Veidai

2020.04.03 20:45

LRT darbai nestoja ir per karantiną: įrašų studijas įsirengia net ir savo spintose

Eimantė Juršėnaitė, Raimonda Katiliūtė, LRT.lt2020.04.03 20:45

Kai negali eiti į darbą, darbas ateina į namus: miegamasis ar virtuvė tampa darbo kabinetu, o drabužinė – įrašų studija, stalu tenka dalytis su augintiniu, o per pertraukas tenka švęsti ir vaiko žaislų gimtadienius. Karantinas keičia ir tų, kurie kasdien dirba televizijos bei radijo eteryje ar už kadro, kasdienybę.

Nors daugelis lieka namuose, LRT darbai nesustoja: tie, kurie dirbti iš namų negali, pratinasi prie naujų taisyklių. „Darbus pradedame naujais ritualais – atėję į darbo vietą ar televizijos studiją pirmiausia nuvalome stalus ir dezinfekuojame savo darbo priemones: mikrofonus, ausines, suflerio pultelį.

Televizijos studijoje dirbu be pirštinių ar apsauginės kaukės, nes paprastai ten būnu viena, kitoje patalpoje budi operatorius. Nebeužsuku ir prie mūsų televizijos pulto, kur dirba režisieriai, garsistai, grafikos dizaineriai. Laikomės visų saugumo reikalavimų ir rekomendacijų“, – portalui LRT.lt pasakoja žurnalistė ir informacinių laidų vedėja Jovita Vitkauskė.

Iš pradžių kiek nuogąstavusi, kad kalbinti pašnekovus per atstumą bus sudėtingiau, Jovita džiaugiasi, kad šiuolaikinės technologijos leidžia greitai ir patogiai visa tai įgyvendinti. „Be to, visi turi laiko pasikalbėti, o ir papasakoti turi ką. Taigi lengvai susisiekiame ne tik su pašnekovais Lietuvoje, bet ir užsienyje“, – sako J. Vitkauskė.

LRT TELEVIZIJOS naujienų tarnyba per karantiną dirba dviem pamainomis. Pirmąsias dvi savaites dirbo viena komanda, baigiantis trečiajai savaitei darbus įpusėja antroji. Tik prasidėjus karantinui su „Panoramos“ žiūrovais sveikinosi laidos vedėja Eglė Bučelytė, pasak jos, nieko panašaus anksčiau nėra buvę.

„Darbinės įtampos tikrai netrūko. Naujienų tarnyboje dirbo gerokai mažiau žmonių, nei įprastai, o darbo buvo kur kas daugiau – informacijos srautas buvo milžiniškas, visą ją reikėjo patikrinti. Net ir būdama už kadro nuolat sekiau informaciją naujienų agentūrose, žiniasklaidoje, elektroniniame pašte, socialiniuose tinkluose – visuose įmanomuose šaltiniuose.

Visai komandai reikėjo nemažai pakelti ant savo pečių, ypač pirmą savaitę, kuri buvo nepalyginamai sunkesnė nei antroji. Paskui viskas po truputėlį pradėjo dėliotis į lentynas ir darbas susistygavo. Vargu, ar kada nors anksčiau taip yra buvę. Net jei ir tekdavo tokiu tempu dirbti, paprastai tai trukdavo dieną ar dvi, pavyzdžiui, per rinkimus. Ši situacija jau tęsiasi savaites, o dirbti tokiomis sąlygomis tikrai nelengva“, – portalui LRT.lt sako E. Bučelytė.

Panašiai kaip ir žurnalistai darbo dieną pradeda LRT operatoriai, jie į studiją ateina su kaukėmis, guminėmis pirštinėmis, o jei reikia, ir su specialiais akiniais, dezinfekcinėmis priemonėmis išvalo savo darbo įrankius – kameras.

Karantinas LRT: dezinfekuojamos kameros, įrašų studijomis virtę spintos ir neblėstantis kūrybingumas

Prasidėjus karantinui LRT TELEVIZIJOS eteryje pasirodė ir naujas projektas – „Įdomiosios pamokos tiesiogiai“. Jo vedėjai Vidas Bareikis ir Robertas Petrauskas prieš eidami į studiją pasinaudoja dezinfekcinėmis priemonėmis, o eteryje pasirodo su guminėmis pirštinėmis bei specialiais apsauginiais skydeliais.

Dezinfekuotomis rankomis ir mūvėdami apsaugines pirštines į studiją žengia ir projekto „Dainuokim kartu“ vedėja Jurgita Jurkutė bei laidos ekspertai Ramūnas Zilnys ir Dovilė Filmanavičiūtė.

Kolegos LRT RADIJUJE taip pat mokosi naujų koridorių eismo taisyklių ar kaip pasinaudoti UV spindulių sterilizatoriumi, į kurį po žinių ar laidos reikia padėti ausines.

Karantino laikotarpiu kolegų LRT koridoriuose sutinkama daug mažiau, nei įprastai, daugelis jų patogiai darbuojasi namuose. Laidos „Klausimėlis“ kūrėjas, žurnalistas Juras Jankevičius portalui LRT.lt sako dar vasarį turėjęs nuojautą, kad pasaulyje tada dar tik pradėjęs plisti koronavirusas gali sujaukti planus, todėl nusprendė paspartinti laidos filmavimus.

„Kovo pradžioje jie buvo baigti. Tiesa, savo pasisveikinimą ir laidos pristatymus Šančių gatvėse filmavau be operatoriaus, o naudodamas asmenukių lazdą ir savo telefono kamerą. Jei reikėdavo įrašyti užkadrinį balsą, tai darydavau savo drabužinėje – ten esantys drabužiai bei daiktai padeda išvengti aido, kuris gali būti girdimas įrašinėjant didesnėse patalpose“, – pasakoja Juras.

Įprastai laidos montuojamos montažinėje, tačiau per karantiną į montažinę užsukdavo tik montuotojas. J. Jankevičius, prisijungęs per programėlę „Team Viewer“, savo kompiuterio ekrane matydavo tą patį, ką ir montuotojas, tad darbuotis jiedu galėjo bendraudami telefonu ar internetu.

„Dirbti iš namų nėra sudėtinga, iš tikrųjų, tai labai patogu – ant palangės įsitaisęs katinas šildosi prieš saulutę, o aš ramiai sau tvarkausi darbus. Bijau, kad po karantino kitaip dirbti nebesinorės“, – šypsosi Juras.

Jau beveik tris savaites LRT RADIJO ir LRT OPUS laidų vedėjo Richardo Jonaičio namai yra tapę ir jo radijo studija.

Tiesa, tam, kad galėtų įsirašyti laidas, į drabužinę ar spintą jis nelenda, tačiau taip pat turi savų gudrybių, kaip išgauti geresnę garso kokybę: „Iš tiesų esu maloniai nustebęs, kad ir namų sąlygomis galima ganėtinai kokybiškai įrašinėti laidas. Paprastai įrašus darau savo miegamajame. Mano lova turi minkštą atkaltę, ji padeda sumažinti aidą, o kad būtų dar geriau, apsistatau pagalvėmis ir antklodėmis. Taip nesusidaro skardinės efektas, kai klausytojai girdi tam tikrą aidą.“

Richardas pastebi, kad karantinas paskatino į darbus pažvelgti kūrybiškai, tad būtent šiuo laikotarpiu atsirado naujų projektų. „Anksčiau nieko panašaus neplanavau daryti, tačiau būdamas namuose pradėjau svarstyti, ką čia smagesnio sugalvojus. Kadangi visi šiais laikais turi mobiliuosius telefonus ar kompiuterius ir gerą interneto ryšį, sumaniau kurti „Neribotus pokalbius“ LRT feisbuko paskyroje“, – apie naują savo projektą pasakoja R. Jonaitis.

Trečiajai karantino savaitei einant į pabaigą, radijo laidų vedėjas džiaugiasi, kad namuose dirbti tikrai nesunku. „Tačiau vargina tai, kad nors ir išeinu kartais pasivaikščioti, daugiausia laiko dabar tenka praleisti namuose, tarp keturių sienų. Tai šiek tiek slegia, taigi jau laukiu, kol situacija šalyje pagerės ir išvysime tam tikrą šviesą tunelio gale“, – prisipažįsta jis.

Radijo studiją savo miegamajame įsirengė ir žurnalistas Edvardas Kubilius. Tiesiogiai iš jo studijos buvo transliuojama ir laida „10–12“.

Nors televizijos laidų vedėja Ugnė Siparė jau sveikinasi su laidos „Labas rytas, Lietuva“ žiūrovais, dar prieš savaitę ji laikėsi saviizoliacijos, tad laidos „Euromaxx“ filmavimai vyko jos namuose. „Man atrodo, ši situacija lavina kūrybingumą, galima prigalvoti įvairių veiklų, laidų ir išeičių. Kaip sakė viena pašnekovė, „kuo didesni iššūkiai – tuo didesnės galimybės“. Stengiamės tuo ir vadovautis“, – portalui LRT.lt per karantiną pasakojo U. Siparė.

Daugiau vaizdų iš LRT kasdienybės per karantiną – nuotraukų galerijoje.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt