Veidai

2020.04.09 21:08

Pandemija jaukia dizainerių planus: kolekcijų pristatymų teks palaukti, parduotuvėse – netikėti aksesuarai

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2020.04.09 21:08

COVID-19 pandemija keičia mados kūrėjų planus. Festivalis „Mados infekcija“, dizaineriai Lilija Larionova, Egidijus Rainys ir Agnė Kuzmickaitė praneša, kad jų kolekcijos pristatymai atidedami. Kiti šalies kūrėjai reaguodami į situaciją šalyje pradėjo siūti naujus aksesuarus – apsaugines kaukes.

Vasarį mados didmiesčiuose Niujorke, Londone, Milane ir Paryžiuje vykstant mados savaitėms, pasaulį pradėjo kaustyti baimė dėl koronaviruso. Londono mados savaitės svečiai jau puošėsi naujais „aksesuarais“ – apsauginėmis kaukėmis, o rankinėse turėjo dezinfekcinių priemonių.

Milane vykusios mados savaitės planus jau gerokai koregavo COVID-19 protrūkis Italijos Šiaurėje. Giorgio Armani naujausią kolekciją demonstravo tuščioje salėje ir šou transliavo internetu. Daug mažiau žiūrovų išvydo ir Paryžiaus mados savaitės kolekcijas.

Kai kovo viduryje Pasaulinė sveikatos organizacija viruso protrūkį paskelbė pandemija, atšaukta Tokijo mados savaitė, Šanchajaus ir Pekino mados savaitės – atidėtos. Apie tai, kad šį pavasarį atšaukia kolekcijų pristatymus pranešė dizaineris Ralphas Laurenas, mados namai „Gucci“, „Burberry“, „Prada“, vieną iš numatytų pristatymų nežinomam laikui atidėjo ir mados gigantai „Versace“.

Lietuvos dizainerių kolekcijų pristatymų teks palaukti

Žymiausi Lietuvos dizaineriai, kiekvieną pavasarį rengiantys savo kolekcijų pristatymus, taip buvo priversti keisti savo planus.

Dalį naujausios kolekcijos vasarį pristačiusi Londono mados savaitėje, Balandžio 9-ąją dizainerė Agnė Kuzmickaitė ketino pristatymą surengti ir Lietuvoje. „Paprastai mano kolekcijos pristatymai vykdavo pavasarį, tačiau šiemet dėl karantino renginys yra nukeliamas vėlesniam laikui, o jo data priklausys nuo situacijos šalyje.

Kolekciją, kuri buvo pristatyta Londone, yra skirta rudeniui ir žiemai, tik pristatymui Lietuvoje ruošiau ir kelis papildomus modelius šiltajam sezonui. Tad net ir vėliau surengus pristatymą, kolekcijos drabužiai vis tiek bus aktualūs, be to, manau, kad žmonėms apskritai bus įdomu išvysti naująją kolekciją, nes joje – labai daug kūrybiškų sprendimų“, – portalui LRT.lt pasakojo A. Kuzmickaitė.

Žiūrovai šį pavasarį neišvys ir balandžio 20-ąją planuotų dizainerės Lilijos Larionovos bei Egidijaus Rainio kolekcijų pristatymų. Dizaineriai kasmet savo kolekcijas kviestiniams svečiams pristato drauge.

„Ši situacija dar kartą parodė, kad galime kažką planuoti, tačiau kartais gyvenime nutinka nenumatytų dalykų ir reikia juos priimti. Taigi ir mūsų planuotas kolekcijų pristatymas yra atidedamas. Kalbėjome, kad galbūt galėtume surengti jį rudenį, – portalui LRT.lt sakė dizainerė L. Larionova. – Paprastai pasiruošti kolekcijos pristatymui reikia maždaug pusmečio.

Jei kolekcijos pristatymą rengsime rudenį, turėsime jį planuoti kone nuo nulio – turėsime susirasti ne tik patalpas, bet ir apgalvoti pristatymo koncepciją bei pristatomų drabužių sezoniškumą. Pavasarį pristatytoje kolekcijoje būtų buvę daugiau lengvesnių audinių, rudenį vyksiančiame pristatyme drabužiai taip pat turėtų būti aktualus sezonui.“

Anot jos, buvo svarstymų surengti kolekcijos pristatymą internete, tačiau galiausiai šios minties atsisakyta.

„Manau, kad toks asmeniškas mados pateikimas, kaip pristatymas, yra labai išsiilgtas, nes vis mažiau kūrėjų tai daro. Daugelis savo kūrybą pristato interneto erdvėje, dalijasi nuotraukomis socialiniuose tinkluose. Šiemet norime surengti tradicinį pristatymą, tačiau karantinas verčia susimąstyti apie ateitį ir kitokius savo kūrybos pristatymo būdus. Kol kas tikimės, jog jau greitai pakviesime į savo kolekcijos pristatymą, o šiuo laikotarpiu visi turėtume išlikti susitelkę ir pasirūpinti savo sveikata bei saugumu ir išlaukti, kol situacija pasikeis“, – sako L. Larionova.

Balandžio 24-25 d. turėjusio vykti festivalio „Mados infekcija“ organizatoriai taip pat pranešė, kad festivalis nukeliamas bei patikino, kad gerbėjų įsigyti bilietai galios atnaujintomis datomis.

„Visa komanda ir toliau nuosekliai dirba, kad renginys įvyktų. Jei kažkada verkšlenome dėl laiko deficito idėjiniams ieškojimams, dabar turime idealias sąlygas kūrybiniam karantinui“, – sakė festivalio idėjinė vadė Sandra Straukaitė.

Dizainerių parduotuvėse – ir apsauginės kaukės

Kol dalis dizainerių praneša apie atšaukiamus kolekcijų pristatymus, kitų internetinėse parduotuvėse atsirado nauja prekė – apsauginės kaukės.

Prieš pradėdamas siūti kaukes medikams, savo socialiniuose tinkluose kaukes pristatė Robertas Kalinkinas, netrukus savo siuvamas kaukes pristatė dizainerė Laura Dailidėnienė, Kristina Kruopienytė, Diana Vapsvė, Juozas Statkevičius.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.