Veidai

2020.02.20 15:07

Naują knygą pristatantis Algimantas Čekuolis: Lietuva tuoj bus kaip Islandija, kur knygas rašo kas dešimtas

Viktorija Lideikytė, LRT.lt2020.02.20 15:07

Vilniuje prasidėjusi Knygų mugė ne tik į vieną vietą suburia knygų mylėtojus, bet ir suteikia galimybę skaitytojams susitikti, pasišnekučiuoti ar nusifotografuoti su knygų autoriais. Gerbėjus plačia šypsena pasitinka šiemet penktąją knygą išleidusi aktorė Nijolė Narmontaitė, krėsle įsipatoginęs rašytojas Algimantas Čekuolis, kunigas Algirdas Toliatas ir daugelis kitų pažįstamų veidų.

Atrodytų, šiandien knygas leidžia bemaž visi – aktoriai, dvasininkai, nuomonės formuotojai, laidų vedėjai. Visgi knygų išleidęs tiek, kad suskaičiuoti nebepakaktų abiejų rankų pirštų, žurnalistas, rašytojas A. Čekuolis šypteli – tai ir gerai, kad rašo visi, kurie nori.

„Man regis, Lietuva po truputį darosi panaši į Islandiją, kurioje yra 300 tūkst. gyventojų, o iš jų – 30 tūkst. rašytojų. Ten knygas rašo kas dešimtas. Manau, kad netrukus taip bus ir Lietuvoje, – portalui LRT.lt sako A. Čekuolis. – Visgi tokių, kurie iš rašymo gali pragyventi, mažės, o rašys tie, kurie turi užsidegimo. Tai gali reikšti, jog daugės geros literatūros. Juk iš tų 30 tūkst. autorių bent trys bus tikrai geri. O aš tokios baisios konkurencijos nebijau, man tai patinka.“

Įsitaisęs fotelyje, jis norintiesiems mielai dalija autografus, vis atranda, dėl ko pagirti savo skaitytojus, pasidžiaugti, jog Knygų mugėje lankosi daug jaunimo. „Šiuo metu mokausi vaikščioti ant trijų kojų“, – šypteli geros nuotaikos nestokojantis rašytojas, pirštu besdamas į šalia atremtą lazdelę.

Knygų atlaidais vadinamoje Vilniaus knygų mugėje autografus ir šypsenas dalija ir kunigas A. Toliatas, šalia gausios savo knygų kolekcijos šiemet pristatantis ir pirmąją vaikams skirtą knygą „Dievo vaikų planeta“. Šiuolaikiškai parašyta ir dailininkės Kristinos Norvilaitės iliustruota istorija vaikams suprantama kalba pasakoja apie žmonių santykius ir draugystę. Beje, knyga turi ypatingą misiją – ji bus pritaikyta ir neregiams vaikams.

Knygos autorius A. Toliatas portalui LRT.lt prisipažino, kad parašyti knygą vaikams buvo kur kas sunkiau nei suaugusiesiems. Reikėjo labiau pasukti galvą, kaip paprastai, o kartu ir patraukliai papasakoti istoriją.

„Pirmosios mano knygos gimė iš pamokslų ir tapo tarsi dialogu, kelione, susitikimu su žmonėmis. Na, o rašydamas vaikams turi pataikyti į širdį, tačiau kartu negali daug kalbėti. Turi kalbėti trumpai, bet užkabinančiai, gyvai. Vis galvojau, kaip mažiesiems perduoti Šventąjį Raštą paprastai, bet per daug jo nesupaprastinti“, – apie net trejus metus trukusį knygos vaikams rašymo procesą kalba A. Toliatas.

Tiesa, dvasininko knygose užčiuopiama ne vien tikėjimo gija. Amžinųjų temų verpete mintį, kurią pritaikys sau, gali rasti beveik kiekvienas, todėl kunigas ragina knygas priimti atvira širdimi, be išankstinių nuostatų, ir nesibaiminti, kad jos patiks tik tiems, kas ieško Dievo žodžio.

„Manau, pats svarbiausias dalykas yra paimti knygą į rankas ir pabandyti leistis į kelionę. Juk ne veltui yra posakis: patikėjau, nes pamačiau. Kartais tiesiog reikia veikti be išankstinių nuostatų. Na, o mokytojas visą laiką atsiranda tada, kai mokinys būna pasiruošęs. Kokią knygą beskaitytume, jei mūsų širdis atvira, visada atrasime kažką sau“, – sako A. Toliatas.

Pasipuošusi ištaiginga suknele ir šilta šypsena, skaitytojus Knygų mugėje sveikina ir aktorė N. Narmontaitė, šiemet išleidusi jau penktąją savo knygą „Žvaigždžių alėja. Ko nematė TV žiūrovai“. Prie jos stendo nuo pat ryto buriasi gerbėjai ir blyksi fotoaparatai. „Už nuotrauką – 100 eurų“, – juokauja pati aktorė, su gerbėjais prabilusi ir žemaitiškai.

„Vaikystėje nenusakomas malonumas man būdavo užvertus galvą žiūrėti į žvaigždes“, – taip prasideda N. Narmontaitės knyga, kurioje nugulė iki šiol negirdėti garsių teatro ir televizijos veidų pasakojimai.

Portalui LRT.lt N. Narmontaitė sako, jog šią knygą parašė norėdama praverti aktorių ir televizijos veidų gyvenimus dengiantį šydą ir pralinksminti žmones. „Esu labai džiaugsmingas žmogus ir man patinka, kai žmonės juokiasi. Labiausiai tai pajusdavau tada, kai pradėdavau ką nors pasakoti apie save ir visi imdavo iš to skaniai juoktis. Kai mes, aktoriai, tarpusavyje pradedame vienas kitam pasakoti, kas mums yra nutikę, visi iš juoko raitomės iki nukritimo. Man visada norėjosi tas istorijas perduoti ir žmonėms.

Kai ėmiau jas rinkti, pajutau, kad savo kolegų visai nepažįstu, supratau, kad jie turi papasakoti krūvas įdomiausių istorijų. Ir dabar ne vienas žmogus man sakė tikintis, jog mano knyga po daugelio metų bus vertybė. Juk joje – ne sausi faktai, kas, kada ir ką suvaidino, o linksmos istorijos ir pasakojimai, kaip aktoriai išsisuko pavėlavę į spektaklį ar panašiai“, – apie knygoje nugulusias istorijas pasakoja N. Narmontaitė.

Aktorė sako besidžiaugianti, jog penktąją jos knygą pamilo skaitytojai, kuriems ji suteikia galimybę kitu kampu pažinti žinomus aktorius. Tiesa, nors ši knyga gimė ne taip greitai, kaip, galbūt, norėjosi, N. Narmontaitė sustoti neketina – po kurio laiko pasirodys ir šeštoji knyga, patikino aktorė.

„Man reikia daug laiko, kol pribręstu kažką daryti. Gal čia dėl to, jog esu žemaitė. Bet jei jau pribręstu minčiai, atgal kelio nėra. Kai pasirodė mano penktoji knyga, kiti ėmė klausti, ar aš tikėjausi, jog ji sulauks tokios sėkmės. Kadangi man pačiai ją skaitant buvo įdomu, tikėjausi, kad įdomu bus ir kitiems. Būtent todėl per šios knygos kelionę ėjau drąsiai, užtikrintai. Ne vienas knygos herojus vėliau prisipažino, kad nė neįsivaizdavo, jos galutinis rezultatas išeis toks geras“, – pasakoja N. Narmontaitė.

Skaitytojus iš toli vilioja ir ryškiaspalvės rašytojo, publicisto Andriaus Užkalnio knygos „Trečioji Evangelija: griūtis ir laisvė“ viršelis, ant kurio – paties A. Užkalnio kurta rūpintojėlio iliustracija.

Devintąją knygą 2020-ųjų Knygų mugėje pristatantis rašytojas sako, jog vyresnės kartos žmonėms jo knyga padės prisiminti jaunystę, o jaunesniosios kartos atstovams – suprasti, kodėl jų tėvai kartais elgiasi keistai.

„Jaunimui labiausiai ši knyga reikalinga tam, kad suprastų savo tėvų keistumus. Mums visiems mūsų tėvai atrodo keisti žmonės. Taip yra todėl, kad tie keistumai ateina iš tam tikro konteksto: baimių, kurių dabar nebėra, skurdo, kurio dabar tokio nėra, iš prekių trūkumo, iš staigaus, sprogstamojo išlaisvėjimo. Įsivaizduokite, vienais metais visa šalis iš esmės yra užrakinta, o praėjus 12-ai mėnesių staiga visi gali ir pradeda keliauti“, – apie mintis, kurios ir nugulė neseniai pasirodžiusioje knygoje, portalui LRT.lt kalba A. Užkalnis.

Rašytojas džiaugiasi, jog šiandien knygų rašymas tapo mažiau mistifikuota veikla, nei buvo seniau. Pasak jo, nuvertinti nederėtų ir jaunų, pradedančiųjų rašytojų, kurių šių metų Knygų mugėje išties netrūksta.

„Esu įsitikinęs, kad jei žmogui atrodo, jog jis turi, ką pasakyti, jam tikrai nereikia laukti ir prašyti leidimo. Jei tik yra noras rašyti, nereikia jo atidėlioti. Lietuvoje vyrauja klaidingas supratimas, kad rašymas yra senių reikalas. Visgi manau, kad tik pats žmogus gali pasakyti, ar turi pakankamai to, kuo pasidalins. Beje, daug literatūros klasikos kūrinių yra parašę jauni žmonės“, – kalba A. Užkalnis.

Jau nuo pat pirmojo knygos sakinio autorius kviečia pasinerti į netolimą praeitį ir pajusti, ką reiškia viską iš pamatų suardantys pokyčiai: „Sąjūdis, Atgimimas ir Lietuvos laisvė buvo didžiausi ir staigiausi pasikeitimai mūsų gyvenime per labai ilgą laiką.“

Šalia metai iš metų Knygų mugėje besisukiojančių veidų galima išvysti ir visai naujų, tik ką debiutavusių rašytojų. Šiemet nauju amplua save išbandžiusi atlikėja Inga Valinskienė prisipažįsta, jog rašytojos titulas jai dar šiek tiek per skambus.

„Kadangi ši knyga – tik debiutas, rašytojos vardas man dar šiek tiekper skambus. Tačiau jeigu kada nors pavyks parašyti antrą knygą, tada galbūt jis ir tiks. Na, o kol kas šis debiutas man pačiai buvo netikėtas, bet džiugu, jog jis įgijo formą“, – portalui LRT.lt sako bendrą meilės romaną „Meilė, kurios nemylėjau“ su žurnalistu Andriumi Tapinu parašiusi I. Valinskienė.

Iš dviejų skirtingų požiūrių parašytas romanas pasakoja apie tai, kaip išorėje pasitikintis savimi ir be galo populiarus sėkmės mokytojas ir socialinių tinklų žvaigždė Joris Vilkaitis blaškosi tarp moterų, ieškodamas tos vienos tikrosios. Ir tampa žaidimo elementu Gerdai Šeputienei, godžiai gyvenimą geriančiai moteriai, mėginančiai atsigauti nuo patirtų tragedijų ir išdavysčių.

I. Valinskienė pripažįsta, jog kalbėti gyvai ar televizijoje – viena, o mintis suguldyti ant popieriaus – visai kas kita, tačiau sako, jog su pasiūlyta užduotimi susidorojo lengvai. „Popieriuje mintis reikšti ir ne kartoti parašytą tekstą, o kurti savo buvo ne sunkiau, o įdomiau. Kadangi rašymas man – nauja patirtis, buvo patenkintas mano smalsumas. Žinoma, tai nėra paprasta ir lengva, tad man pačiai buvo įdomu, ar sugebėsiu“, – šypsosi knygos autorė.

21-oji Vilniaus knygų mugė vyksta vasario 20–23 dienomis „Litexpo“ parodų rūmuose. Joje savo knygas pristatys ir tokie žinomi veidai kaip žurnalistė, diktorė, televizijos laidų vedėja Laima Kybartienė („Koralų šypsenos“), gamtininkas Selemonas Paltanavičius, žurnalistė Akvilė Kavaliauskaitė („Kūnai“), LRT Žinių vedėjas Paulius Šironas („Laiškai Sodininkui“), rašytoja Vaiva Rykštaitė, laidų vedėja Lavija Šurnaitė („Pakeliui su savimi“), edukologė Austėja Landsbergienė ir kt.