Veidai

2020.02.21 20:57

„Eurovizijos“ atrankų komisija – lyg po didinamuoju stiklu: ją sukviesti sunku, o sutikusieji sulaukia spaudimo

„Pasirodo, yra žmonių, kurie dėl muzikos kovoja, bet aš įsivaizduoju, kad muzika yra skirta mėgautis ir sukelti gilesnius jausmus, o ne agresiją“, – sako viena iš nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos komisijos narių Giedrė Kilčiauskienė. O LRT vyriausiasis prodiuseris Audrius Giržadas priduria – komisijos nario kėdė toli gražu nėra minkšta, o norint sukviesti profesionalus tenka pavargti.

„Eurovizijos“ dainų konkursas dar vadinamas didžiausia metų muzikos švente. Tačiau kartais nuotaikos jo užkulisiuose – toli gražu ne šventinės. Šiemet per nacionalinę „Eurovizijos“ atranką „Pabandom iš naujo!“ kai kurie gerbėjai buvo taip įsijautę, kad net bandė daryti spaudimą komisijai.

Kelių žinučių iš pasipiktinusių šiemet nugalėjusios grupės „The Roop“ gerbėjų sulaukė dainininkė Giedrė Kilčiauskienė. Gerbėjai sujudo, kai po pirmojo atrankos pusfinalio komisija daugiausia balų skyrė Aistei Pilvelytei, o „The Roop“ paliko antroje vietoje. Žmonės G. Kilčiauskienei rašė klausdami, kaip komisija drįsta nepalaikyti „The Roop“. Portalui LRT.lt G. Kilčiauskienė teigė nustebusi, kai sulaukė tokių žinučių, tačiau iš jų tik gardžiai pasijuokė.

„Kad palaiko, tai labai smagu, nes man irgi labai faina grupė, viskas yra supergerai. Bet aš kažkaip kitaip galvoju apie muziką. Pasirodo, yra žmonių, kurie dėl muzikos kovoja, bet aš įsivaizduoju, kad muzika yra skirta mėgautis ir sukelti gilesnius jausmus, o ne agresiją“, – įsitikinusi G. Kilčiauskienė.

Įvairiausių žinučių šiemet sulaukė ir kita nacionalinių atrankų komisijos narė, LRT laidų vedėja Gerūta Griniūtė. Pasak jos, žinučių autoriai primygtinai rekomendavo balsuoti už vieną iš dalyvių, o ne už kitą. Raginimų G. Griniūtė sulaukė ir iš užsieniečių.

„Visa tai rodo, kad „Eurovizija“ labai rūpi ne tik lietuviams, bet ir užsieniečiams. Taip pat rodo, kad žmonės galvoja, kad gali daryti spaudimą, bet tai yra juokinga“, – portalui LRT.lt pabrėžė G. Griniūtė ir patikslino, jog po finalo jokių laiškų nebegavo, matyt, visi liko patenkinti tuo, ką šiemet išsirinko.

Ne vienus metus „Eurovizijos“ atrankų komisijos kėdėje sėdėjusio elektroninės muzikos kūrėjo ir atlikėjo Leono Somovo audringos reakcijos jau nebestebina.

„Kiekvienais metais būna komentarų ir pastabų, tai natūralu ir parodo, kad šis konkursas yra mums ypač reikšmingas. Daug dalyvių, o jie turi savo gerbėjus. Natūralu, kad jeigu artistas ar grupė neužimta tokios vietos, kokios tikisi gerbėjai, jie pasidaro nepatenkinti. Žaidimas yra toks dalykas, yra taisyklės, visi laimėti negali, turi laimėti vienas. Tai reikėtų suprasti pirmiausiai“, – portalui LRT.lt kalbėjo L. Somovas.

Sutikdamas tapti komisijos nariu L. Somovas žino, kas jo laukia, tačiau meilė muzikai ir noras patarti nugali.

„Turiu didelę darbo su artistais, įrašais praktiką. Turiu profesionalų požiūrį, atitinkamai ir vertinu dalyvius. Kai vyksta pirmieji etapai, jeigu žmogus ar grupė nori tobulėti ir judėti į priekį, yra protinga atsižvelgti į konstruktyvią nuomonę ir kritiką“, – mano L. Somovas.

Pasak A. Giržado, komisijos narių yra prašoma, kad jie būtų objektyvūs, sąžiningi ir jokiu būdu nekalbėtų apie sukneles ir batus, o kalbėtų apie muziką, išsakytų tikrus, gerus patarimus.

Tačiau tai, ką komisijos nariai sako, žmonės vis tiek girdi skirtingai: „Komisijos narys, kad ir labai nuoširdžiai sakydamas labai nuoširdžias pastabas, visai nenorėdamas įžeisti, kartais būna suprastas visiškai priešingai. Atlikėjai, nulipę nuo scenos arba vėliau pasiklausę eteryje, tai priima kaip asmeniškumus, įžeidimus ir kai kurie nelieka skolingi komisijos nariams rašydami vakare žinutes. Tikrai žinau, kad yra buvę taip, kad komisijos nariai ir iš atlikėjų, ir iš vadybininkų gauna reikalavimų pasiaiškinti, kodėl vienaip ar kitaip pakomentavo vieną ar kitą pasirodymą. O auditorija taip pat stabdžių nelaiko. Feisbuke susirasti komisijos narius visai nesunku. Ten atlaikyti spaudimą ir tiesioginius įžeidinėjimus, netgi grasinimus yra visai nemalonu.“

Dėl to, kaip teigia A. Giržadas, komisijos nario kėdė nėra jau tokia minkšta ir maloni, kaip gali pasirodyti.

„Surinkti komisijos narius „Eurovizijos“ atrankai nėra taip paprasta. Tie žmonės, kurie pasiryžta būti komisijos nariais, žino, kas jų laukia. Ir šiais metais kai kuriuos teko įkalbinėti. Nemažai atsisako, nemažai ir patys negalime paimti, nes jie būna susiję su atlikėjais. Būtume norėję šiais metais turėti komisijoje Vytautą Bikų, bet jis rašė Monique dainą, tai jokiu būdu negalėjo būti komisijoje“, – portalui LRT.lt paaiškino A. Giržadas.

LRT.lt primena, kad Lietuva į didžiąją „Euroviziją“ šiemet nusprendė siųsti grupę „The Roop“ su daina „On Fire“. Pirmą vietą per atrankos finalą jai skyrė tiek komisija, tiek žiūrovai. Praėjus savaitei grupės populiarumas nenustoja augti. Oficialiame „Eurovizijos“ „Youtube“ kanale ši daina yra peržiūrėta daugiausia kartų iš visų iki šiol paskelbtų šiųmetinių dalyvių. Penktadienį „The Roop“ daina buvo peržiūrėta daugiau nei 1,2 mln. kartų.