Veidai

2020.02.29 18:16

Nelly Paltinienės bičiuliai prisimena scenos legendą: antros tokios nėra

atnaujinta 20:30
Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt, BNS2020.02.29 18:16

Vasario 29-ąją netekome legendinės atlikėjos Nelly Paltinienės, scenoje praleidusios beveik šešis dešimtmečius. Bičiuliai kunigas Arūnas Peškaitis ir dainininkas Viktoras Malinauskas, solistė Judita Leitaitė ir kiti Nelly prisimena kaip labai nuoširdų žmogų bei sako, kad antros tokios nebuvo.

Nelly ir A. Peškaičio draugystė užsimezgė kone prieš du dešimtmečius bei nenutrūko ir Nelly išvykus į Vokietiją. Telefonu jiedu bendraudavo maždaug kartą per savaitę ar porą savaičių. O atlikėjos kūryba A. Peškaitis žavisi nuo vaikystės.

„Tėvai mane vesdavosi į koncertus. Aš ją pamenu kaip labai laisvą, labai mylinčią, kaip jūros dainininkę. Visiškai ne sovietinę. Tas atsiminimas man iki šiol išlikęs. Kai su ja susipažinau, įisitikinau, kad ji be galo nuoširdus žmogus. Jausmas, kurį ji perduodavo nuo scenos, visada būdavo tikras. Ji niekada nevaidindavo“, – portalui LRT.lt sako A. Peškaitis.

Taip pat skaitykite

Ankstesniame interviu portalui jis pasakojo, kad 2002-aisiais atostogas leisdamas Palangoje, išgirdo maždaug 60–70 metų itališkas estradines melodijas ir susimąstė, kad yra išleista tiek daug „Kopų balsų“ įrašų, tad galima būtų išleisti ir juos.

„Juk kaip tik tuo metu „Vilniaus plokštelių studija“ ir viena įrašų kompanija leido kompaktines plokšteles su archyviniais anksčiau populiarių ansamblių bei solistų įrašais“, – pasakojo A. Peškaitis.

Savo idėjos jis nepaleido ir grįžęs iš atostogų susisiekė su plokštelių studijos redaktore Zina Nutautaite, kuri ir dirbo su archyvinių įrašų atgaivinimo projektu. Netrukus buvo išleista kompaktinė plokštelė „Auksiniai Kopų balsai“, o Z. Nutautaitė nusprendė supažindinti A. Peškaitį ir N. Paltinienę.

„Ji ne kartą man sakė, kad yra dėkinga Dievui už savo gyvenimą, už tai, kad galėjo net 64-erius metus dainuoti ant scenos. Savo darbą Nelly ne kartą yra pavadinusi savo pomėgiu, meile, gyvenimu ir svarstė, jog vargu, ar gali Dievas duoti laimingesnį likimą. Ir nors jos vaikystė nebuvo lengva, vėlesniuose gyvenimo etapuose ji buvo labai laiminga“, – praėjusių metų pabaigoje pasakojo Nelly bičiulis.

Su Nelly bei jos vyru A. Paltinu ryšius palaikė ir dainininkas Viktoras Malinauskas. Jų draugystė užsimezgė scenoje.

„Pamenu, būdavo rengiami koncertų turai po Lietuvą, į kuriuos vykdama Nelly pasikviesdavo ir mane, taip pat kitus scenos kolegas. Labai įdomus turas buvo surengtas prisidedant kunigui A. Peškaičiui. Jo metu buvome nukeliavę į ganėtinai nuošalius Lietuvos miestelius ir net pas Lenkijos lietuvius Seinuose.

Žmonėms buvo didžiulė šventė pamatyti N. Paltinienę ir su ja betarpiškai pabendrauti, arbatos išgerti. Dzūkijoje jos viešnagei net tradicines bandas kepė. Ypač vyresni žmonės jos ilgėdavosi, tad jiems labai svarbi buvo galimybė ją pamatyti. Jiems tai būdavo didžiausia šventė“, – portalui LRT.lt pasakoja V. Malinauskas.

Jis taip pat prisimena Nelly kaip labai nuoširdžią ir be galo draugišką: „Nelly buvo linkinti gero ir negailinti gero žodžio, labai nuoširdi. Jos atlikimo stilistiką galima vadinti savita, tačiau tikrai antros tokios nebuvo“, – patikina jis.

V. Malinauskas drauge su N. Paltiniene taip pat yra dainavę duetu. Kartu jie atliko dainas „Skinsiu raudoną rožę“, „Krantų gėlė“.

„Gerai pamenu ir paskutinį mūsų koncertą. Koncertavome Klaipėdoje esančioje koncertų salėje. Nors tada ji puikiai pasirodė, aš jai pasakiau, kad įtariu, jog ji sirguliuoja, gal net pasigavo plaučių uždegimą. Nors ir tada ji dirbo iš visos širdies, atidavė žmonėms visą save, labai stengėsi.

Po to koncerto su ja atsiveikinome iki kitų metų, tačiau kitąmet ji taip ir neatvyko – sužinojau, kad jai iš tiesų buvo plaučių uždegimas, dėl kurio komplikacijų ji pasiliko Manheime ir nebesugrįžo į Lietuvą“, – prisimena V. Malinauskas.

Atstumas nenutraukė ir N. Paltinienės bei operos solistės Juditos Leitaitės ryšio.

„Neretai susiskambindavome telefonu, dar prieš metus pamenu, ją drąsinau ir sakiau, kad pasveikusi ji vėl dainuos. Nors jos širdis jautė kitaip. Man ji yra pavyzdys, kaip nepasiduoti ir kaip gerbti publiką. Net ir žiemą, išėjusi koncertuoti neapšildytose salėse, visuomet buvo pasitempusi ir pasipuošusi gražiausiomis suknelėmis.Nors kartais drebėdavo iš šalčio, iš pagarbos publikai ji visuomet stengėsi atrodyti puikiai.

Ji visai savęs negailėjo ir atiduodavo visą savo širdį, o žmonės ją mylėjo už jos nepaprastą nuoširdumą“, – pasakoja J. Leitaitė, kuri yra ne kartą koncertavusi drauge su N. Paltiniene.

Sužinojusi, kad neteko bičiulės, J. Leitaitė naujiena pasidalijo su sūnumi. „Jis man pasakė, kad eidama į bažnyčią uždegčiau už ją žvakelę. Tai tik dar kartą parodo, kad visiem, kurie su ja yra bendravę, Nelly palikusi nepaprastai gerą įspūdį.

Ją mylėjo net ir jaunimas, juk ji – ilgiausiai, beveik šešis dešimtmečius ant scenos koncertavusi atlikėja. Ir visi Nelly atsimena, kaip labai gerą ir gero linkintį žmogų, o tai labai retas dalykas“, – portalui LRT.lt sako J. Leitaitė.

Dainininkė Liveta Kazauskienė BNS sakė buvusi didelė N. Paltinienės gerbėja nuo vaikystės, o vėliau užsimezgusi draugystė peraugo ir į pasirodymus bendruose koncertuose.

„Ji buvo mūsų estrados primadona, estrados ikona, karalienė tikrąja to žodžio prasme. Mums su Petru ji buvo mokytoja, scenos mama.

Ji man yra padovanojusi ir suknelių, batukų. Kaskart kai koncertuodavome jungtiniuose koncertuose, ji rūpinosi, kad gerai atrodyčiau, visada pažiūrėdavo užkulisuose. Mokė manierų, bendrauti su gerbėjais. Ji buvo nepasipūtusi, nepasikėlusi, būdavo labai šilta, atrasdavo galimybę su kiekvienu pasikalbėti“, – N. Paltinienę prisiminė L. Kazlauskienė.

Su vyru Petru ji sako viešėjusi N. Paltinienės namuose Manheime dar pernai gegužę, per motinos dieną – tuomet dainininkė jau sunkiai sirgo. Bet net ir tuomet, pasak L. Kazlauskienės, kolegė ir jos šeima juos priėmė itin šiltai.

„Ji buvo tas žmogus, kuris nepastebėdavo, kas nepasisekė, sakydavo tik gražiausius dalykus. Kai pasitikdavo, atrodydavo, kad mūsų pasirodymas buvo aukščiausio lygio, ji mus išbučiuodavo“, – pasakojo L. Kazlauskienė.

Be kita ko, ji užsiminė, jog N. Paltinienė dovanojo savo sceninius rūbus mados istoriko Aleksandro Vasiljevo fondui – tikimasi, kad kolekcija papildys ir Baltijos šalyse planuojamą estrados dainininkų sceninių rūbų paroda.

Prisiminkime. Dainuoja Nelė Paltinienė ir Eugenijus Ivanauskas

Kolegos taip pat pastebi, kad N. Paltinienė buvo giliai tikinti, to nesibodėdavo demonstruoti ir scenoje.

