Naujienų srautas

Veidai2020.05.13 10:43

Pavergę Europą: prisiminkite pastarojo dešimtmečio „Eurovizijos“ nugalėtojus

LRT.lt 2020.05.13 10:43

Nuo audringų vakarėlių, kokius moka užkurti Netta iki Loreen ar Jamalos, nuo kurių balso per kūną bėgioja šiurpuliukai, nuo įspūdingos Zemerlowo scenografijos ar barzdotosios Conchitos iki Sobralio minimalizmo – per pastarąjį dešimtmetį ant „Eurovizijos“ scenos buvo visko.

Prieš penkerius metus „Eurovizijos“ dainų konkursas įrašytas į Guinnesso rekordų knygą, kaip ilgiausiai trunkantis kasmetinis muzikinis televizijos konkursas. Nuo 1956-ųjų rengiamas konkursas šiemet Roterdame turėjo vykti 65-ąjį kartą. Pirmą kartą konkurso istorijoje jis buvo atšauktas – vieno laukiamiausių muzikos renginių šiemet neišvysime dėl koronaviruso pandemijos.

Nors „Eurovizija“ vyko 64 kartus, ji turi 67 laimėtojus. Taip yra todėl, kad 1969 metais net keturios šalys – Ispanija, Prancūzija, Nyderlandai ir Jungtinė Karalystė – surinko vienodai balsų ir atsidūrė balų lentelės viršuje.

Kadangi tuomet nebuvo taisyklių, kurios leistų išspręsti tokią situaciją, nugalėtojomis paskelbtos visos keturios šalys, o kitąmet burtų keliu „Eurovizija“ vyko Nyderlanduose. Netrukus po to konkurso taisyklės buvo pakeistos ir lygiųjų daugiau būti negali.

Airija – daugiausiai pergalių, net septynias, konkurse iškovojusi valstybė. Įdomu tai, kad du kartus (1980-siais ir 1987-siais) konkursą laimėjo airių atlikėjas Johnny‘is Loganas, prisidėjęs ir prie dar vienos savo šalies pergalės – 1992-siais su jo parašyta daina Airijai pergalę pelnė atlikėja Linda Martin.

64 kartus įvykęs „Eurovizijos“ dainų konkursas gali didžiuotis įspūdingais skaičiais – šimtais valandų tiesioginio eterio ir daugiau nei 1,5 tūkstančio dainų iš pusšimčio šalių. Jei norėtumėte iš karto paklausyti visų šių dainų, užtruktumėte apie tris paras. Tiek laiko sugaišti tikrai nesiūlome, prisiminkite 10 paskutinių konkurso nugalėtojų.

2010 m. Vokietijos atstovė Lena – „Satellite“

2011 m. Azerbaidžano atstovai grupė „Ell & Nikki – „Running Scared“

2012 m. Švedijos atstovė Loreen – „Euphoria“

2013 m. Danijos atstovė Emmelie De Forest – „Only Teardrops“

2014 m. Austriją atstovavusi Conchita Wurst – „Rise Like a Phoenix“

2015 m. Švedijos atstovas Mansas Zemerlowas – „Heroes“

2016 m. Ukrainos atstovė Jamala – „1944“

2017 m. Portugalijai atstovavęs Salvadoras Sobralis – „Amar Pelos Dois“

2018 m. Izraelio atlikėja Netta – „Toy“

2019 m. Nyderlandų atstovas Duncanas Laurence – „Arcade“

„Eurovizija 2019 Finalas.“ Nyderlandai. Duncan Laurence – „Arcade“

Nors gegužės 16-ąją Roterdame (Nyderlanduose) turėjusi vykti „Eurovizija“ dėl pandemijos atšaukta, šalys, konkurso dalyvės, šia proga rengia specialiąsias transliacijas. „Eurovizijos“ finalo dieną LRT tiesiogiai iš Nyderlandų transliuos ceremoniją „Eurovision: Europe Shine a Light“, o prieš ją LRT TELEVIZIJA ir LRT RADIJAS transliuos specialiai šiai progai tuščioje koncertų salėje nufilmuotą „The Roop“ koncertą „EuROOPvision“.

Prieš tai, gegužės 14 d., kai turėjo vykti antrasis atšaukto konkurso pusfinalis, LRT TELEVIZIJA parodys populiariausiam dainų konkursui skirtą specialiąją programą. Joje – įsimintiniausi pastarojo dešimtmečio Eurovizijos dalyvių ir nugalėtojų pasirodymai, netikėtos istorijos ir kuriozai, nutikę scenoje ir už kulisų. Taip pat – įdomūs pokalbiai apie „Eurovizijos“ fenomeną su joje jau dalyvavusiais Lietuvos atlikėjais ir muzikos ekspertais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi