Veidai

2020.04.20 07:14

Kaukes iš kiaušinių ir česnakų sukūrusi Jolita Vaitkutė stengiasi įgyvendinti ir svajones virtuvėje

„Nors pasaulio sienos uždarytos, virtualus pasaulis sienų neturi – mano darbai tampa įkvėpimu ir gyvenantiems užsienyje“, – portalui LRT.lt sako menininkė Jolita Vaitkutė, per karantiną pagaminusi kaukes iš česnakų ir kiaušinių. Dabar ji daugiau laiko sukiojasi ir virtuvėje. Kadangi Jolita netoleruoja glitimo, džiaugiasi atradimais virtuvėje.

Originalius meno kūrinius iš maisto kurianti Jolita Vaitkutė ir per karantiną moka nustebinti – prieš porą savaičių ji dalijosi apsaugine kauke iš česnakų, o per Velykas sekėjus pasveikino nuotrauka, kurioje – kaukė iš kepto kiaušinio. Kūrėja sako turinti ir daugiau idėjų, tik dar nežino, ar jas įgyvendins.

„Visuomet pasikliauju vidiniu jausmu, noru, tad dar nežinau, ar bus daugiau kaukių, tačiau galiu pasidžiaugti, kad mano darbai tapo įkvėpimu kitiems. Nors pasaulio sienos šiuo metu uždarytos, virtualus pasaulis sienų niekada neturėjo – matau, kad mano darbais dalijasi socialinių tinklų vartotojai Meksikoje, Izraelyje, Čekijoje, Rusijoje ir kitur. O kai kurie pamatę mano darbus, kūrė kaukę ne tik iš česnakų, bet ir citrinų ir pan. Gražu, kad kažką įkvepiu“, – pasakojo menininkė.

Ir nors karantinas padiktavo naujų idėjų, anot menininkės, jos rutina šiuo laikotarpiu mažai tepasikeitė. „Turiu pastovų projektą, prie kurio dabar itin aktyviai darbuojuosi. O darbas namuose – įprasta mano rutinos dalis. Net ir prieš karantiną būdavo laikotarpių, kai kelias dienas dirbu savo studijoje neišeidama į lauką.

Pasikeitė tik tai, kad nereikia niekur eiti, skubėti. Dabar savo mintis stengiuosi nukreipti ten, kur krypsta mano interesai, pasimokyti ir sužinoti naujų dalykų. Tarkime, šiuo metu man labai įdomu tyrinėti ne tik plokštumas, kurių labai daug mano kūryboje, bet ir tūrius, skulptūriškumą“, – sako J. Vaitkutė.

Kadangi šiuo metu nereikia skubėti į dalykinius susitikimus, o ir su draugais pasimatyti negali, ji daugiau laiko gali skirti knygoms, meditacijai. „Taip pat stengiuosi įgyvendinti savo virtuvės svajones. Prieš karantiną nepasakyčiau, kad labai daug laiko galėjau tam skirti. Tačiau mano mityba ganėtinai specifinė – esu alergiška glitimui, tad kai kurios kulinarinės svajonės man pasiekiamos tik tada, kai pati gaminu namuose.

Galbūt, pavyzdžiui, koldūnai kai kuriems yra ganėtinai įprastas maistas, kurio gali tiesiog įsigyti, o man tenka pasistengti – turiu atrasti įvairius miltų mišinius ar pan., kuriais galėčiau pakeisti įprastus produktus su gliutenu. Taigi užsiimu ieškojimais virtuvėje ir man tai labai patinka“, – šypsosi kūrėja.

Žiemos pabaiga ir pavasario pradžia jai buvo ganėtinai įtemptas metas, nes projektai vijo vienas kitą. Dar prieš karantiną dėl projektų ji turėjo vykti į Briuselį, o vėliau į Niujorką ir Vašingtoną: „Tačiau vieną rytą atsibudome ir sienos buvo uždarytos, o prieš akis laukė 3-4 savaitės karantino. Iš pradžių nežinia kėlė šiokį tokį nerimą, tačiau greitai supratau, kad aplink yra daugybė dalykų, kurių negalime suvaldyti, tačiau galime suvaldyti savo mintis ir išlaikyti šviesią galvą.“

Labiausiai menininkė pasiilgsta žmogiškų ir paprastų dalykų, pavyzdžiui, bičiuliškų apsikabinimų ar gyvų susitikimų. „Nors karantiną leidžiame kartu su vyru ir mums gera kartu, pasiilgau matyti tikru žmones, o ne virtualius, kokio nors įrenginio ekrane.

Šiuo metu virtualus pasaulis užima tapo didele mūsų gyvenimo dalimi, tačiau kartais jis pasidaro per daug triukšmingas. Norisi tiesiog pasidėti telefoną į šalį ir pabūti savo pasaulyje“, – svarsto J. Vaitkutė.