Naujienų srautas

Veidai2020.04.01 09:23

Minimos poreikių piramidės kūrėjo Abrahamo Maslow gimimo metinės

Prieš 112 metų Brukline (JAV) gimė psichologas Abrahamas Maslow. Iki šiol puikiai žinoma jo sukurta piramidė – poreikių piramidė.

A. Maslow gimė 1908-aisiais balandžio 1 d. Bruklino rajone Niujorke. Amerikiečių psichologas ir vienas iš humanistinės psichologijos įkūrėjų A. Maslow labiausiai žinomas kaip poreikių hierarchijos teorijos autorius. 1943 metais jis straipsnyje „Žmogaus motyvacijos teorija“ pristatė savo sukurtą piramidę, dar vadinamą poreikių piramide.

Praėjo daugiau nei septyniasdešimt metų, tačiau šia Maslow schema naudojamasi iki šiol. Piramidė suskirstyta į penkis lygmenis ir parodo žmonijos poreikių hierarchiją.

Pirmajame lygyje Maslow įrašė fiziologinius poreikius: tai kvėpavimas, mityba, miegas, kitos gyvybinės funkcijos.

Virš šių – saugumo poreikiai. Fizinis ir emocinis saugumas: kūno, šeimos, teritorijos bei turto ir moralės apsauga, resursų kaupimas.

Dar aukščiau A. Maslow išskyrė socialinius poreikius. Tai santykiai tarp žmonių: socializacija, draugystė, šeima, meilė, intymumas.

Ketvirtasis piramidės lygis – savivertės ir pripažinimo. Vertinami savo ir aplinkinių veiksmai, pasiekimai, atsiranda pagarbos ir pasitikėjimo poreikis, noras tobulėti.

Penktajame lygyje – savirealizacija ir problemų sprendimas. Atsiranda poreikis panaudoti ir perduoti žinias bei patirtį, siekti aukštesnių tikslų. Atsiranda poreikis kurti, tobulinti, įgyvendinti savo norus, veikti dėl bendros gerovės, analitiškai ir konstruktyviai spręsti problemas.

A. Maslow teigė, kad tik patenkinęs savo fiziologinius poreikius, žmogus gali rūpintis kitais dalykais. Pirmenybė teikiama fiziniam išgyvenimui ir tai motyvuoja tam tikrą mūsų elgesį.

Į piramidės viršų kylame tuomet, kai patenkinti žemesnių lygių poreikiai. Aukščiausiam poreikiui – savirealizacijai Maslow skyrė daug dėmesio. Pasak psichologo, realizuodami save mes jaučiamės laimingi ir visaverčiai.

Beje, psichologas sukurtą piramidę tobulino kelis kartus. Jis pastebėjo, kad yra žmonių, kuriems savirealizacija yra svarbesnė nei meilės poreikis, ir pan. Taip pat – kad mes vienu metu dažniausiai tenkiname kelis savo poreikius, o ne apsistojame ties vienu.

A. Maslow mirė 1970-aisiais birželio 8 d. Tuo metu jam buvo 62-eji.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi