Veidai

2020.03.24 11:32

Parama medikams įsisiūbavo: darbo valandų neskaičiuoja ir džiaugiasi galėdami užsimiršti

LRT.lt2020.03.24 11:32

Tūkstančius apsauginių kaukių gaminantys dizaineriai ir siuvėjai, suvienyti Roberto Kalinkino, jau nebeskaičiuoja darbo valandų. „Susitelkimas į šiuo metu svarbiausius dalykus padeda ir visiems prisidedantiems nebegalvoti apie tai, kad daugelis verslų sustojo ir nežinia, kada vėl bus galima dirbti, ar neužklups bankrotas“, – portalui LRT.lt pasakoja Julia Janus.

Kitą dieną po to, kai šalyje buvo paskelbtas karantinas, dizaineris Robertas Kalinkinas ėmėsi veiksmų, norėdamas padėti ligonių personalą paremti apsauginėmis kaukėmis. Dizaineris vadovavosi principu – jei reikia, galima pagaminti. Tiesa, jis ne kartą savo socialiniuose tinkluose pasakojo, kad didžiausias iššūkis – Lietuvoje esantis antibakterinių medžiagų trūkumas.

Vis dėlto, per kelias dienas jam pavyko gauti apsauginio HEPA10 filtro audinio ir planavo pagaminti apie 12 tūkst. respiratorinio tipo kaukių vienetų ir dar apie 60 tūkst. vienkartinių kaukių iš specialios medžiagos oro filtravimui.

Šeštadienio vakarą dizaineris savo socialiniame tinkle pasidžiaugė, kad per naktį jo pažadai išaugo dešimt kartų – respiratorių iš HEPA10 filtro bus pagaminta ne 12 tūkst., o per 120 tūkst.; vienkartinių kaukių iš filtro audinio bus ne 60 tūkst., o 120 tūkst.

Iš pradžių intensyviai darbavosi visa R. Kalinkino komanda, netrukus prie iniciatyvos prisidėjo ir kiti. Sužinojusi apie R. Kalinkino iniciatyvą prisidėti pasisiūlė dizainerė Julia Janus.

„Šiuo metu darbuojasi palyginti didelė komanda, suvienyta idėjos ligoninių personalui pasiūti apsaugą ir paremti juos kaukėmis iki tol, kol jie gaus profesionalesnes kaukes. Nors kai kurios mūsų gaminamos kaukės yra ganėtinai profesionalios, jos yra vienkartinės.

Visi dirba iš namų skirtinguose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose. Kiekviename mieste yra kuratorius, kuris padeda paskirstyti darbus“, – portalui LRT.lt pasakoja Julia Janus.

Pasak dizainerės, darbo valandų dirbanti komanda jau nebeskaičiuoja ir stengiasi, kad kaukės medikus pasiektų kuo greičiau. „Nors ir daug dirbame, visiems gera, nes matome šios iniciatyvos prasmę.

Be to, šiuo laikotarpiu tikriausiai kiekvienas dizaineris, kavinės savininkas, gėlių augintojas, filmų kūrėjas ar pan. nežino, kada galės pradėti dirbti, gauti pajamas. Kai kurie nežino, ar susiklosčiusi situacija jiems nesibaigs bankrotu. Darbas atitraukia nuo tokių minčių ir padeda susitelkti ties tuo, kas šiandien yra svarbiau“, – pasakoja Julia Janus.

„Pasklidus kalboms, siūtos kaukės bus nedezinfekuotos, norime užtikrinti, kad visos kaukės, kurias kordinuoja Robertas bus pilnai dezinfekuotos (dabar intensyviai ieškoma, kas tai galėtų daryti dideliais kiekiais) arba jos bus atiduotos ligoninėms, kurios turi Autoclav‘ą su labai aiškia naudojimo/dezinfekavimo instrukcija ir tiktai atsakingiems asmenims.

Ir tikimės, kad SAM patvirtins tokią paramą“, – savo socialiniame tinkle rašė žurnalistas Andrius Tapinas, kurio drauge su „Laisvės TV“ rengiama paramos akcija „Laikykitės, medikai“ nupirko filtravimo medžiagos FFP3 tipo žaliavos.

Pirmadienio vakarą A. Tapinas savo feisbuke pasidalijo ir naujausia informacija apie „Laikykitės, medikai:“ Iš pradžių finansai – Laisvės TV sąskaitoje šiai momentui buvo surinkta 719 833 eurų paramos, Paypal sąskaitoje 5 816 eurų, Aukok.lt /Maltiečiai sąskaitoje 127 000. Iš viso konsoliduota parama siekia: 852 649. Sąskaitoje šiuo metu yra 299 785 eurai.

Per parą ji išaugo 190 649 eurų ir tai absoliučiai didžiausias augimas nuo iniciatyvos pradžios (kaip sakoma, beveik nutiesėm dar vieną keliuką). Didelę šios dienos augimo dalį sudarė asmeninis verslininko Artūro Rakausko indėlis – 50 000 eurų. Ačiū, Artūrai.

Tai dabar sėdžiu ir galvoju, kokį naują šūkį sugalvoti – #MilijonasMedikams buvo geras, bet jau trečiadienį gali būti pasenęs. Kažkaip į galvą ateina „mes per vieną naktį dideli užaugom...“

Gerai, o dabar rimtai apie pirmadienio darbus. Atlikom kelis papildomus užpirkimus iš užsienio, vėlgi kol kas nesakysiu už kiek ir iš kur, nes yra labai gudrių žmonių, kurie labai atidžiai stebi, kas čia yra rašoma. Tai visos detalės bus tada, kai jau turėsim daiktus rankose.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt