Veidai

2020.04.30 21:52

Monika Linkytė prisiminė studijas užsienyje: nereikėjo aiškinti, kur yra Lietuva – norėjosi teisintis

LRT.lt2020.04.30 21:52

Galimybė laisvai keliauti, mokytis bet kuriame Europos taške, pažinti multikultūrinius miestus padeda pažinti laisvę, kad laisvė būtų ne tik sąvoka, bet natūrali būsena, LRT.lt transliuotoje atviroje istorijos pamokoje „Lietuva Europos Sąjungoje: kelionė namo“ sako dainininkė Monika Linkytė.

Balandžio 30 d. LRT.lt portale ir LRT „Facebook“ paskyroje buvo transliuojama ketvirtoji projekto „Laisvės banga“ atvira istorijos pamoka – „Lietuva Europos Sąjungoje: kelionė namo“.

Pamokos-diskusijos metu LRT RADIJO žurnalistė Rūta Kupetytė kalbino Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovą Arnoldą Pranckevičių ir dainų autorę, atlikėją Moniką Linkytę. Pamokos dalyviai dalijosi asmeninėmis patirtimis ir mintimis apie tai, kaip pasikeitė gyvenimas Lietuvai tapus Europos Sąjungos nare.

ES nare Lietuva tapo prieš 16 metų – 2004 m. gegužės 1-ąją, praėjus 9 metams nuo to, kai 1995 m. birželio 12 d. buvo pasirašyta Europos (asociacijos) sutartis, kuria buvo pripažintas Lietuvos siekis tapti ES nare. Dabar vienai populiariausių Lietuvos muzikos atlikėjų M. Linkytei 2004 m. buvo vos 12 metų, tačiau ji teigia tą dieną prisimenanti labai ryškiai.

„Taip sutapo, jog kolektyvas, kuriame tuo metu dainavau, buvo pakviestas į Diuseldorfą. Ten dainavome lietuvių bendruomenės šventėje, nuotaika buvo labai džiugi, nors dvylikametė ne visai aiškiai supratau, kas ta Europos Sąjunga, kas čia dabar bus, kaip viskas keisis. Bet ta diena, buvimas Vokietijoje leido susimąstyti, kas laukia Lietuvos ir mūsų visų“, – prisimena ji.

M. Linkytė augo, kartu augo ir Lietuva Europos Sąjungoje. Palaipsniui ji, kaip ir turbūt visi kiti, patyrė, koks malonus laisvės gūsis, tad dabar, karantino metu, kai sienos uždarytos, sunku suvokti, kaip įmanoma neturėti galimybės laisvai planuotis išvykų, negalėti nevaržomai pažinti pasaulio.

Pasak atlikėjos, Lietuvos įstojimas į Europos Sąjungą vienareikšmiškai sėkmės istorija. „Be Europos Sąjungos mes nebūtume tokie laisvi ir tvirti, o aš, kaip kūrėja, tikrai nebūčiau turėjusi tokių galimybių, kurias turėjau. „Eurovizija“, studijos užsienyje – net bijočiau pagalvoti apie tai, kaip aš, kaip muzikantė, kaip žmogus, atrodyčiau Lietuvoje be Europos Sąjungos“, – mintimis dalijasi ji.

Išvykus svetur aplankė nevisavertiškumo jausmas

M. Linkytė pernai prestižiniame Britų ir airių moderniosios muzikos institute Londone baigė trejų metų trukmės muzikos studijas. Tai vienas geriausių tokio tipo institutų pasaulyje. Prieš tai dainininkė studijavo ir Lietuvoje – priimti sprendimą išvykti nebuvo taip lengva.

Prisilietimas ne tik prie mažos Lietuvos, bet ir pasaulio muzikos industrijos buvo labai didelė patirtis, už kurią esu labai dėkinga pati sau, kad priėmiau šį nelengvą sprendimą. Be abejo, esu dėkinga ir Europos Sąjungai, nes be jos nebūtų buvę šitų gražių patirčių, kurias parsivežiau į Lietuvą.

„Lietuvoje mano karjera jau buvo prasidėjusi. Šis sprendimas net iš labai asmeninės pusės buvo su dideliais pasvarstymais, kitų žmonių siūlymais pagalvoti, ar tikrai verta... Bet aš džiaugiuosi šituo sprendimu, nes turėjau galimybę sutikti per „YouTube“ paauglystėje stebėtus žmones, galėjau iš jų mokytis.

Atvira istorijos pamoka „Lietuva Europos Sąjungoje: kelionė namo“

Mano vienas mylimiausių dėstytojų, su kuriuo mes ir dabar labai gerai sutariame, yra Femi Temowo. Jis grojo su Amy Winehouse, rašė kartu su ja dainas... Tai visiškas stebuklas. Atsimenu, vienas dėstytojas vėlavo į paskaitą ir atėjęs sako: aš ką tik iš susitikimo su „Spotify“ įkūrėjais. Prisilietimas ne tik prie mažos Lietuvos, bet ir pasaulio muzikos industrijos buvo labai didelė patirtis, už kurią esu labai dėkinga pati sau, kad priėmiau šį nelengvą sprendimą. Be abejo, esu dėkinga ir Europos Sąjungai, nes be jos nebūtų buvę šitų gražių patirčių, kurias parsivežiau į Lietuvą“, – kalba pašnekovė.

Ji džiaugiasi ir tuo, kad turėjo galimybę trejus metus gyventi multikultūriniame mieste. Tokia patirtis laisvės pojūtį tik sustiprina, įsitikinusi M. Linkytė.

Dabar, kai jauni žmonės nori išvažiuoti į užsienio šalis, seneliai ar net tėvai ir džiaugiasi, ir sykiu liūdi, nes visada išlieka galimybė, kad atžala į Lietuvą taip ir nebesugrįš. Pati dainininkė po studijų vis dėlto nusprendė sugrįžti.

„Mano tikslas išvažiuojant buvo pasisemti kaip įmanoma daugiau patirties ir ja dalytis. Nėra taip, kad yra uždaryta Lietuva ir yra Europos Sąjunga – sienas ir duris stengiamės atidaryti kuo plačiau, tad sienų nebelabai ir lieka – išvykimas ir grįžimas labai sąlyginis. Man labai norėjosi ir vis dar norisi ir Lietuvą atvežti į Europą, ir Europą atvežti į Lietuvą. Mano kontaktai, draugystės, pažintys, pavyzdžiui, su London Community Gospel choru juk niekur nedingo“, – pažymi ji.

M. Linkytei taip pat džiugu, kad užsienyje ją supo išprusę žmonės ir neteko niekam aiškinti, kas yra Lietuva, ar atvertus žemėlapį rodyti, kur ji yra. Labiau jai, kaip lietuvei, o ne kitiems būta sudėtingų akimirkų suvokiant savo tapatybę.

Supratau, kad svarbiausia tai, kad mano buvimas muzikoje, noras mokytis, talentas atsiskleidžia bendroje erdvėje, o ne tai, iš kurio geografinio taško atvykau į Londoną.

„Buvo šioks toks nevisavertiškumo jausmas, kai ne jiems reikia pasakoti, kas yra Lietuva, bet man norisi pasakyti: su mumis viskas gerai. Tačiau bėgant laikui sustiprėjau, pajaučiau, kad nereikia gintis, jog esu iš Lietuvos – esu visavertė Europos pilietė, o Lietuva dėl to, kad yra maža, skaičiuoja tik 16-us metus Europos Sąjungoje, nėra prastesnė už lyderiaujančias Europos šalis.

<...> Supratau, kad svarbiausia tai, kad mano buvimas muzikoje, noras mokytis, talentas atsiskleidžia bendroje erdvėje, o ne tai, iš kurio geografinio taško atvykau į Londoną. Man atrodo, taip, kaip jaučiausi universitete, ir Lietuva po truputį atsikrato menkavertiškumo jausmo“, – svarsto žinoma moteris.

Laisvė, kaip natūrali būsena

Atlikėja prisiminė ir dar vieną svarbų savo gyvenimo įvykį – 2015 m. vykusią „Euroviziją“, kurioje ji kartu su Vaidu Baumila atstovavo Lietuvai. Ar po „Eurovizijos“ M. Linkytė pamatė Europą kitaip? Ir kiek ten europietiškumo, turint omenyje, kad konkurse dalyvauja ne vien Europos Sąjungos šalys?

„Euroviziją“ vertinčiau kaip mažą Europos gurkšnį. Vieną dieną reikėjo būti Vokietijoje, kitą – Amsterdame – atėjo suvokimas, kad viskas arčiau, negu man atrodė būnant Lietuvoje“, – pažymi M. Linkytė.

Paklausta, kiek „Eurovizijoje“ atsispindi Europos Sąjungos valstybių santykiai, ji sako, kad labiausiai matomas valstybių kaimynių bendravimas, o kalbant apie tai, ar Lietuvos prisijungimas prie Europos Sąjungos prisidėjo ir prie pačios ES sėkmės, M. Linkytė pabrėžia, kad Lietuva iš Europos ne tik ima, bet jai ir pati duoda, ir pamini žymias lietuves – operos solistę Asmik Grigorian, dirigentę Mirgą Gražinytę-Tylą. Sąrašą, žinoma, galima gerokai pratęsti, priduria ji.

Pašnekovė iš labai arti stebėjo ir dar vieną Europai svarbų istorinį įvykį – „Brexitą“, Jungtinės Karalystės pasitraukimą iš ES. Ji būdama Didžiojoje Britanijoje sako mačiusi didžiulį sąmyšį – į gatves plūsdavo mitinguotojai, trokštantys likti Europos Sąjungoje, pro juos būdavo neįmanoma prasibrauti. Pasak dainininkės, manančių priešingai buvo žymiai mažiau.

Apskritai, M. Linkytės manymu, svarbiausia nauda, kurią Lietuvai suteikė Europos Sąjunga, – laisvė: „Mes galime laisvai keliauti, laisvai mokytis bet kuriame Europos taške, galime pažinti multikultūrinius miestus, pažinti laisvę, kad laisvė mums būtų ne sąvoka, o natūrali būsena.“

Projektą „Laisvės banga“ LRT įgyvendina kartu su JAV ambasada. Ketvirtąją pamoką padėjo organizuoti Europos Komisijos atstovybė, su kuria bendradarbiaudama LRT gegužės 8 d. rengs Europos egzaminą – taip bus paminėta Gegužės 9-oji, Europos diena.

Visą pokalbį žiūrėkite balandžio 30 d. tiesioginės atviros istorijos pamokos transliacijos „Lietuva Europos Sąjungoje: kelionė namo“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Atvira istorijos pamoka „Lietuva Europos Sąjungoje: kelionė namo“
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.