Veidai

2020.05.10 08:52

Metai be Vytauto Šerėno ir archyvuose išlikusios jo mintys

LRT.lt2020.05.10 08:52

Pernai gegužės 10-ąją netekome ekonomikos mokslų daktaro, ilgamečio laidos „Dviračio žinios“ kūrėjo Vytauto Šerėno. Jo bendražygiai ir kolegos tąkart sakė, kad su šia netektimi baigėsi ir istorinis Lietuvos humoro etapas. Humoristui atminti – archyviniai kadrai, kuriuose pasiliko jo vaidmenys, pokštai ir mintys.

2019-ųjų gegužę 59-erių V. Šerėnui sustojo širdis sodyboje Labanoro girioje, kur su šeima atokiau nuo miesto šurmulio leisdavo savaitgalius.

Labiausiai humoristą išgarsino televizijos laida „Dviračio žinios“. Kai legendinis „Dviratis“ susikūrė, viskas atrodė kaip tikrai geras pokštas, tačiau niekas nesitikėjo, kad gerą humoro jausmą turinčių jaunuolių V. Šerėno, Arūno Valinsko, Gintaro Ruplėno idėja taps kultine, o jie – eterio žvaigždėmis.

Dalia Kutraitė kalbina... In memoriam Vytautas Šerėnas

Studijų laikais net nesvarstęs, kad duoną teks valgyti vien tik iš juokavimo, V. Šerėnas LRT TELEVIZIJOS laidai „Stilius“ pasakojo, kad ekonomikos mokslų daktaro laipsnis suteikė žinių ir akademinio svorio, tik ne finansinės naudos: „Palyginkime tuometinį mokslininko ir televizijos laidų vedėjo pajamų dydį – kaip diena ir naktis. O su savo alga aš nebegalėjau užtikrinti vidutiniškai normalaus vartojimo lygio šeimai.“

Tiesa, televizijos veidu jis tapo dar dirbdamas valstybinį darbą: „Kainų ir konkurencijos tarnyboje buvau vyriausiasis specialistas. Dabar tai būtų nesuprantama. Sakydavau, yra valstybės tarnautojų, kurie dainuoja chore, o aš – televizijoje. Kaip ir tas pats. Nors iš tikrųjų ne tas pats.“

Vaikų klubo nariai kalbina „Dviračio žinių“ vedėjus

V. Šerėno biografijoje – dešimtys sukurtų personažų, projektų ir laidų. Jis nekartą yra prisipažinęs, kad dirbdavo ir savaitgaliais, tačiau darboholiku savęs niekada nevadino – visuomet sakė užsiimantis mėgstama veikla, o savo nuoširdumu ir taiklia mintimi rado kelią į ne vieno televizijos žiūrovo širdį.

„Man patiko parodijuoti ir V. Landsbergį, ir kardinolą A. J. Bačkį. Šie personažai – patys įdomiausi, nes jie patys, kaip asmenybės, yra vieni stipriausių Lietuvoje“, – yra sakęs Vytautas apgailestaudamas, kad tokių tėra vienetai. Tiesa, žiūrovams labai patiko ir V. Šerėno vaidinti „bratkos“. „Įsiminė žiūrovų pyktis, kai iš „Dviračio žinių“ dingo „bratkos“. Buvo unikalu kaip Vytautas kūrė šiuos personažus, jis viską darydavo su liaudiška humoristika“, – po bendražygio mirties kalbėjo A. Valinskas.

Dviračio žinios. Vytautui Šerėnui atminti

Beje, V. Šerėnas su A. Valinsku pokštus krėtė ne tik televizijoje – prieš porą dešimtmečių gautą 15 tūkst. litų baudą A. Valinskas sumokėjo smulkiomis monetomis, kurias pakrauti į priekabą bei nuvežti padėjo ir V. Šerėnas.

