Naujienų srautas

Veidai2020.02.20 20:09

Į dokumentinės dramos „Baltų gentys“ premjerą rinkosi kviestiniai svečiai

LRT.lt 2020.02.20 20:09

Lietuvos kino teatruose nuo penktadienio pradedama rodyti istorinė pasakojimo drama „Baltų gentys. Paskutinieji Europos pagonys“, o diena anksčiau iš jos premjerą sostinėje rinkosi kviestinė publika.

Pagrindiniai filmo kūrėjai – trys broliai Raitis, Lauris ir Marcis Abele iš Latvijos. Pasak filmo režisieriaus Raitis Ābele, jau seniai reikėjo, kad kažkas sukurtų šiuolaikinį filmą apie bendras Baltijos šaknis.

„Mes visi esame tarpusavyje susiję ir neturėtume to pamiršti. Mūsų tikslas buvo padaryti filmą vizualiai patrauklų, kad taip pat motyvuotume jaunesnes kartas domėtis istorija. Manau, nesvarbu, ar filmą sukūrė latvis, ar lietuvis, rezultatas būtų panašus. Tai istorija, kurią papasakojo vienas iš mūsų, gyvendamas savo laisvoje šalyje.

Baltų istoriją daugelį amžių pasakojo ir perpasakojo mūsų užsienio kaimynai. Net ir šiame filme dauguma rašytinių šaltinių yra iš Skandinavijos sagų ir vokiečių kronikų. Mes atsakingai stengėmės išlaikyti istorinį tikslumą, bendradarbiaudami su istorijos tyrinėtojais, profesionalais iš Latvijos, Lietuvos, Lenkijos ir Švedijos“, – prieš premjerą išplatintame pranešime cituojamas R. Abele.

„Baltų gentys“ – tai informatyvus, edukacinis filmas. Dokumentinė drama paneigia baltų žmonių, kaip taikių ūkininkų, mitus ir sukelia diskusiją – kiek mažai mes žinome apie kraują, kuris teka mūsų venose. Kas iš tikrųjų buvo mūsų protėviai – paskutinieji Europos pagonys? Ir kieno krauju paženklintas krikščionybės kelias į Baltų žemes?

Pasakojimas nukelia į 13 amžių. Danų pirklys-šnipas, krikščionis Larsas, patenka į baltų tautų žemes (Prūsiją, Lietuvą, Latviją), kur dalyvauja religinėse apeigose, žiauriose kautynėse, o vasaros saulėgrįžos metu tampa kuršių vergu ir netgi kovoja su kryžiuočiais. Tai unikali dramatiška kelionė į praeitį – į nežinomas baltų genčių žemes.

Dokumentinė drama „Baltų gentys“ buvo filmuojama dvejus metus. Tai užtruko tiek ilgai, nes filmui reikėjo ir šiltos vasaros, ir auksinio rudens, lietaus, purvo, sniego, rūko, ledo, saulėlydžio, debesų ir t.t.

Filmas sukurtas 2018 metais Latvijoje ir skirtas Latvijos Respublikos 100-mečio paminėjimui. Tai buvo žiūrimiausias dokumentinis filmas kino teatruose Latvijoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi