Veidai

2020.04.09 11:03

Dalia Ibelhauptaitė iš namų Londone – apie teatro pasaulio krizę ir Velykas dviese su vyru

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.04.09 11:03

„Labai daug dirbi, galvoji, ateis diena, kai galėsi būti namuose, o kai esi namie, vienintelis dalykas, ko nori, tai – darbuotis“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ tiesiogiai iš namų Londone kalba teatro režisierė Dalia Ibelhauptaitė. Meno pasaulį gaubia slogios nuotaikos – daugelis menininkų gyvena nežinioje, tačiau reikia džiaugtis tuo, kad turime vienas kitą ir esame sveiki, sako režisierė.

Londone gyvenanti D. Ibelhauptaitė prisipažįsta šiuo metu gyvenanti ne pačiomis linksmiausioms nuotaikomis. „Man atrodo, mes visi šiuo metu laikomės gan blogai, nes turėtume būti kažkur kitur, daryti kitus darbus. Aš turėčiau būti Lietuvoje, ruoštis „Fausto“ spektakliams.

Būti užsidarius namie nėra taip gerai, kaip atrodytų, juk visą laiką nori daryti tai, ko negali. Labai daug dirbi, galvoji, ateis diena, kai galėsi būti namuose, o kai esi namie, vienintelis dalykas, ko nori, tai – darbuotis“, – kalba režisierė.

Pasaulį sukausčiusi koronaviruso pandemija visiškoje nežinioje paliko daugelį meno pasaulio atstovų. „Teko atšaukti aštuonis spektaklius. Aštuoni spektakliai – aštuoni tūkstančiai žmonių, tai yra labai daug. Vienintelis dalykas, ko norime, tikimės ir ko meldžiame, – kad galėsime spektaklius perkelti kaip galima greičiau.

<...> Mus stabdo tai, kad neturime jokio įsivaizdavimo, kada galime planuoti spektaklius. Pirmiausia galvojome, kad gegužę, dabar jau manome, kad gegužę – vargiai, tai gal birželį. Gyvename laukimu“, – kalba D. Ibelhauptaitė.

„Sklinda kalbos, kad galėsime gauti beprocentines paskolas, bet jei norėsime jas atiduoti, irgi reikės rodyti spektaklius, iš oro paskolų juk nepasiimsi ir neatiduosi“, – apie teatro meno pasaulį ištikusią krizę kalba režisierė.

Kad ir kaip būtų liūdna, D. Ibelhauptaitė sako suprantanti, jos šiuo metu svarbiausia – sveikata ir saugumas. „Dabar yra ne apie meną, o apie sveikatą. Juk karantino sąlygos, žmonės turi būti užsidarę. Ir kai galimybės bus atidarytos, pirmiausia, matyt, atsidarys parduotuvės, kavinės, o mes būsime paskutinėje eilėje, nes į mūsų renginius renkasi tūkstantis žmonių“, – sako režisierė.

Londone šiuo metu karantiną leidžianti D. Ibelhauptaitė pasakoja, jog miestas – pastebimai ištuštėjęs, žmonės sąmoningai laikosi karantino. „Vakar Anglijoje per parą mirė 900 žmonių, ir skaičiai kol kas didėja. Manau, kad Londone žmonės karantino laikosi. Gyvenu centre, čia labai mažai gyventojų, daugiausia būdavo biurų darbuotojai, tai šiuo metu Londonas yra absoliučiai tuščias, nėra žmonių.

Mes einame į lauką kartą per dieną, dažniausiai į parduotuvę arba pasivaikščioti. Einame po vieną, užsidėję kaukes. Noriu visus pasveikinti su artėjančiomis Velykomis, bet tikiuosi, kad žmonės bus namuose, užsidarę. Turime suprasti vieną dalyką – kuo ilgiau neklausysime, kuo ilgiau laužysime taisykles, tuo ilgiau turėsime sėdėti užsidarę. O kai sėdėsime užsidarę, negalėsime rodyti spektaklių ir daryti to, ką darome geriausiai“, – kalba D. Ibelhauptaitė.

Nors teko atšaukti spektaklius, režisierė pasakoja, jog visi darbai nenutrūko – jiedu su vyru, režisieriumi Dexteriu Fletcheriu, dirba ties nauju filmu. „Mano vyro filmas, kadangi jo pastatymas labai didelis, dabar yra pasiruošimo stadijoje, dėl to pasiruošimas gali vykti fiziškai dar nebūnant tose vietose. Filmas kol kas nėra sustabdytas, nuo 15 val. dienos iki 12 val. nakties šnekame per „Skype“ su kūrybinėmis ir kitomis komandomis“, – LRT TELEVIZIJAI pasakoja režisierė.

Šiemet, kaip ir daugelis, D. Ibelhauptaitė su D. Fletcheriu Velykas švęs kitaip, nei įprasta. „Kaip atrodys mūsų Velykos? Dexteris ir aš, šiuose namuose. Turėsiu pasireikšti virimo ir kepimo talentu, kuriuo nepasižymiu, nes įprastai einame pas šeimos draugus, kažkur išvažiuojame.

Šį kartą turėjome būti Maltoje, niekada nebuvome ten buvę. Girdėjome apie fantastiškas Velykų procesijas. Turėjome kelionę, skrydžius, viešbutį. Kai vakar ryte gavau priminimą, pasidarė liūdna.

Vis dėlto reikia džiaugtis tuo, ką turime. Esame sveiki, turime vienas kitą, turime nuostabius draugus, kolegas, apie kuriuos galime galvoti. Turiu pasakyti, kad labai myliu visą Lietuvą, visus jus su šventėmis“, – linkėjimus siunčia D. Ibelhauptaitė, kurią, kai atlėgs įtampa, išvysime Lietuvoje.

Visas pokalbis – laidos įraše:

Dalia Ibelhauptaitė: dėl karantino mums teko atšaukti 8 spektaklius
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt