Veidai

2020.04.03 16:50

Bendraminčiai apie iškeliavusią Ksaverą Vaištarienę: mokslininkė iš didžiosios raidės, hipotezes tikrinusi savimi

atnaujinta 18.13
LRT.lt2020.04.03 16:50

Balandžio 3 d., eidama 88-uosius metus, mirė chemijos mokslų daktarė, docentė, sveikos mitybos ir gyvensenos specialistė, knygų apie subalansuotą mitybą, aktyvų gyvenimo būdą ir gerą savijautą autorė Ksavera Vaištarienė. Žinią apie netektį portalui LRT.lt patvirtino Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentė Sigita Kriaučiūnienė.

1932 m. gimusi Ksavera Vaištarienė buvo Lietuvos sveikuolių sąjungos garbės narė, Vegetarų draugijos pirmininkė, dėl savo veiklos daugelio tituluojama vegetarų motina.

K. Vaištarienė viena pirmųjų, dar 1976 m. kartu su a.a. rašytoju, žurnalistu ir sveikuoliu Eduardu Girčiu įkūrė Vilniuje juvenologų klubą, rašoma Lietuvos sveikuolių sąjungos pranešime žiniasklaidai.

Tai buvo gyvas sveikos gyvensenos pavyzdys: aštri atmintis, argumentuota ir švari kalba, geras humoro jausmas, begalinis noras padėti žmonėms atsimerkti ir pamatyti, kiek jie patys gali sau padėti susitvarkę mitybą, pasninkaudami.

K. Vaištarienė visada tvirtino, kad daugelį neva nepagydomų ligų galima įveikti pakeitus mitybą – atsisakius mėsos, pasninkaujant, laikantis grikių dietos. 50-ies metų įveikusi Bechterevo ligą ir reumatoidinį artritą, Lietuvos sveikuolių sąjungos garbės narė K. Vaištarienė nuo to laiko nesirgo ir nevartojo jokių vaistų.

Save laimingiausia moterimi Lietuvoje vadinusi mokslų daktarė noriai ir kantriai dalijosi savo patirtimi, kaip atsikratyti ligų su visais, kam to reikėjo. „Turime kuo daugiau kalbėti apie mitybos galią. Žmogus gali išgydyti save. Aišku, keisti įpročius reikia valios“, – tvirtindavo K. Vaištarienė.

Artimiems bičiuliams ji jau nuo gruodžio mėnesio juokavusi, kad „ten, aukštai, ji turinti daug reikalų, bet Dievas kol kas nekviečia.”

Noriai skaitydavusi paskaitas įvairiuose Lietuvos miestuose, šiais metais K. Vaištarienė nusprendė skirti daugiau laiko sau. Pasninkas ir trumpalaikis badavimas visada buvo jos gyvenime, jie savo laiku išgelbėjo ne tik moters sveikatą, bet ir tūkstančiams Lietuvos žmonių leido išbristi iš ligų.

„Ksavera buvo mokslininkė iš didžiosios raidės. Visas savo hipotezes tikrindavo savimi. Ksaveros indėlis sveikuolių judėjimui Lietuvoje yra neįkainojamas. Kokie bebūtų gražūs eptitetai apie šią moterį, ji buvo už visus juos didesnė”, – sako LR Seimo narys Dainius Kepenis.

LRT TELEVIZIJOS laidoje „Beatos virtuvė“ K. Vaištarienė yra atskleidusi pagrindinę savo mitybos filosofiją. „Svarbiausia – balansas: 50 procentų iš dangaus ir 50 procentų nuo stalo“, – B. Nicholson laidoje kalbėjo sveikuolė.

„Vegetarų motina“ Lietuvoje vadinama Ksavera Vaištarienė sako nepripažįstanti kaloringumo teorijos

Keturių knygų apie mitybą ir subalansuotą gyvenimą autorė ragino atsakingai rinktis maisto produktus, atkreipti dėmesį į jų sudėtį, dalijosi patarimais, kaip koreguoti savo mitybą, kad būtume sveikesni.

Prieš kurį laiką LRT RADIJUJE skambėjo K. Vaištarienės paskaita apie gavėnią. Jai prasidėjus, lietuviai iš kartos į kartą laikydavosi pasninko. Nors tradicija nyksta, vis atsirandą žmonių, kurie jos tebepaiso. K. Vaištarienė pažymėjo, jog gavėnios penktadieniais laikytis pasninko yra naudinga.


Lietuvos sveikuolių sąjunga per metus neteko trijų garbės narių: gydytojos Eugenijos Guogienės (79 m.), žolininkės Bronislavos Vasiliauskienės (80 m.) ir chemijos mokslų daktarės Ksaveros Vaištarienės (88 m.).

Šv. Mišios už Ksaverą Vaištarienę bus transliuojamos tiesiogiai internetu sekmadienį 10.30 val. Šv. Juozapo bažnyčioje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt