Veidai

2020.02.17 21:38

„The Roop“ ruošia sėkmės receptą Europai: jei nebus originalumo ir drąsos, nepadės ir milijonas

„Pabandom iš naujo“ – tokiu šūkiu dalyvauti „Eurovizijoje“ šįmet kvietė Lietuvos radijas ir televizija. Žiūrovai ir komisija vienbalsiai nusprendė, kad laimę Roterdame šįmet bandys grupė „The Roop“ su daina „On Fire“.

LRT laidoje „Dienos tema“ žurnalistas Mindaugas Jackevičius kalbėjosi su grupės lyderiu Vaidotu Valiukevičiumi ir „Eurovizijos“ delegacijos vadovu Audriumi Giržadu.

Dienos tema. „Euroviziją“ į Lietuvą atgabenti pasiruošęs Vaidotas Valiukevičius: atsivežėme „Auksinį liūtą“ – atėjo laikas ir muzikai

- Vaidotai, yra žmonių, kurie bando laimę „Eurovizijoje“ ir 12-ą kartą, jums užteko 2. Koks receptas, kaip pavergti Lietuvą?

V. Valiukevičius: Čia jau ne vien apie Lietuvą. Sakyčiau, kad mano grupės atveju – tai tiesiog didelis darbas ir niekada nenuleisti rankų. Ne kartą buvome suklupę, kažkur suklydę, ne taip sukūrę, bet visą laiką reikia atsistoti ir išmokti pamokas. Prieš 2 m. dalyvavome „Eurovizijoje“ ir buvome gana stipriai pasiruošę, bet ne tiek stipriai. Pamokos, kaip galime dar geriau atstovauti Lietuvai, buvo išmoktos ir tai davė rezultatų.

- Ko reikia Europai sužavėti ir kokie tikslai didžiojoje scenoje?

V. Valiukevičius: Europai, apskritai pasauliui bei visiems kitiems žmonėms sužavėti reikalingas originalumas. Nebūtinai dideli pinigai, nes jeigu esi blankus, ir milijonas nepadės. Originalumas ir drąsa. Lietuvoje tikrai tokių žmonių yra, ne vieni esame tokie originalūs ir drąsūs. Tikiu, kad Lietuvoje vis labiau atsiranda žmonių, kurie gali nušviesti Lietuvą pasauliniu mastu: tai jau turėjome su sportu, su kultūra, atsivežėme „Auksinį liūtą“, tai, manau, laikas yra ir su muzika.

- Dar vienas epitetas – keistumas. Keistumas gerąja prasme, kad ir tuo pavergėte.

V. Valiukevičius: Aš jau toks. Nežinau.

- Audriau, kuo išsiskyrė šių metų „Eurovizijos“ atranka?

A. Giržadas: Buvo to gerojo keistumo. Manau, kad prieš tuos 2 m. žmonės jau išgirdo ir pamatė „The Roop“, prisiminė, priėmė juos tokius, kokie yra. Iš tikrųjų gal tų poros metų reikėjo, kad juos jau taip visiškai priimtų ir šiais metais pagaliau turime tokį rezultatą. Šiais metais „Eurovizijos“ atranka išsiskyrė, kaip besakytų pesimistai, tikrai dideliu kiekiu stiprių dainų finale.

- Ypač užsieniečiai tai pastebėjo?

A. Giržadas: Užsieniečiai tai pastebėjo. Kai tos stiprios dainos buvo išsimėčiusios po įžanginius koncertus, tai gal ir atrodė, kad jos kažkiek ten paskendo, bet kai galiausiai jos visos nuėjo į finalą, tai iš tikrųjų auditorijai buvo apie ką pagalvoti renkantis.

- Tiesa, kad šių metų „Eurovizija“ pažymėta skambinančiųjų rekordu?

A. Giržadas: Iš tiesų šiais metais turėjome per paskutinius 10 m. didžiausią ir balsuojančių žmonių skaičių, ir televizijos auditoriją.

- Dėl tų balsavusiųjų skaičiaus ir kilo nesklandumų: viešojoje erdvėje buvo pasigirdę nuogąstavimų, kad nebuvo įskaitytos visos žinutės, kuriomis balsuota už savo mėgstamus atlikėjus. Kokia šiandien situacija, ar pavyko išsiaiškinti, dėl ko taip atsitiko?

A. Giržadas: Šiuo metu ties ta situacija sėdi ir dirba daug žmonių. Mūsų partneris, kuris vykdo šitą balsavimą, kompanija „TCG Telecom“ su audito įmone „Grant Thornton Baltic“ peržiūri visas išklotines ir skaičiuoja. Taip, didelė dalis žiūrovų balsų, deja, užstrigo, pasakykime taip, eilėje, taigi dabar yra aiškinamasi ir artimiausiu metu paskelbsime, kiek tų balsų turėtume priskaičiuoti. Mūsų noras yra tuos balsus įskaityti, bet tam sutikimą duoti turi ir audito kompanija, patvirtinti, kad tie balsai tikrai buvo išsiųsti laiku.

- Gali keistis rezultatai?

A. Giržadas: Tikrai ne. Jau preliminariai matome, kad rezultatai tikrai nesikeis, skaičiai tikrai bus įspūdingesni ir „The Roop“ pozicija tik dar labiau sustiprėja, bet skaičiai ir vietos lentelėje nesikeičia.

- Galima sakyti, tai fenomenalus atvejis pagal tai, kokiu skirtumu nugalėjo antroje vietoje ar kitose vietose likusius atlikėjus?

A. Giržadas: Iš tikrųjų jau eigoje matėsi, kaip sukasi, keičiasi skaičiai ir kaip tie atstumai tarp dalyvių didėja, tai iš tikrųjų stebėjomės tokiu dideliu televizijos žiūrovų ir radijo klausytojų aktyvumu.

- Apie kokius skaičius kalbame? Šimtai, tūkstančiai?

A. Giržadas: Dešimtimis tūkstančių.

- Vaidotai, kaip jaučiatės, kad ir linijos užlūžo dėl jūsų dainos?

V. Valiukevičius: Jaučiuosi gerai. Tas labai nustebino ir iš tikro jautėme labai stiprų publikos palaikymą. Tikrai, mielieji žiūrovai, norime padėkoti visos grupės vardu, tai buvo neįtikėtina kelionė su jumis ir jūsų meilė labai buvo stipri. Aš jau kalbėjau su jais socialiniuose tinkluose, kad kartu galime pasiekti tikrai gerų rezultatų ir, manau, buvome išgirsti.

- Šeštadienį socialiniuose tinkluose politologai, politikai, žurnalistai, laidų vedėjai, daugybė žmonių reiškė jums palaikymą: dėjosi jūsų dainas, bandė atkartoti jūsų šokio judesius. Ar jūs kažką patys organizavote, prašėte „influencerių“ pagalbos, ar tiesiog netikėtai sulaukėte tokios paramos ir palaikymo?

V. Valiukevičius: Tikrai galiu prisipažinti – nė vieno neprašėme. Galvojame iš pradžių, gal reikėtų prašyti, kaip čia dėlioti, kad ta žinutė greičiau pasiektų žmones. Bet po to pradėjome galvoti, gal tie „influenceriai“ paprašys finansų ar jiems reikės skirti dovanų, tai gal geriau finansus pataupykime vaizdo klipui. Buvo daug dėlionių ir mes nusprendėme: jeigu darysime teisingai, turėtume ir šiaip gauti to palaikymo. Ir tai įvyko. Pirmoji iš tokių politikių buvo Ingrida Šimonytė, kai dar net nebuvome finale. Tai buvo labai didelis mūsų laimėjimas, o po to jau sekė kiti.

- Apie finansus. Kiek investavote į „Euroviziją“ iki šeštadienio finalo? Girdėjau, kad ir iš draugų skolinotės, o gal jie dovanojo?

V. Valiukevičius: Nesiskolinome iš niekur pinigų. Tiesiog padarėme prezentaciją, papasakojau apie dainą ir paprašėme paramos, kad galėtume judėti toliau, kad galėtume atskleisti visus sugebėjimus su šita daina. Buvome išgirsti, atsakas buvo tikrai didelis siurprizas ir malonumas, kad žmonės mumis patikėjo kai dar nė karto nebuvome pasirodę. Įmonės, pirmiausia draugų, tiesiog parėmė, kadangi mes, kaip „The Roop“, turime savo VšĮ įmonę, kuri gali gauti oficialią paramą. Jie pasiklausė dainos ir sako: tikime. Mes jiems niekuo neįsipareigojome, kad kažką turėtume padaryti už tai, jie tiesiog mumis patikėjo. Tai buvo nuostabu! Kiek kainavo? Dabar skaičiuojame, bet tai nebuvo daug.

- O kiek dar reikėtų? Iš kur paimsite?

V. Valiukevičius: Nežinau. Pakalbėsime su Audriumi apie tuos norus ir kokie yra įkainiai ten, didžiojoje „Eurovizijoje“.

- Apie įkainius. Ar tikrai viską lemia pinigai?

A. Giržadas: Tam tikra dalimi taip, bet tikrai ne viską. Turint ir nedidelius pinigus galima padaryti daug, jeigu juos tikrai protingai investuoji. Galima viską ištaškyti vežantis be proto didelę komandą: kažkas nešios tavo tapkes, kažkas plaukų šepetį, bet tas jokiu būdu nepadės laimėti. Jeigu pats pasirodymas yra konceptualiai gerai sugalvotas, puikiai išpildytas tai kartais kažkokios nedidelės 2 ugnelės, kurios netikėtai atsirado scenoje, gali būti malonus akcentas, už kurį reikia susimokėti.

- Tai „Eurovizijoje“ viskas kainuoja: visa vizualinė dalis, bet kokia ugnis?

A. Giržadas: Taip, „Eurovizijoje“ viskas kainuoja. Dabar atsiųstas kainininkas, ten sumos yra gana įspūdingos, bet protingai panaudojus tuos pinigus, kuriuos LRT perves gautus už skambučius, taip pat Vaidotas ir „The Roop“, kaip ir dainos autoriai, gavo prizą iš asociacijos LATGA, taip pat LRT yra įsipareigojusi prisidėti ir savo pažadų laikysis. Tai jie tikrai neišvyks į „Euroviziją“ nuogi, basi.

- Apie pačią dainą. Dalis atlikėjų keliauja būna su švedų prodiuserių dainomis, kai kurios šalys moka didžiulius pinigus, kai kurie prodiuseriai siūlo nemokamai. Kodėl ėjote su savo daina, tikėjote ja ir kada parašėte?

V. Valiukevičius: Sukūrėme ir pajutome, kad ji gali atstovauti Lietuvai, tai pirmiausia.

- Sulaukėte kokių nors siūlymų?

V. Valiukevičius: Sulaukėme, girdėjau demo versijas, kaip dainavo.

A. Giržadas: Tiesą pasakius, net neįsivaizduoju, kad Vaidotas pasiimtų kokią nors švedišką dainą ar nebūtinai švedišką ir išeitų ne su savo daina. Man kažkaip visiškai neįtikėtina, nematau šitokio varianto.

V. Valiukevičius: Man būtų sunkiau todėl, kad turiu iš tikrųjų išgyventi ir suprasti, apie ką dainuoju, nes apie tai aš po to komunikuosiu. Dainą pradėjome kurti 2019 m. pavasarį, bet ji skambėjo kitaip: ją pradėjome, palikdavome, padėdavome į stalčiuką, vėl ištraukdavome, paklausydavome ir vėl pakeisdavome, pašlifuodavome ir taip toliau. Galutinį skambesį ji įgavo gruodžio mėnesį.

- Niekas nemėgsta prognozuoti, tačiau žurnalistai ir specialūs tinklaraščiai, rašantys apie „Euroviziją“, ūžia. Šiandien oficialiame „Eurovizijos“ „Youtube“ puslapyje paaiškėjo, kad Vaidoto daina iš ten jau esančių 14 daugiausia kartų peržiūrėta. Audriau, kasmet būna daug spekuliacijų, bet jau pats dalyvavęs daugybėje „Eurovizijų“ ir tikrai žinai, ar nuspėja tie muzikos žinovai ir melomanai, ar ne?

A. Giržadas: Galima sakyti ir taip, ir ne. Prognozės labai trapus dalykas, bet jeigu eisime analogijų keliu, tai, tarkime, pernai Nyderlandų daina vos tik buvo išrinkta atrankoje ir paskelbta, kad šita daina vyks į konkursą, iš karto buvo karūnuota kaip nugalėtoja. Taigi kartais tos prognozės labai pasitvirtina, kartais ne. Man labai džiugu, kad netgi tie „Eurovizijos“ komentatoriai ir analitikai, kurie jau metų metus labai skeptiškai žiūri į Lietuvą, šį kartą iš tikrųjų deda „The Roop“ laurų vainiką. Gal nebūtinai nugalėtojo, bet aukštose pozicijose jie mato Lietuvos dainą.

- Pats stebite, skaitote, ką mums prognozuoja užsieniečiai?

V. Valiukevičius: Žinokite nespėju, bet man geri draugai ir pažįstami visą laiką atsiunčia kokias nors nuotraukėles su tuo. Smagu, kad esame pastebėti, tai buvo pirmas mūsų noras, kad Lietuva vis dėlto būtų pastebėta, o nebūtų kažkur užribyje. O toliau pažiūrėsime, turime daug planų ir idėjų, kaip Lietuvą padaryti dar labiau matomą. Viskas mūsų rankose. Dėl finansų, manau, juos tikrai turėsime, galiu pasidžiaugti, jau paprasti, fiziniai žmonės sako: kur mums pervesti, mes norime jus palaikyti.

- Tai jau patys siūlo, net nereikia prašyti?

V. Valiukevičius: Taip. Tikrai dabar jau kreipiasi į mus ir įmonės, kol kas neatskleisiu, kokie pavadinimai, bet jau nori atrasti bendrų sąlyčio taškų ir kaip gali paremti. Tai labai džiugu, tikrai viską suorganizuosime, kad galėtume gauti iš kiekvieno paramą, iš kurio reikėtų. Džiugu, kad ne mes einame su kepure, o mums siūlo todėl, kad mato vertę mumyse, tas yra labai džiugu. Aš tuo esu patenkintas.