Naujienų srautas

Veidai2020.02.12 12:41

Dirbtinis intelektas nustatė aiškiausiai kalbančius Lietuvos žinių vedėjus – 7 jų iš LRT

LRT.lt 2020.02.12 12:41

Šneką paverčiantis tekstu dirbtinis intelektas nustatė, kurie šalies TV žinių vedėjai kalba aiškiausiai. Tyrimą antrąsyk inicijavusi bendrovė „Kantar“ išanalizavo robotų šifruotą žinių medžiagą ir sudarė aiškiausiai kalbančių TV vedėjų dešimtuką, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Robotas beveik neklysdamas suprato LRT TELEVIZIJOS žinių vedėjos Justės Tamošaitienės tarseną (99,85 proc.). Taip pat sklandžiai atpažino kone visus LRT TELEVIZIJOS žinių vedėjų Guodos Pečiulytės ir Igno Andriukevičiaus bei LNK žinių vedėjos Linos Kairytės žodžius (visi trys – per 99 proc.).

„Matome, kad šalies TV žinių vedėjų tarsena yra labai raiški, o ir pats intelektas sparčiai mokosi – palyginti su praėjusiu tyrimu, vedėjų šneką jis atpažino geriau: iš penkių minučių žinių įrašo, suklupdavo vos ties vienu – kitu žodžiu. Tikslas yra pasiekti, kad šneka būtų atpažinta visu 100 procentų“, – sakė „Kantar“ komunikacijos monitoringo ir analizės skyriaus vadovas Deividas Butkus.

Vidutiniškai šalies TV žinių vedėjų šneką dirbtinis intelektas sugebėjo atkurti, t.y. paversti tiksliu tekstu, daugiau kaip 98,3 proc. tikslumu (prieš porą metų – beveik 3 proc. punktais mažiau).

Greitakalbė netrukdo

Per penkias minutes šalies žinių vedėjai ištaria vidutiniškai 580 žodžių, tačiau aiškios tarsenos lyderė J.Tamošaitienė tuo pačiu yra ir greitakalbė: per šį laiką ji ištarė net 645 žodžius, nepakenkdama artikuliacijai. Už ją greičiau kalba tik „Info TV“ ir BTV žinių vedėjas Viktoras Jakovlevas (659 žodžiai) – tiesa, jo šneką atpažindamas dirbtinis intelektas klydo daugiau.

Robotas atpažino ir daugiau kaip 98 proc. Aistės Plaipaitės (LRT), Marijaus Žiedo (LRT), Roko Petkevičiaus (TV3) bei Eglės Bučelytės (LRT) šnekos. Aiškiausiai kalbančių vedėjų dešimtuką vainikuoja Jovita Vitkauskė (LRT) ir Aurelijus Bezekavičius (LNK). Tyrimas analizavo aštuoniolikos žinių vedėjų pranešimus 5 nacionaliniuose TV kanaluose.

Pasak bendrovės „Kantar“, kuri šnekos atpažinimo dirbtinį intelektą naudoja naujienų monitoringui ir analizei, Lietuva gali didžiuotis aiškios dikcijos žinių vedėjais.

„Kaip matome iš sąrašo, dirbtinis intelektas be vargo atpažįsta šalies vedėjų šneką, tad jų tartis yra nepriekaištinga. Net ir už dešimtuko žymos išsidėsčiusių žinių vedėjų kalbos atpažįstamumas siekia 96-98 procentus“, – sakė D. Butkus.

Aiškiausiai kalbančių vedėjų dešimtukas:

1. LRT, Justė Tamošaitienė – 99,85

2. LRT, Guoda Pečiulytė – 99,34

3. LRT, Ignas Andriukevičius – 99,32

4. LNK, Lina Kairytė – 99,19

5. LRT, Aistė Plaipaitė – 98,96

6. LRT, Marijus Žiedas – 98,87

7. TV3, Rokas Petkevičius – 98,85

8. LRT, Eglė Bučelytė – 98,80

9. LRT, Jovita Vitkauskė – 98,62

10. LNK, Aurelijus Bezekavičius – 98,29

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi