Veidai

2020.04.19 06:44

Vienas pirmųjų Lietuvoje Mišių transliacijas pradėjęs Algirdas Toliatas: nuotolinis ryšys yra geras dalykas

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.04.19 06:44

Iki šiol nepažinta situacija ir karantino išbandymai neaplenkė ir Bažnyčios – kunigams kitaip nei įprasta teko minėti šv. Velykas, Mišias jie aukoja naudodamiesi išmaniosiomis technologijomis. Vienas pirmųjų Lietuvoje tokią praktiką dar gerokai prieš karantiną pradėjęs kunigas Algirdas Toliatas sako, kad nuotolinis ryšys yra geras dalykas.

Socialinėje erdvėje plinta įrašai, kaip nuotoliniu būdu Mišias aukojantys kunigai suklysta besinaudodami išmaniosiomis technologijomis, pavyzdžiui, aktyvuoja animacinį filtrą ir ekrane pasirodo su kiškio ausimis, barzda ar akiniais.

„Net ir ministrai suklysta, nieko čia nuostabaus. Manau, visus tuos dalykus reikėtų priimti labai žaismingai, nes niekas nebuvome pasiruošę tokiems technologiniams pasikeitimams“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ kalba Švč. Mergelės Marijos Ramintojos koplyčios kapelionas A. Toliatas, vienas pirmųjų Lietuvoje pradėjęs transliuoti Mišias nuotoliniu būdu.

Kunigas sako, jog poreikis pasiekti tikinčiųjų bendruomenę per išmaniųjų įrenginių ekranus dar iki karantino kilo todėl, jog daugelis bendruomenės narių nebeturi galimybės dalyvauti pamaldose. „Kažkas keliauja, kažkas serga. Žmonės sako, kad jiems dėl to gaila, norėtų bent pamokslą, bent kažkokią pamaldų dalį išgirsti.

Prisipažinsiu, prieš keletą metų mintis transliuoti Mišias man pačiam atrodė keista. Galvojau, kad tai – nesąmonė, kaip čia atrodys per Mišias, ar nesutrukdys, ar neatrodys kvailai. Tačiau kelis kartus sulaukiau didelio atliepo iš pasaulio lietuvių, kurie džiaugėsi, kad transliacijos padėjo palaikyti tiek ryšį su Lietuva, tiek su malda“, – kalba A. Toliatas.

„Nuotolinis ryšys yra geras dalykas. Be abejo, tai niekada nepakeis gyvo ryšio, bet manau, kad tai yra būdas ir galimybė, kurią reikia išnaudoti“, – sako kunigas.

Tiesa, po Mišių jis nepuola skaityti komentarų po jų tranliacijomis, ir mieliau laiką skiria gyvam bendravimui. „Stengiuosi bendrai komentarų neskaityti tiek po Mišių, tiek po straipsniais, nes labai dažnai komentarai būna įvairiausi. Aišku, tai yra galimybė žmonėms išsissakyti, vieni tai daro labai nuoširdžiai, kiti, atvirkščiai, pakankamai piktdžiugiškai. Po Mišių geriau skiriu laiką gyvam bendravimui nei komentarų skaitymui“, – kalba A. Toliatas.

Karantinas pažėrė iššūkių tiek Bažnyčiai, tiek asmeniškai kiekvienam. Dvasininkas pažymi, jog šiuo metu svarbiausia nepasiduoti panikai. „Svarbu, kad per atstumą nedingtų mūsų artumas. Manau, kad pagrindinis mūsų iššūkis – nepasiduoti panikai. Kai žmogus jai pasiduoda, daro daugybę visokių klaidų.

Manau, kad dabar mūsų iššūkis – klausyti instrukcijų, būti vieningiems, jausti, kad suvaldyti pandemiją, jog ši nepratrūktų, yra visų bendras reikalas.

Reikia vieniems kitus palaikyti, neiti į konfliktą, nes jis labai greit įsiplieskia. Kadangi šeimose ir nuotolinis mokymas, ir susipynę darbai, viskas yra daug sudėtingiau.

Dabar yra toks etapas, kai turime būt kantresni, tam tikrus dalykus nuleisti lengviau ir, aišku, neieškoti kaltų. Svarbu vienam kitą palaikyti, mylinčiai, palaikančiai pasijuokti ir ruoštis tam, kas bus paskui“, – kalba A. Toliatas.

Pasak jo, kiekvienoje problemoje galime įžvelgti progą išmokti kažko naujo. „Reikia problemas padaryti galimybėmis. Net jei mus ištiko didelė problema, gerai paieškojus galima atrasti ir tai, ką galima iš to paimti gero ir kaip pasimokyti“, – sako kunigas.

Visas pokalbis su kunigu A. Toliatu – laidos įraše:

Šansą nuotolinėms mišių transliacijoms suteikęs Algirdas Toliatas: sulaukiau gausybės padėkų iš pasaulio lietuvių
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.