„Ji visada per koncertus giedodavo „Ave Maria“. Ji gaudavo glėbius gėlių, bet visas gėles po koncertų nunešdavo Vilniuje, prie Marijos Aušros Vartuose, buvo labai pamaldi, religinga, dėkojo Dievui visą laiką už visus gerus žmones, meldė visiems sveikatos, ramybės šeimose“, – pasakojo L. Kazlauskienė.

N. Paltinienės vyro Arvydo Paltino ansamblyje „Kopų balsai“ karjerą pradėjęs dainininkas Edmundas Kučinskas sako dainavęs čia iki pat 1982-ųjų, kai kolegos išvažiavo gyventi į Vokietiją. Jis pats sako dar prieš dvi savaites, vasario 16-ąją sveikinęs telefonu N. Paltinienę su 91-uoju gimtadieniu.

„Šiais laikais yra gerų dainininkių, jos dainuoja išlavintais, techniškais balsais, bet nėra tokio sąlyčio su žiūrovu. Tais laikais Nelly Paltinienė, Stasys Povilaitis buvo megažvaigždės, bet juos reikėjo matyti tuo metu, kai jie buvo populiarumo viršūnėje. Bet ji iš tiesų mokėjo būti žvaigžde ne tik scenoje, ji mokėjo būti žvaigžde ir gyvenime – tai buvo reikalinga“, – pasakojo E. Kučinskas.

Jis sako, kad dainininkės talentą lydėjo ir tam tikri kaprizai, ji buvo itin reikli kolegoms.

„Talentingas žmogus visada iš aplinkinių, kurie dirba šalia, reikalauja maksimumo, dėl to, kad jis ir pats atiduoda maksimumą. Ji buvo reikli repertuarui, reikli kiekvienam muzikiniam taktui, nes tuo metu visada grojome gyvai, labai daug dirbdavome. Tai buvo savaime suprantama“, – prisiminė E. Kučinskas.

Turint omenyje tuometinės estrados madas, anot jo, buvo įprasta ir netgi sveikintina dainuoti verstas užsienio atlikėjų dainas. E. Kučinskas sako, kad dalimi jo repertuaro asmeniškai rūpinosi ir N. Paltinienė.

„Mano buvę populiarūs „Meilės laiptai“ yra Nelly surastas kūrinys. Ji rūpindavosi tuo. Mes dainuodavome tryse – ji su Eugenijumi Ivanausku dainavo duete, ir aš, kaip jaunas atlikėjas. Ji kaip žmogus buvo itin geras, visada padėdavo, atiduodavo save iki galo, atiduodavo dūšią“, – tvirtino dainininkas.

Premjeras ir Seimo pirmininkas reiškia užuojautą mirus estrados dainininkei N.Paltinienei.

„Anapilin iškeliavo daugiausiai metų dainavusi solistė N. Paltinienė, kuri buvo žinoma net kelioms mūsų kartoms. Netekome iškilios asmenybės, nusipelniusios Lietuvos muzikai ir kultūrai. Šią sunkią netekties valandą reiškiu gilią užuojautą artimiesiems, bičiuliams, kolegoms,“ – sakoma Vyriausybės vadovo Sauliaus Skvernelio užuojautoje.

Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis, reikšdamas užuojautą artimiesiems ir dainininkės gerbėjams, pabrėžia jos tembro išskirtinumą, vidinę eleganciją ir įsimintinas dainas.

„Lietuvos Nelly – tai išskirtinis tembras, neblėstantis žavesys ir iki širdies gilumos žinomos dainos. Savo vidine elegancija ir neapsakomu muzikos ir grožio pajautimu scenos karalienė metų metus puošė mūsų kultūrinį ir visuomeninį pasaulį, neabejotinai puoš ir muzikos istoriją“, – sako V. Pranckietis.

Vakaro autografas. Dainininkė Nelė Paltinienė: kai einu į sceną prieš publiką, aš žinau – čia mano mieli draugai
Prisiminkime. Dainuoja Nelė Paltinienė ir Eugenijus Ivanauskas
Ar vien tik retro?   N. Paltinienė ir E.Ivanauskas
Nelė Paltinienė ir Eugenijus Ivanauskas – „Tu ateik į pasimatymą“
Nostalgija. Vokalinis duetas N. Paltinienė ir E. Ivanauskas. (I dalis).
Nostalgija. Vokalinis duetas N. Paltinienė ir E. Ivanauskas (2 dalis).
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt