Veidai

2020.02.20 07:11

Scenos senbuviai „Rondo“ – apie (ne)pabodusias dainas ir buvusį grupės narį Rolandą Janavičių

LRT TELEVIZIJOS laida „Vakaras su Edita“, LRT.lt2020.02.20 07:11

Nors dainuoti legendinių dainų kartais ir nesinori, grupės „Rondo“ lyderis Aleksandras Ivanauskas-Fara tikina – viskas pasikeičia pamačius užsidegusius klausytojų veidus. Grupės repertuare yra įvairių dainų, nes stilių keitė nauji vokalistai. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Vakaras su Edita“ Fara prisiminė ir kurį laiką grupėje dainavusį Rolandą Janavičių, kurį prieš 13 metų įveikė vėžys.

30 metų gyvuojanti grupė „Rondo“ žiūrovus priblokšdavo dar priespaudos metais, nepriklausomybės aušroje taip pat koncertavo, pasitiko 1000-metį ir šiandien vis dar yra viena labiausiai pageidaujamų ir paklausiausių grupių Lietuvoje.

Legendinės grupės veido ir sielos, atlikėjo, kurio galima ir nepristatyti, Aleksandro Ivanausko-Faros laikas neaplenkia. O ir grupė „Rondo“ vis dar koncertuoja pašėlusiu tempu – pasak A. Ivanausko, per savaitę muzikantai surengia mažiausiai 2 koncertus, tačiau būna, kad ir 5.

Kur slypi grupės sėkmės paslaptis? „Rondo“ lyderis įsitikinęs – grupės repertuaras nemarus, nes žmonės, užaugę su šiomis dainomis, vis dar trokšta sugrįžti į jaunystę. „Dabar viskas pasikeitė ir visiems norisi sugrįžti į tą atmosferą“, – teigia jis.

Sugrįžti į anuos laikus neįmanoma, tačiau su muzika įmanoma viskas – Fara sako, kad su šia muzika auga ir kitos kartos, tad dabar „Rondo“ dainų noriai klausosi ne tik su jais kartu užaugę vyresni lietuviai, bet ir jų vaikai, ir net anūkai. „Kartu dainas dainuoja ir šešiamečiai, ir penkiolikmečiai. Man pačiam keista“, – teigia pašnekovas.

A. Ivanauskas-Fara pažymi, kad grupės gyvenimą galima skirstyti į keletą etapų ir kiekvienas jų priklausė nuo to, kas tuo metu buvo grupės vokalistas.

Aš niekada neverčiau nieko dainuoti būtent taip, kaip parašyta. „Tu dabar dainuosi taip ir taip.“ Ne – žmogus pats pasirinkdavo manierą, dainavimą, kurio norėjo.

„Stilius keisdavosi. Kai dainuodavo Laimis [buvęs grupės narys Laimontas Dinius – red. past.], būdavo vienoks stilius, paskui, kai pradėjo dainuoti Rolandas Janavičius, reikėjo kurti visiškai kitokias dainas dėl to, kad jis buvo visiškai kitokio stiliaus. Kai dainavo Jūratė Pečkytė, dar kitoks stilius – taip visą laiką pagal dainininką parenki stilių ir kiekvienas stilius yra savaip įdomus.

Vakaras su Edita. „Rondo“ pavadinimui – 30 metų, o grupės gyvavimui daugiau nei 40! Nenuilstantys muzikantai – vis dar populiarumo viršūnėje

Aš niekada neverčiau nieko dainuoti būtent taip, kaip parašyta. „Tu dabar dainuosi taip ir taip.“ Ne – žmogus pats pasirinkdavo manierą, dainavimą, kurio norėjo“, – prisimena dainininkas.

Tikrai išskirtinę ir nepamirštamą dainavimo manierą turėjo grupėje kurį laiką dainavęs atlikėjas R. Janavičius, kurį prieš 13 metų pasiglemžė onkologinė liga. Kaip pasakoja „Rondo“ lyderis, šis dainininkas pats sugalvodavo viską, nes buvo labai gabus.

„Jis pats sugalvodavo savo šokio, rūbų stilių, savo dainavimo manierą. Pats įsigijo mikrofoną, vadinamąjį hecetą, kadangi jam taip buvo patogiau šokti. Jis norėdavo daug judėti, o su paprastu mikrofonu, kad ir belaidžiu, vis tiek nėra taip patogu, negali panaudoti abiejų rankų. Jis pats viską sugalvodavo, kadangi buvo be galo talentingas vaikis“, – kalba A. Ivanauskas-Fara.

Laidoje „Vakaras su Edita“ grupės „Rondo“ nariai prisiminė ir tai, kaip gastroliuodavo po pasaulį. Vienos įsimintiniausių gastrolių buvo Tbilisyje, Gruzijoje. O dar įsimintinesnis buvo gruzinų svetingumas.

Kartais reikėdavo įtraukti tam tikrų dainų, kurias mes po to išmesdavome iš repertuaro. Buvo toks laikotarpis, kai grupei „Rondo“ pusmetį išvis buvo uždrausta koncertuoti.

„Arūnui [buvusiam grupės nariui Arūnui Vaitkui – red. past.] buvo labai blogai dėl to, kad jis skrido su žmona ir turėjo vaikščioti po parduotuves. O mes su Laimiu buvom vieniši, vaikščiojom į svečius. Kaip ten mus visi mylėdavo... Ir taksistai neimdavo pinigų“, – prisimena Fara.

O L. Dinius sako, kad sunkiausia buvo „atlaikyti“ gruzinų vaišingumą: „Jeigu kviečia, atsisakyti nelabai gali. Pusryčiams, pietums, vakarienei... Mes įsivaizdavom, kad jeigu kviečia pusryčiams, tai atvažiuoji, kavos puodelis, visa kita... Ne. Būdavo visa giminė, o tą giminę sudarydavo kelios dešimtys žmonių. Stalas – dukart didesnis nei čia, patiekalai kraunami trim aukštais. Pusryčiams privalomas vyno ragas su tostais, vakarienei – du ragai...“

Daugybė metų scenoje ir sukurtų dainų. Kai kurias iš jų, tokias kaip „Egle, mano sese“, „Netikėk, ką priešai suoks“, „Tu palauk, palauk sustok“, atmintinai moka visa Lietuva. Paklaustas, ar dar nepabodo jų dainuoti, A. Ivanauskas-Fara sako, kad kartais ir nebesinori, tačiau viskas pasikeičia pamačius užsidegusią publiką.

„Kai matai, kaip jų [dainų] laukia, kaip reaguoja, kažkaip smagu pasidaro ir norisi padainuoti. Būna taip gera. Dažniausiai mes tas dainas dainuojame kartu su publika, su žmonėmis. Žmonės dainuoja, o mes tik akompanuojame“, – pasakoja Fara.

L. Dinius laidoje prisiminė ir tai, kad anuomet būdavo privalomi vadinamieji ataskaitiniai koncertai, per kuriuos būdavo patvirtinama programa.

„Kartais reikėdavo įtraukti tam tikrų dainų, kurias mes po to išmesdavome iš repertuaro. Buvo toks laikotarpis, kai grupei „Rondo“ pusmetį išvis buvo uždrausta koncertuoti“, – sako jis.

Dar vienas įsimintinas įvykis – grupės „Rondo“ koncertas Kernavėje, po kurio muzikantai gavo pylos nuo „keistos komisijos“ dėl dainavimo lietuviškai. Tiesa, iš šio koncerto grupė dar ir nieko neuždirbo, nes, kaip pasakoja „Rondo“ lyderis A. Ivanauskas, tūkstančiai susirinkusių klausytojų ištrypė „šventą pievą“, už kurios sutvarkymą teko sumokėti patiems muzikantams.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Vakaras su Edita. „Rondo“ pavadinimui – 30 metų, o grupės gyvavimui daugiau nei 40! Nenuilstantys muzikantai – vis dar populiarumo viršūnėje
Vakaro autografas. Grupė "Rondo"
Grupės "Rondo " koncertas "Geriausios dainos". Gyvo Garso Koncertas
Grupė „Rondo“ – „Trečias atsidusimas“
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt