Veidai

2020.04.02 11:17

Minimos Hanso Christiano Anderseno gimimo metinės: prisiminkite žinomiausias jo pasakas

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.04.02 11:17

Balandžio 2 dieną minima tarptautinė vaikų knygos diena. Ji žymima pagal vieno pasakų autoriaus gimimo dieną. Tai – pasakų „Coliukė“, „Princesė ant žirnio“, „Bjaurusis ančiukas“ ir kitų autorius Hansas Christianas Andersenas.

Hansas Christianas Andersenas gimė Danijoje, Odensės mieste 1805 m. Būdamas keturiolikos, paliko savo gimtąjį miestą ir našlę mamą, kuri dirbo skalbėja, ir išvyko į Kopenhagą.

Rašytojas išgarsėjo 1835 metais romanu „Improvizatorius“. Tais pačiais buvo išleista brošiūra „Pasakos, pasektos vaikams“.

Anderseno gimimo metinės: rašytojo kūrinius iki šių dienų vertina ne tik vaikai, bet ir suaugusieji

H. C. Andersenas iš pradžių kūrė vaikams, vėliau pasakojimus praturtino subtilia ironija bei gyvenimo išmintimi, todėl jo kūrinius vis labiau ėmė vertinti ir suaugusieji.

Iki šiol puikiai žinomos, skaitomos ir ekranizuojamos jo pasakos „Princesė ant žirnio“, „Sniego Karalienė“, „Bjaurusis ančiukas“ bei „Naujieji karaliaus drabužiai“.

Lietuvių kalba pirmoji H. C. Anderseno pasakų knyga išleista 1895 m. Mūsų šalyje pirmasis spektaklis rašytojo kūrinių motyvais pasirodė 1931 m., iš viso Lietuvos teatruose pagal H. C. Anderseno pasakas pastatyta daugiau nei 50 spektaklių, kelios pasakos ekranizuotos.

H. K. Andersenas mirė 1875-aisiais rugpjūčio 4 d.