Veidai

2020.04.26 20:46

JAV pirmajai poniai Melaniai Trump – 50: moteris, kurios poelgiai stebina ir kelia pasauliui šypseną

LRT.lt2020.04.26 20:46

JAV žiniasklaida Melanią Trump vadina labiausiai savo privatumą saugančia pirmąja ponia. Ji teigia taip norinti apsaugoti save – moteris įsitikinusi, kad yra viena daugiausiai užgauliojimų internete sulaukiančių pasaulio žmonių. Tiesa, neretai jos poelgiai ar aprangos pasirinkimai yra it žibalas komentarų internete ugniai.

Balandžio 26-ąją pirmoji JAV ponia mini 50-ąjį gimtadienį. Iš Slovėnijos kilusi Melania pirmiausia išgarsėjo kaip modelis ir milijardieriaus nekilnojamojo turto magnato Donaldo Trumpo žmona. Ji – vienintelė JAV Baltųjų rūmų ledi, kurios erotinės nuotraukos kažkada puošė žurnalų viršelius.

Gyventi į Niujorką Melania atvyko 1996-aisiais, o po poros metų sutiko D. Trumpą. Pora susituokė prieš penkiolika metų, 2006-aisiais jiems gimė sūnus Barronas. Melania – trečioji D. Trumpo žmona. „Susižavėjome vienas kitu jau per pirmąjį susitikimą, mane traukė Donaldo protas, charizma. Mūsų santykiai visuomet buvo puikūs, nes kiekvienas esame asmenybė ir nesistengiame vienas kito pakeisti“, – apie savo santuoką MSNBC kanalui pasakojo Melania.

2017-aisiais D. Trumpui tapus prezidentu, Melania tapo pirmąją JAV ponia ir viena žinomiausių pasaulio moterų. Vis dėlto JAV žiniasklaida laiko ją viena uždariausių šių laikų pirmųjų damų ir vadina paslaptimi.

„Melania Trump yra motina, žmona, dukra, sesuo, draugė, pirmoji JAV ponia, rūpestinga, užjaučianti, stipri, nepriklausoma, labai smulkmeniška, nemeluojanti sau“, – taip ABC NEWS duotame interviu save apibūdina pati Melania. Rinkimų kampanijai įsibėgėjant Melania teigė, kad vienas iš jos prioritetų – kova su patyčiomis internete, ypač tarp vaikų.

Taigi ar lengva palaikyti sutuoktinį, kai šis garsėja agresyvokais ir neretai pašaipiais pasisakymais, įrašais socialiniuose tinkluose? „Ne visada jam pritariu ir visada pasakau savo nuomonę. Kartais jis atsižvelgia, kartais ne. Žinau, kad dėl vyro elgesio ir pati sulaukiu kritikos, tačiau tai manęs nesustabdo. Be to, aš esu viena iš labiausiai internete puolamų žmonių pasaulyje. Jie negali nieko man pasakyti į veidą, tad slepiasi už klaviatūrų.

Mane liūdina, kad žmonės, žiniasklaida rašo, kad esu nelaiminga, kad mano santuoka nevykusi, kad aš net negyvenu Baltuosiuose rūmuose ir pan. Galėčiau vardyti ir vardyti. Nesitikėjau, kad žiniasklaida bus tokia pikta ir nesąžininga – nepamenu, kada mačiau publikaciją, kurioje apie mūsų šeimą nebūtų fakto klaidų, netiesos“, – ABC interviu apgailestavo pirmoji JAV ponia. Ir žiniasklaidos pranešimus apie galimą vyro neištikimybę ji linkusi vadinti spekuliacijomis ir gandais, ji patikino mylinti savo vyrą, o savo santykius vadina puikiais.

Tiesa, nors Melania sako, kad jų santykiai puikūs, panašu, kad pirmoji ponia labai nemėgsta, kai sutuoktinis bando paimti ją už rankos. Žiniasklaidos atstovams ne kartą pavyko užfiksuoti, kaip ji patraukia ar atstumia vyro ranką, taip dar labiau pakurstydama abejones dėl puikių poros santykių.

Be to, neretai žibalo į ugnį pripila ir pati Melania. Nors ji paprastai vadinama stiliaus ikona, internautų dėmesį patraukia ir dėl netinkamų aprangos pasirinkimų, kurie sukelia kontraversiškų minčių.

Prieš porą metų vykdama aplankyti migrantų vaikų prie JAV ir Meksikos sienos ji vilkėjo striukę su užrašu „Man tikrai nerūpi, o tau?“. Tai sukėlė spėliones, kokią žinutę užrašu ant striukės nori pasiųsti pirmoji dama. JAV prezidentas D. Trumpas savo tviteryje vėliau tvirtino, kad tokiu būdu jo sutuoktinė pademonstravo savo požiūrį į žiniasklaidą, skelbiančią išgalvotas naujienas.

Tačiau tai ne pirmas kartas, kai M. Trump garderobo detalė palaikyta netaktiška. Viešnagės Afrikoje metu ji dėvėjo skrybėlę, panašią į tas, kurias rinkdavosi ginkluotosios pajėgos britų kolonijose 19 a. ir šiandien laikoma kolonijinio valdymo ir priespaudos simboliu. Pati Melania tąkart siūlė kreipti dėmesį į jos darbus, o ne į aprangą.

Beje, neretai primenanti, kad Liublianos universitete studijavo architektūrą ir dizainą (po metų studijas nutraukė dėl modelio karjeros), ji buvo sulaukusi kritikos ir dėl interjero puošybos – auditorijai neįtiko ir pirmųjų JAV prezidento Donaldo Trumpo ir M. Trump Kalėdų metu Baltuosius rūmus papuošusios dekoracijos. 2017-aisiais koridorių primenančios baltų šakų dekoracijos internetinėje erdvėje buvo vadinamos Narnija ir lyginamos su seriale „Keisti dalykai“ (angl. „Stranger Things") rodomu baisiu fantastiniu pasauliu, o 2018-aisiais raudonos dekoracijos lyginamos su „Tarnaitės pasakojimu“.

Ne mažiau dėmesio sulaukė ir M. Trump skulptūra, atidengta jos gimtąjame mieste. Negrabiai išdrožta žmogaus figūra nuspalvinta žydrais dažais, į viršų iškėlusi vieną ranką. Internautai spėjo pastebėti, kad greičiausiai menininkas siekė atkartoti M. Trump aprangą, pasirinktą jos vyro JAV prezidento D. Trumpo inauguracijai.

„Jei ši statula buvo sugalvota kaip parodija, tuomet menininko pastangos buvo sėkmingos“, – AFP pareiškė architektūrą studijuojanti 24 metų vietos gyventoja Nika. O kai kurie vietiniai skulptūrą netgi lygino su žydrais pasakų herojais „Smurfais“.

Kalbėdama apie kritiką ar viešojoje erdvėje jos vyrui žarstomus epitetus (nuo seksisto, rasisto ar ksenofobo iki narcizo ar mulkio), Melania sakė, kad buvo tam pasiruošusi: „Galėjome to tikėtis, bet turime storą odą. Manau, kad jo tiesiog tinkamai neįvertina.“

Pirmajai poniai nekartą teko kalbėti ir apie imigraciją, kurią taip kritikuoja D. Trumpas, kurį ypač piktina tai, kad į JAV atvykę emigrantai vėliau atsiveža ir savo šeimas, giminaičius, draugus. 2006-aisiais JAV pilietybę gavusi Melania čia taip pat atsivežė savo tėvus, pilietybė prieš porą metų buvo suteikta ir jiems. „Pritariu vyro nuomonei, kad turėtume atsirinkti žmones, kuriuos priimame į savo šalį. Tačiau nematau nieko blogo tame, kad patikimi asmenys atsiveža savo šeimas, tėvus. Esu tai sakiusi ir savo vyrui“, – patikino M. Trump.

O kartais pirmoji ponia nebijo parodyti, kad jos ir sutuoktinio nuomonės išsiskiria. D. Trumpas buvo pareiškęs, kad jis šiemet paskelbtos pandemijos ir karantino metu apsauginės kaukės nedėvės. Nepaisant to, pati Melania nusifotografavo su kauke ir savo nuotrauką su raginimu laikytis rekomendacijų pasidalijo socialiniuose tinkluose.

Ir nors kai kurie žurnalistai svarsto, kodėl Melania nedaug reiškėsi prezidento rinkimų kampanijos metu ar kai kuriais kitais atvejais, pirmoji ponia visuomet pabrėžia, kad viena svarbiausių jos pareigų – būti gera mama. Kol sūnus nelankė mokyklos, visą savo laiką ji skirdavo jam.

Tik sūnui pradėjus lankyti mokyklą, Melania įgyvendino savo idėjas ir išleido papuošalų liniją. „Susitikimus planuodavau tada, kai sūnus būdavo pamokose. Būti mama – svarbiausias darbas iš visų“, – leidiniui „Parenting“ yra sakiusi pirmoji JAV ponia.

Jos įsitikinimu, vaikams reikia kartais leisti suklupti, kad jie pasimokytų iš savo klaidų ir galėtų skristi. „Svarbiausia mokėti klausytis savo vaiko. Savojo visuomet išklausau, pasiteirauju, kas jį džiugina, skaudina, neramina. Galiu jam patarti ir padėti, tačiau per daug nekišu savo minčių, pomėgių ir pan. – noriu, kad mano sūnus užaugtų asmenybe. Lavinu jo kūrybiškumą, nes vaikas, nuolat girdintis žodį „ne“, praranda gelbėjimą kurti, ieškoti“, – apie vaikų auklėjimą kalbėjo ji.