Archyviniuose kadruose užfiksuota, kaip A. Valinskas ir a. a. humoristai V. Šerėnas bei Gintaras Ruplėnas pila 1, 2 ir 5 centų monetas į priekabą, o kad procesas atrodytų iškilmingesnis, bendražygiai darbui pasirinko aukso spalvos kibirus bei kastuvus.

2002 m. V. Šerėnas kaip nepriklausomas kandidatas dalyvavo prezidento rinkimuose, juose užėmė 4 vietą. Tiesa, laidai „Stilius“ jis pasakojo, kad pasitaręs su draugais rinkimuose jis nusprendė dalyvauti juokais. „Ten toks žaidimas buvo. <...> Tačiau mes buvome numatę, kad prezidentu netapsiu. Išlaikėme to pajuokavimo solidumą, savo humoristinį stilių ir, atrodo, kad nieko neįžeidėme. Žmona ir kaimynai viską suprato“, – pasakojo jis.

Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimai 2002. Vytautui Šerėnui atminti

V. Šerėno žmona mokslininkė Dalia vyro sprendimo tapti savotišku tautos linksmintoju niekada nebandė keisti. Pamačiusi, kad televizijos ekrane V. Šerėnas jaučiasi kaip žuvis vandenyje, visada palaikė.

Pora kartu buvo daugiau nei tris dešimtmečius: susipažino studijuodami ekonomiką universitete, vėliau iškėlė vestuves, susilaukė dukrų Gintės ir Rytės.

Apie savo kasdienybę jis taip pat kalbėdavo lengvai pajuokaudamas. „Aš dažnai gaminu valgyti, bet be žvakių. Vakarienę reikia valgyti, o ne spoksoti į maistą ir į žvakes“, – laidoje „Gyvenimas“ kartą prabrėžė V. Šerėnas. O paklaustas, ar dažnai jų namuose per ginčus dūžta lėkštės, humoristas tik nusijuokė: „Aš ekonomistas, o Dalia – suvalkietė, lėkštės yra vertybė.“

Stilius. In memoriam Vytautas Šerėnas

Šerėnai mėgo kartu keliauti, dažniausiai vykdavo ten, kur galima rasti įdomių vietų ir lankosi mažiau turistų, o kelionių maršrutus susiplanuodavo patys. „Buvau aukščiau negu Monblanas. Su automobiliu! Tik kažkodėl į alpinistų draugiją niekas nekviečia,“ – prisimindamas vieną iš savo kelionių su humoru pasakojo V. Šerėnas.

Gyvenimas. In Memoriam Vytautas Šerėnas

LRT.lt primena, kad V. Šerėnas gimė Antagavės kaime Ignalinos rajone. 1975 m. baigė Ignalinos vidurinę mokyklą, įstojo į Vilniaus politechnikumą ir įgijo ryšininko specialybę. Baigęs mokslus, dirbo Ignalinos tarpmiestinėje telefonų stotyje, vėliau tarnavo sovietinės armijos statybos daliniuose suvirintoju Maskvos srityje.

Grįžęs iš kariuomenės Vilniaus universitete įgijo darbo ekonomikos specialybę. 1988–1993 m. studijavo aspirantūroje, apgynė mokslų daktaro disertaciją.

1993–1995 m. dirbo Valstybinėje kainų ir konkurencijos tarnyboje prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės vyriausiuoju specialistu. 1995 m. gavo koncerno „Volkswagen“ stipendiją tęsti ekonomikos mokslus Vokietijoje, tačiau pasirinko darbą televizijoje, ėmė vesti televizijos laidą „Dviračių žynios“.

2002 m. V. Šerėnas kaip nepriklausomas kandidatas dalyvavo prezidento rinkimuose, juose užėmė 4 vietą.

Nuo 2003 m. V. Šerėnas vedė „Dviračio šou“, yra sukūręs humoristinių personažų.

LTV 40-mečio proga sveikina „Dviračio šou“ kūrybinė grupė – Vytautas Šerėnas ir Gintaras Ruplėnas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.