Naujienų srautas

Veidai2020.05.16 21:55

Europa išvydo kitokią „Euroviziją“: kitąmet konkursas vyks Roterdame

atnaujinta 23.57
LRT.lt 2020.05.16 21:55

Nors 2020-ųjų „Eurovizija“ buvo atšaukta dėl pasaulį sukausčiusios koronaviruso pandemijos, konkursas neliko nepagerbtas. Europa išvydo alternatyvią pirmą sykį istorijoje atšauktos „Eurovizijos“ transliaciją, žiūrovai sulaukė žinių ir dėl kitų metų dainų konkurso. Paskelbta, kad 2021 m. „Eurovizija“ bus rengiama ten, kur turėjo vykti ir šiemet, – Roterdame, Nyderlanduose.

Koncerto įrašas:

„Eurovizijos“ dalyviams pagerbti: „Europe Shine a Light “

Per visą populiaraus tarptautinio dainų konkurso rengimo istoriją šiemet buvo pirmas kartas, kai jis neįvyko. 65-ojoje „Eurovizijoje“, kuri turėjo vykti Nyderlanduose, planavo pasirodyti 41 šalies atstovai.

„Švieski, Europa“ – tokiu šūkiu buvo pavadinta 2020-ųjų „Eurovizijai“ pagerbti skirta tiesioginė transliacija „Eurovision: Europe Shine a Light“ iš Nyderlandų miesto Hilversiumo. Renginį Lietuvos žiūrovams komentavo LRT populiariosios muzikos vyr. redaktorius Ramūnas Zilnys.

Su dainų konkurso gerbėjais sveikinosi vedėjai, kuriems dar iki dainų konkurso atšaukimo buvo patikėta vesti šių metų „Euroviziją“ – Chantal Janzen, Edsilia Rombley ir Janas Smitas. Dar transliacijos pradžioje vedėjai užsiminė, kad arenoje, kurioje turėjo vykti šių metų „Eurovizija“, dabar įrengta ligoninė.

Vis dėlto žiūrovai buvo kviečiami nenusiminti dėl atšaukto konkurso ir pasidžiaugti tiek šiemet į didžiąją sceną turėjusiais lipti atlikėjais, tiek prisiminti archyvinius dainų konkurso kadrus, istorijas ir „Eurovizijos“ scenoje per ilgą konkurso istoriją pasirodžiusius dalyvius.

Iškilmingą ir jautrų vakarą pradėjo net tris kartus „Euroviziją“ laimėjęs airių atlikėjas Johnny Loganas. Dainą „What`s Another Year“ atlikti jam padėjo ir kartu su juo uždainavęs „Eurovizijos“ gerbėjų „choras“ iš namų, ir šio vakaro vedėjai.

Visi šiemet „Eurovizijoje“ turėję pasirodyti atlikėjai žiūrovams perdavė trumpas žinutes, ekrane buvo rodomos ir jų dainų ištraukos. Vieni kvietė atkreipti dėmesį į psichikos sveikatą ir ramino, jog jausti nerimą šiuo metu – normalu. Kiti ragino plauti rankas, kvietė tylos minute pagerbti koronaviruso aukas ir šiuo metu priešakinėse linijose su krize kovojančius didvyrius.

Europai žinutę perdavė ir lietuvių svajones apie pergalę dainų konkurse pakursčiusios grupės „The Roop“ vokalistas Vaidotas Valiukevičius. „Nustokite save nuvertinti ir pradėkite gyventi pilnakraujį gyvenimą. Taip. Atėjo metas“, – trumpai kalbėjo V. Valiukevičius.

Ir nors neturėjo galimybės išvykti į Roterdamą, „The Roop“ nuskynė puokštę įvairiausių pergalių. 2020-ųjų „Eurovizijos“ nugalėtojais juos titulavo įvairūs tinklaraščiai, liaupsino užsienio muzikos kritikai, o milijonai televizijos žiūrovų Vokietijoje, stebėjusių transliacijos „Eurovision: Europe Shine a Light“ metu televizijos ARD surengtą alternatyvų konkursą, nusprendė, kad grupė iš Lietuvos „The Roop“ – „Eurovizijos“ širdžių nugalėtojai. Hamburge gyvai atlikę dainą „On Fire“ ir dar kartą pademonstravę visą Europą užkūrusį šokį jie nepaliko abejingų.

Nors negalėjo pasirodyti ant 2020-ųjų didžiosios „Eurovizijos“ scenos, renginio svečiai, prisitaikę prie susiklosčiusių aplinkybių, žiūrovams linkėjimus siuntė nuotoliniu būdu. 1979 m. „Euroviziją“ su grupe „Milk and Honey“ laimėjusi Izraelio atstovė Gali Atari romantiškų vaizdų apsuptyje su nuotoliniu būdu prisijungusiais vaikų „Eurovizijos“ Jeruzalėje dalyviais atliko dainą „Hallelujah“.

Staigmeną renginio „Eurovision: Europe Shine a Light“ žiūrovams paruošė ir iš tuščių Serbijos sostinės Belgrado gatvių jautriai kūrinį „Molitva“ uždainavusi 2007 m. „Eurovizijos“ nugalėtoja Marija Šerifovic.

Ne paslaptis, jog alternatyviai 2020-ųjų „Eurovizijos“ transliacijai buvo pradėta ruoštis iš anksto. Renginio organizatoriams pakvietus „Eurovizijos“ šalis-nares savo sostinėse įžiebti šviesą ir apšviesti žinomus objektus, Vilniuje naktį iš balandžio 23 d. į 24 d. sutvisko Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras (LNOBT). Aplink pritemus miesto šviesoms, apšviestą teatrą įamžino filmavimo kameros.

Specialiai šiam renginiui šviesiomis spalvomis nušvitę pastatai ir paminklai 37 šalyse buvo rodomi griežiant Roterdamo filharmonijos orkestrui. Žiūrovai iš visos Europos galėjo išvysti tamsoje sutviskusį Eifelio bokštą, Sidnėjaus operos teatrą, Lietuvos nacionalinį operos ir baleto teatrą ir kitus žymius architektūrinius paminklus.

Renginį tęsė ir žiūrovams linkėjimus siuntė 2018 m. „Eurovizijos“ nugalėtoja, atstovavusi Izraeliui, Netta Barzilai. Ji Europai pristatė ir naują savo kūrinį – sėdėdama ant lovos iš namų ji sudainavo dainą „Cuckoo“, kuria, kaip pati sakė, nori atkreipti dėmesį į psichikos sveikatą.

Specialioje transliacijoje pasirodė ir iki šiol „Eurovizijos“ nugalėtojo titulą nešiojęs, o šiemet kitam atlikėjui ar grupei jį perduoti turėjęs praėjusių metų „Eurovizijos“ nugalėtojas Duncanas Laurence`as. Jis tiesioginės transliacijos metu pristatė naują dainą „Someone Else“.

Nors dar prieš transliaciją renginio organizatoriai atskleidė, kas lauks žiūrovų, joje išties netrūko ir staigmenų. Su žiūrovais sveikinosi legendinės grupės, 1974 m. tapusios „Eurovizijos“ nugalėtoja, „Abba“ narys Bjornas Ulvaeus. „Šis konkursas leidžia bent trumpam pamiršti koronavirusą“, – kalbėjo scenos legenda ir džiaugėsi ilgamečio „Eurovizijos“ konkurso sėkme bei europietiška dvasia.

Vakaro kulminacija tapo bendra visų šių metų „Eurovizijoje“ turėjusių pasirodyti atlikėjų daina. Jie nuotoliniu būdu atliko 1997 m. konkursą laimėjusią britų dainą „Love Shine A Light“, kuri padiktavo ir šios specialios transliacijos pavadinimą.

Vakaro pabaigoje buvo atsakytas ir ilgą laiką „Eurovizijos“ gerbėjus kamavęs klausimas – kurgi vyks kitų metų „Eurovizija“? Po ilgų spėlionių paaiškėjo Europos transliuotojų sąjungos (EBU) ir partnerių priimtas sprendimas. 2021 m. „Eurovizija“ vyks ten, kur turėjo vykti ir šiemet, – Nyderlanduose, Roterdame, „Ahoy“ arenoje.

„Esame labai laimingi dėl to, kad galime judėti pirmyn. Labai svarbu, kad „Eurovizijos“ dainų konkursas kitais metais sugrįš, ir džiaugiamės, kad mūsų partneriai Nyderlanduose įsipareigojo sugrąžinti šį mėgstamą renginį žiūrovams visame pasaulyje.

Tikiu, kad visi „Eurovizijos“ dainų konkurso dalyviai susivieniję atremsime iššūkius ir konkursą sugrąžinsime stipresnį nei bet kada anksčiau, taip užtikrindami jo ilgaamžiškumą ateinančiais dešimtmečiais“, – sprendimą kitų metų „Euroviziją“ surengti Roterdame „eurovision.tv“ komentavo „Eurovizijos“ vykdomasis vadovas Martinas Österdahlis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi