Naujienų srautas

Veidai2020.04.05 10:58

Užsikrėtusiųjų COVID-19 istorijos: net ir turėjus simptomų teko už save pakovoti, kad būtų ištirti

LRT RADIJO kalbinti renginių organizatorius Mantas Kazlauskas ir atlikėja bei psichologė Gintarė Korsakaitė, kuriems diagnozuota koronaviruso infekcija COVID-19, teigia, jog ne visais atvejais šis virusas pasireiškia sunkia forma. Pašnekovai sako nejautę ypač stiprių ligos simptomų, tačiau pabrėžia, kad net ir atitinkant koronavirusui keliamus reikalavimus, tenka už save pakovoti.

M. Kazlauskas teigia šiuo metu besijaučiantis gerai. Saviizoliacijoje vyras yra jau tris savaites: prieš dvi savaites užsiregistravo mobiliajame punkte, kur paaiškėjo, kad koronaviruso testas yra teigiamas.

„Aš esu besimptomis atvejis. Man buvo užgulusi nosis, tarsi būtų alerginė reakcija, šiek tiek buvo pakilusi temperatūra, bet pakilusi staigiai nukrisdavo. Pagal algoritmą ir simptomus buvo sakoma, kad negaliu turėti koronaviruso, nes simptomai neatitinka algoritmo. [...]

Turėjau kontaktą su žmogumi. Mes buvome vienoje kelionėje ir išsiaiškinome, kad keturi asmenys turi teigiamus atsakymus po testo atlikimo“, – kalba M. Kazlauskas.

Diagnozuota koronaviruso infekcija G. Korsakaitės nenustebino, nes kiek anksčiau šiuo virusu susirgo ir jos artimasis.

„Buvo naivu galvoti, kad neturiu šio viruso. Visai ramiai suregavau. Iš simptomų buvo kiek užgulusi nosis, [...] kvapo ir skonio praradimas, kuris ir dabar gana blankus“, – pasakoja Gintarė.

Saviizoliavęsis M. Kazlauskas sako, kad namuose galima atrasti nemažai veiklos: „Įprastai lekiame ir pamirštame skirti laiko sau, todėl dabar yra puikus metas pabūti ne tik su savimi, bet ir su artimaisiais.“

Teko už save pakovoti

Kadangi neatitiko koronaviruso testui atlikti keliamų reikalavimų, G. Korsakaitė pasakoja, kad reikėjo „šiek tiek už save pakovoti“.

„Kai patys susidūrėme su sistemos neveiklumu, mačiau, kaip yra vienaip kalbama, o mes susidūrėme su kitais dalykais. Mano artimasis buvo tik iš trečio karto išvežtas į ligoninę, nors jam buvo pakilusi temperatūra, buvo kosulys. Norėjosi parodyti žmonėms, kad jie šiek tiek už save pakovotų“, – atkreipia dėmesį G. Korsakaitė.

M. Kazlauskas sako nusprendęs šnekėti apie turimą virusą, esą informacijos apie tai, kaip reikėtų elgtis ir kaip veikia sistema, buvo labai mažai.

„Tai, kas buvo kalbama viešojoje erdvėje, ne viskas atitiko realybę. Tai mane paskatino kalbėti. Mačiau, kad visi bijo šnekėti, tačiau tai yra nieko gėdingo. Taip jau nutiko, kad turėti virusą yra ne pačio žmogaus valioje.

Kadangi apie jį (koronavirusą – LRT.lt) šnekama, kaip apie didelį baubą, nes tai iš tiesų matoma pasaulyje, norėjosi pasakyti, kad prie visų šitų baisių dalykų yra ir lengvesnės formos, kad žmonės taip nestresuotų, bet ir neatsipalaiduotų, o išgirstų ir laikytųsi karantino“, – akcentuoja M. Kazlauskas.

Pastebi ir neigiamų pasisakymų

M. Kazlauskas sako pastebintis ir piktų komentarų apie savo viešai aptariamą turimą virusą, tačiau nusprendęs į juos nekreipti dėmesio.

„Kai vieną vakarą pas mane pasibeldė, kad ištirtų mane ir mano antrą pusę papildomai, išeidinėdamas iš namų pagalvojau „o ką pagalvos kaimynai?“. Tai yra pats didžiausias mūsų visuomenėje baimės jausmas – ką pagalvos tie, kurie gyvena arti mūsų“, – pažymi M. Kazlauskas.

Siekia atkreipti dėmesį

G. Korsakaitė sako norinti parodyti žmonėms, kad asmuo gali būti užsikrėtęs koronavirusu, to nejausti ir apkrėsti kitus.

„Svarbu papasakoti, kad žmonės nevaikštinėtų po parkus, [...] taip dažnai parduotuves. Man buvo svarbiausia atskleisti šią žinutę“, – pabrėžia G. Korsakaitė.

M. Kazlausko taip pat neramina tai, kas vyksta viešosiose erdvėse. „Žmonės, susimąstykite ir pasaugokite save bei savo artimuosius“, – ragina pašnekovas.

Išsamiau – laidos „10–12” įraše.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.


LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą