Veidai

2015.09.17 17:53

Pirmą kartą Lietuvos istorijoje – dešimtokė tapo Universiteto studente

LRT.lt 2015.09.17 17:53

„Matematika yra mano gyvenimo sinusoidė“, – teigia Kauno technologijos universiteto gimnazijos (KTUG) dešimtokė Neringa Levinskaitė, jau neįsivaizduojanti savęs be matematikos, rašoma pranešime spaudai. Neeilinių gabumų gimnazistė, kuriai neseniai sukako 16 metų, nuo rugsėjo mėnesio pradėjo mokytis KTU Taikomosios matematikos studijų programoje ir su pirmakursiais lanko paskaitas bei rašo atsiskaitymus.

M. Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondo stipendininkei rugsėjo 16 dieną Kauno technologijos universitete buvo iškilmingai įteiktas klausytojo pažymėjimas.

Pasveikinti gabiosios auklėtinės atvykęs KTUG direktorius Tomas Kivaras patikino, kad gimnazistai, savo gebėjimais aplenkę laiką, bus skatinami save realizuoti Universiteto laboratorijose, mokslinėje veikloje ar naudojantis KTU teikiamomis prieigomis prie aukštojo mokslo informacijos.

„Svarbiausia, kad gabiausi mokiniai jau dabar ruošdamiesi tikrosioms studijoms, pajustų Universiteto teikiamas galimybes, suvoktų kokios yra šių dienų mokslinių tyrimų tendencijos ir galėtų prie to prisidėti“, – sakė gimnazijos direktorius.

Susirinkusiems KTU Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto (MGMF) dekanė Bronė Narkevičienė pabrėžė, jog Universitete galimybė išskirtinių gabumų moksleiviui kartu būti ir studentu buvo brandinta jau kurį laiką.

„Užsienio šalyse tokia praktika egzistuoja jau gana seniai. Pavyzdžiai rodo, kad tokie žmonės jų pasirinktose srityse daug greičiau padaro karjerą“, – sakė KTU docentė.

Skynė olimpiadų laurus

N. Levinskaitės išskirtiniai gabumai buvo pastebėti ir įvertinti ne tik gimnazijoje bei Universitete, bet ir eilėje konkursų ir olimpiadų. Gimnazistė sidabro medalius pelnė Vidurio Europos matematikos olimpiadoje, Europos mergaičių matematikos olimpiadoje, Lietuvos moksleivių matematikos olimpiadoje, Lietuvos moksleivių informatikos olimpiadoje bei Kazicko kompiuterininkų forumo baigiamajame etape.

Pasak B. Narkevičienės, esama situacija tiek moksleivei, tiek Universitetui bus neblogas išbandymas.

„Kiekvienas naujas iššūkis yra ir galimybė tobulėti, todėl bet kurie iššūkiai, su kuriais susiduriame, yra naudingi. Jos įsitikinimu, gabiosios KTU gimnazijos auklėtinės įsiliejimas į studentų ratą turėtų motyvuoti ir versti dar labiau pasitempti ne tik juos, bet ir dėstytojus.

Dėkojo matematikos mokytojui

Pasveikinti gabios moksleivės taip pat atvyko KTU garbės daktaras verslininkas Vladas Lašas, mokslo prorektorė prof. Asta Pundzienė, studijų prorektorius prof. Pranas Žiliukas ir daugelis kitų Universiteto bendruomenės narių.

„Labai norėčiau padėkoti visiems mane parėmusiems žmonėms, o ypatingai savo tėvams, kurie mane palaikė ir palaiko kiekviename gyvenimo žingsnyje. Prie mano pasiekimų taip pat labai prisidėjo KTU gimnazijos mokytojas Leonas Narkevičius. Jis man suteikė daug vertingų žinių ir motyvacijos siekti užsibrėžtų tikslų net ir tuomet, kai pristigdavo jėgų. Jo pastūmėta ryžausi mokytis matematikos universitetiniu lygiu“, – sakė N. Levinskaitė.

Gimnazistė, o dabar ir KTU studentė, taip pat dėkojo Universiteto rektoriui Petrui Baršauskui bei MGMF dekanei Bronei Narkevičienei už suteiktą galimybę matematikos mokytis Universitete.

– Kokius modulius studijuosi šiais metais? Ar nebijai, kad Universitete gali būti pernelyg sudėtinga?, – paklausėme N. Levinskaitės.

– Pasirinkau studijuoti matematinės analizės, geometrijos ir objektinio programavimo pagrindų modulius.

Pati savarankiškai baigiau 12 metų matematikos mokyklinį kursą, tad pirmo kurso Taikomosios matematikos studentus pasivijau. Mokytis Universitete man patinka ir kol kas įspūdžiai patys geriausi.

Kai buvau septintoje klasėje, man pasiūlė matematikos pamokas lankyti kartu su aštuntokais. Lengva nebuvo, bet pasivijau juos. Panašioje padėtyje esu ir dabar, dėl to jaučiuosi drąsiau, nes situacija jau pažįstama.

– Kaip atradai matematikos mokslą?

– Pirmas rimtesnis mano pomėgis buvo šachmatai. Nors žaisti sekėsi gana neblogai, bet noras toliau mokytis žaidimo subtilybių po kurio laiko priblėso. Dar prieš pradedant mokytis KTU gimnazijoje mama pasiūlė lankyti šeštadienines matematikos pamokas, kurias dėstė gimnazijos mokytojas Leonas Narkevičius. Jau po pirmosios pamokos supratau, kad matematika man ne tik patinka, bet ir sekasi.

– Ar matematika tau – vien tik žinios?

– Galiu drąsiai pasakyti – matematika yra mano gyvenimas. Jeigu nerandu užduoties sprendimo, ieškau tol, kol galiausiai pavyksta. Nesvarbu, jeigu dėl to tektų paaukoti ir vieną kitą miego valandą. Aš tuo gyvenu.

Kiekvienas išspręstas uždavinys suteikia mažytę euforiją.

– Ar klasiokai dažnai prašo padėti jiems išspręsti matematikos uždavinius?

– Tiems, kurie kreipiasi visada stengiuosi padėti, paaiškinti. Mano įsitikinimu, jeigu moksleiviai kažko nesupranta, tai nėra jų kaltė. Išmokyti tiek, kiek reikalauja mokyklos ar universiteto kursas, galima kiekvieną, tiesiog reikia pasirinkti tinkamus mokymo metodus.

Net ir patiems gabiausiems matematikams nėra įmanoma pasiekti visko, ką siūlo matematikos mokslas.

– Galbūt gabumus matematikai paveldėjai iš savo tėvų?

– Nei vienas iš mano tėvų nėra matematikas. Mama – programuotoja, besidominti informacinėmis technologijomis, o tėtis – fizikas.

– Ar be matematikos turi kitų pomėgių?

– Domiuosi informatika, nes laisvalaikiu programuoju. Mėgstu ieškoti algoritmų ir juos įgyvendinti programomis. Algoritmų ieškojimas – glaudžiai susijęs su matematika.

Taip pat domiuosi literatūra, muzika, daile. Patinka ir fizika – esu dalyvavusi keliuose konkursuose.

– Kaip atsidūrei Kauno technologijos universitete?

– Nacionalinės moksleivių akademijos įkūrėja ir KTU MGMF dekanė Bronė Narkevičienė, besidominti gabių vaikų ugdymo procesu ir gavusi rekomendaciją iš mano matematikos mokytojo, baigiant devintąją klasę, pasiūlė matematikos ir keleto kitų disciplinų mokytis Universitete.

– Kokie pirmieji įspūdžiai, pradėjus lankyti paskaitas kartu su Taikomosios matematikos pirmakursiais? Kaip dažnai vyksta paskaitos?

– Man patinka Universiteto atmosfera, dėstytojai ir jų dėstymo metodai. Universitete per savaitę lankausi keturis kartus – laisvi tik penktadieniai.

– Kaip į tave žvelgia pirmo kurso studentai į kurių būrį šiais metais įsiliejai?

– Daugelis jų stebisi, išgirdę, kad nesu tikra studentė, o vis dar KTU gimnazijos dešimtokė. Mano nuomone, žmogaus amžius ne visada „pasako“ jo žinias. Norėčiau, kad studentai mane vertintų kaip sau lygiavertę.

– Kokia tavo nuomonė apie Kauno technologijos universitetą?

– Universitetą vertinu labai teigiamai ir jaučiuosi dėkinga už suteiktą galimybę čia mokytis. Pati į KTU nesikreipiau – pasiūlymo lankyti paskaitas sulaukiau iš MGMF dekanės.

Kartu su kitais gimnazistais esame lankęsi KTU „Santakos“ slėnyje, kurio laboratorijos ir ten gimstančios inovacijos bei išradimai padarė labai didelį įspūdį. Galbūt, kai baigsiu mokslus, pavyks ten rasti darbą.

– Kas tau yra matematika?

– Matematika yra mano gyvenimo sinusoidė (begalinė banguotos formos kreivė). Matematika mane lydi visur ir sukelia tik pačias geriausias emocijas.