Naujienų srautas

Veidai2015.10.15 15:55

Kultūros departamento rekomendacijos Čečėnijoje: per vestuves – nešaudyti

Čečėnijos sostinės Grozno kultūros departamentas paskelbė rekomendacijas, kaip „išlaikyti čečėnų jaunimo moralę“. Jose nurodoma, ir kaip reikėtų deramai elgtis per vestuves – jokių šaudymų, moterys ir vyrai turi šokti laikydamiesi atstumo, nuotakai negalima leisti pjaustyti torto. 

Žinoma, tai ne įstatymas, bet Kultūros departamento rekomendacijoms teikiama didelė reikšmė, kai Čečėnijos gyventojai spaudžiami laikytis konservatyvių Islamo taisyklių, o tam pritaria ir autoritarinis lyderis Ramzanas Kadyrovas.

„Nors mes nesikišame į asmeninį gyvenimą, bet pirmą sykį stebėjome vestuves – kurių taisyklių nesilaikoma. Paskelbėme visų pažeidimų sąrašą“, – teigia Grozno kultūros departamento darbuotoja Madina Šagydajeva.

Ankstesniais metais jaunimas tradicijų vis labiau ėmė nepaisyti, merginos nedengė galvų, o per vestuves net įsigaliojo europietiškas paprotys – nuotakos ėmė mėtyti puokštes per petį.

„Būtina laikytis tradicijų, mes stengiamės rodyti pavyzdį, kad neplistų bloga moralė“, – tikina Grozno pagrindinės mečetės imamas Aslanas Abdulajevas.

Dabar restoranų ir pobūvių salių šeimininkams išdalytos Kultūros departamento nuorodos ir raginimai laikytis papročių, su klientais jos aptariamos iš anksto.   

„Pastebėjome, kad vaikinai ir merginos net varžosi, kai šoka drauge, daug moterų nedengia galvų, nors tai prieštarauja mūsų supratimui. Čečėnų moterys turi dengti galvas“, – sako M. Šagydajeva.

Tiesa, vieną tradiciją rekomenduojama išgyvendinti. Per vestuves čečėnai mėgsta pašaudyti į orą. Ne sykį taip reikšdami džiaugsmą, pašiurpino kitų miestų, kur gausios čečėnų bendruomenės, gyventojus. Bet nuo šiol šaudyti iš bet kokio ginklo nepadoru. Ir nuotaka jokiu būdu negali ne tik mesti puokštės, bet ir pjaustyti torto.

Pagal tradiciją čečėnų vestuvių išlaidas turi sumokėti jaunikis, jo artimieji ir bičiuliai išveda nuotaką iš jos tėvų namų, per vestuvių ceremoniją jai skirta speciali vieta. Nuotakai nedera dalyvauti šokiuose ir kitose linksmybėse.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi