas laikantis griežtų šimtmečius gyvuojančios institucijos taisyklių. Be to, pora leido suprasti, jog tokiu būdu siekia išsivaduoti nuo visus karališkosios šeimos įvykius aprašančios žiniasklaidos dėmesio, nuo kurio labai pavargo.

Prieš kurį laiką aktyviai dalyvavę socialiniuose tinkluose, pastaruoju metu Harry ir M. Markle žinutėmis viešojoje erdvėje dalijasi išties retai. Australijos rytinėje laidoje „Today“ kalbėjęs JAV žurnalistas Samas Rubinas atkreipė dėmesį, jog atviru klausimu lieka ir tai, ar Sasekso kunigaikščiai socialiniuose tinkluose, kaip įprasta, pasidalins ir jųdviejų santuokų metinėms pagerbti skirtu įrašu.

„Pastaruoju metu socialinėje erdvėje jie gana tylūs, manau, tai yra labai aiškus sąmoningas atsitraukimas“, – kalbėjo žurnalistas ir pažymėjo, kad pastaruoju metu Harry ir M. Markle vardai žiniasklaidos antraštėse mirga ne pačiame palankiausiame kontekste.

Šiuo metu Harry, M. Markle ir jų vienerių sūnus Archie gyvena M. Markle gimtinėje Los Andžele, JAV. M. Markle išgarsėjo vaidindama seriale „Kostiumuotieji“ (angl. Suits). Nuo gegužės 25 d. serialo šeštąjį, septintąjį, aštuntąjį ir devintąjį sezonus rodys ir LRT TELEVIZIJA.

Prisiminkite princo Harry ir Meghan Markle vestuvių ceremoniją: