Veidai

2015.10.27 15:56

Tiriant Romanovų šeimos nužudymą, bus ekshumuoti caro Aleksandro III palaikai

BNS 2015.10.27 15:56

Rusija ekshumuos caro Aleksandro III palaikus, atlikdama tyrimą dėl jo sūnaus – paskutiniojo šalies imperatoriaus Nikolajaus II – ir jo šeimos narių nužudymą praeito šimtmečio pradžioje, tyrėjai paskelbė pirmadienį.

Rusijos tyrimų komitetas rugsėjį ekshumavo Nikolajaus II ir jo žmonos imperatorienės Aleksandros palaikus, mėgindamas išspręsti ginčą dėl kitų palaikų, tikriausiai priklausančių jų sūnui Aleksejui ir dukrai Marijai, tapatybės.

Karališkąją šeimą ir jos tarnus bolševikai sušaudė 1918 metų liepą Uralo mieste Jekaterinburge, po ankstesniais metais Rusijoje įvykusios revoliucijos. Iš pradžių jų kūnai buvo sumesti į kasyklos šachtą, o vėliau paskubomis sudeginti ir užkasti.

Nuversto monarcho, jo žmonos ir trijų dukrų palaikai buvo aptikti masinėje kapavietėje 1998 metais. Septyneriais metais vėliau buvo oficialiai patvirtinta jų tapatybė, o tos liekanos buvo iš naujo palaidotos buvusioje imperijos sostinėje Sankt Peterburge.

2007 metais buvo rastas kitas kapas kitoje vietoje, o jame rasti palaikai, kaip manoma, priklauso caraičiui Aleksejui ir didžiajai kunigaikštytei Marijai.

Nors nuodugnūs DNR tyrimai, atlikti tarptautinių mokslininkų, parodė, kad visi Romanovų palaikai yra autentiški, Rusijos Ortodoksų Bažnyčia nepripažįsta Aleksejaus ir Marijos palaikų tapatybės, todėl jie tebėra laikomi valstybės saugyklose.

Bažnyčia paskelbė visus nužudytus Romanovų šeimos narius šventaisiais, todėl jų palaikai laikomi šventomis relikvijomis.

Baudžiamųjų bylų tyrėjas Vladimiras Solovjovas, kuris dirbo su šia byla nuo pat pradžių, sakė Rusijos naujienų agentūrai „Interfax“, kad buvo priimtas sprendimas ekshumuoti 1894 metais mirusio caro Aleksandro III palaikus, atsižvelgus į Ortodoksų Bažnyčios vadovo patriarcho Kirilo prašymą.

Caro kapas yra Sankt Peterburgo Šv. Petro ir Povilo katedroje. Ten pat yra perlaidoti Nikolajaus II, jo žmonos ir trijų dukrų palaikai.

Klausimas dėl palaikų autentiškumo tapo itin aktualus, artėjant caro šeimos nužudymo 100-osioms metinėms, nes Rusijos vyriausybė nori, kad visi septyni šeimos nariai būtų palaidoti kartu.

Kol kas nežinoma, kada bus atlikta Aleksandro III ekshumacija, o Tyrimų komitetas šį klausimą komentuoti kol kas atsisako.

Romanovų dinastija valdė Rusiją apie 300 metų, kol Nikolajus II atsisakė sosto 1917 metų vasarį. Tų pačių metų spalį (lapkritį pagal naująjį kalendorių) įvyko bolševikų revoliucija ir prasidėjo komunistų valdymas.

Sovietų pareigūnai carą vaizdavo kaip silpną, neryžtingą ir despotišką valdovą, bet Rusijos Ortodoksų Bažnyčia 2000 metais jį kanonizavo kaip kankinį.