Veidai

2020.04.20 11:16

„Koronės“ dienoraščius fiksavusi Edita Mildažytė: lietuvius visada gelbėjo tai, kad jie moka gyventi savo galva

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.04.20 11:16

„Manau, kad karantinas paveikė visus vienodai, skiriasi tik tai, kaip į jį reaguojame“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ sako žurnalistė, prodiuserė, laidų vedėja Edita Mildažytė, su komanda įamžinusi Velykas pasitinkančią karantino sukaustytą Lietuvą. Pasak jos, svarbiausias dalykas žurnalisto darbe yra fiksuoti realybę, kuri yra visiškai kitokia, negu esame įpratę.

Koronavirusą išgyvenanti Lietuva – bendra visų tautiečių patirtis, tokia, kokią išgyvenome Sausio 13-ąją ar stovėdami Baltijos kelyje, sako E. Mildažytė.

„Praeis metų metai, o žmonės šitą situaciją atsimins, ir kiekvienas turės savo asmeninių išgyvenimų apie tą laiką, kurį praleido. Dėl to labai svarbu fiksuoti bendrą atmosferą. Mes esame žurnalistai, o tai reiškia, kad esame tokie patys kaip medikai, policininkai, gaisrininkai, – tai daryti yra mūsų pareiga“, – kalba E. Mildažytė.

Dokumentinio filmo apie koronaviruso krečiamą šalį pavadinimui ji pasirinko seną lietuvišką žodį, savo skambesiu primenantį ir krizę sukėlusio viruso pavadinimą, – „koronė“.

„Žodis „koronė“ jau nuo seno vartojamas tautinėje kalboje ir tarmėse: Dievo koronė, už ką man šita koronė, būsiu pakorotas. Šis terminas įaugęs į lietuvių kraują. Kadangi filmas sukurtas dienoraštiniu principu, manau, kad jis vadinsis „Koronė. Dienoraščiai“, – atskleidžia E. Mildažytė.

Filme bus rodoma, kaip karantino sukaustyta Lietuva atrodo Didžiąją savaitę. „Koronės“ dienoraščiai baigsis unikalia lietuvių patirtimi – visai kitokiomis, nei įprasta, Velykomis.

Fiksuodama karantino dienoraščius, filmavimo komanda laikėsi visų saugumo reikalavimų. Nors važinėjo po visą Lietuvą, svetur nakvojo tik vieną naktį ir buvo apsistoję draugų name, atskiruose kambariuose su atskirais vonios kambariais.

Kalbinant žmones, jiems labai pagelbėjo mikrofonas su ilga teleskopine lazda. Kadangi lazda išsitiesia iki 4,5 m, sunkumų laikantis saugaus atstumo nekilo. Kai kuriuos pašnekovus teko kalbinti ir per tvorą, pasakoja E. Mildažytė.

„Juk dirba ir karo korespondentai. Planai, kuriuos žiūrime per televiziją iš Prancūzijos, Italijos, Ispanijos, kur labai griežtas karantinas, neatsirado taip sau, juos kažkas nufilmavo, pakalbino, ką galėjo pakalbinti. Kažkas juk eina į skyrius, kur gydomi sunkiai sergantys žmonės. Vaizdai, kuriuos matome iš palatų, nufilmuoti taip pat ne telefonais“, – sako E. Mildažytė.

Pasak jos, kiekviena krizinė situacija išryškina ir blogus, ir gerus dalykus. „Lietuvius visą gyvenimą gelbėjo tai, kad jie moka gyventi savo galva ir yra pakankamai išmintingi, todėl nesikliauja nei valdžia, nei tuo, kas jiems yra brukama. Jie daro savo išvadas ir pakankamai atsargiai, turėdami daug išminties, stumiasi per gyvenimą. Turbūt tai ir yra mūsų valstybės didžioji sėkmė.

Na, o tokias situacijas galima išnaudoti ir geram, ir blogam. Pažiūrėsime, į kurią pusę pakryps. Man įdomu buvo fiksuoti realybę, o kaip ši situacija bus panaudota politikų, labdaros organizacijų, viešųjų ryšių, dar tikrai pamatysime ir visi įsitikinsime“, – sako E. Mildažytė.

Dokumentinį filmą apie tai, kaip koronavirusas paveikė Lietuvos žmonių gyvenimus, galės išvysti LRT TELEVIZIJOS žiūrovai.

Pokalbis su E. Mildažyte – laidos įraše:

Dokumentinį filmą apie karantiną šalyje pristatanti Mildažytė: svarbu fiksuoti atsiradusį bendrumo jausmą
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt