Naujienų srautas

Veidai2020.02.08 19:10

Nuo Gwyneth Paltrow iki Frances McDormand: 10 „Oskaro“ laimėtojų padėkos kalbų, kurias sunku pamiršti

LRT.lt 2020.02.08 19:10

Kai kurios per daug „cukruotos“, kitos gerokai per ilgos, tačiau blogiausia, kai aktorius galvoja tik apie save. Puikiai „Oskaro“ padėkos kalbai reikia bent šiek tiek magijos – garbingo apdovanojimo laimėtojas privalo rasti tinkamą žavesio ir nuolankumo pusiausvyrą, rašo „The Independent“. Visgi dažniausiai įsimena neįprastos padėkos kalbos.

Nepaisant prieš keletą metų Frances McDormand pasakytos įkvepiančios kalbos apie lyčių disbalansą Holivude, pastangos ceremonijai suteikti bent šiek tiek politinį prieskonį ne visuomet būdavo taip meistriškai suvaldomos. „Oskarų“ istorijoje galima rasti prastus politinius juokelius ar nevykusius protestus lydėjusių nejaukių tylos akimirkų ar pašaipių pastabų.

92-ieji JAV kino akademijos apdovanojimai jau šį sekmadienį. Kviečiame prisiminti 10 padėkos kalbų, kurios kino gerbėjams įsiminė ne iš pačios šauniausios pusės.

Sally Field už vaidmenį filme „Širdies kertelės“ (angl. „Places in the Heart“)

1985 m. „Oskaru“ už geriausią moters vaidmenį apdovanota Sally Field aukštai užkėlė savęs gyrimo kartelę. Dažnai netiksliai cituojama kaip sakiusi „Aš jums patinku, aš jums iš tiesų patinku,“ S. Field iš tiesų sakė: „Negaliu paneigti to fakto, kad jums patinku, šią akimirką aš jums patinku!“ Idėją „pažiūrėkite, kokia aš puiki“ suprato visi ir įsiminė kur kas geriau nei daugelį aktorės vaidmenų. Laimei S. Field sugebėjo pasišaipyti pati iš savęs, 2000 m. šiuos žodžius pakartodama „Charles Schwab“ banko reklamoje.

Gwyneth Paltrow už vaidmenį filme „Įsimylėjęs Šekspyras“ (angl. „Shakespeare in Love“)

Ašaringa 1998 m. Gwyneth Paltrow padėkos už geriausiu moters vaidmeniu pripažintą pasirodymą juostoje „Įsimylėjęs Šekspyras“ kalba dažnai laikoma tobuliausiu sentimentalių plepalų nuo scenos pavyzdžiu. Ašaromis paplūdusi G. Paltrow užvaldyta emocijų visa drebėjo, kol išvardino visus, prisidėjusius prie jos sėkmės. Toks perdėtas kalbos sentimentalumas kai kuriems žiūrovams paliko abejonių dėl jos nuoširdumo. Kitiems gi tiesiog buvo gaila G. Paltrow, nesugebėjusios suvaldyti užplūdusių jausmų.

Seanas Pennas už vaidmenį filme „Mistinė upė“ (angl. „Mystic River“)

2004 m. atsiimdamas apdovanojimą už geriausią vyro vaidmenį Seanas Pennas kalbą pradėjo juokeliu apie taip ir nerastus Irako masinio naikinimo ginklus. Reakcija į sąmojį buvo abejinga tyla, o S. Pennui teko tęsti kalbą, ilgai ir padrikai vardinant padėjusius jam šį apdovanojimą pelnyti. Bent jau tąkart jis nepamiršo padėkoti savo žmonai Robin Wright, kuri po penkerių metų atsiimant statulėlę už vaidmenį juostoje „Pienas“ (angl. „Milk“), jau nebenusipelnė garbingo paminėjimo.

Samas Smithas už dainą filmui „Spektras“ (angl. „Spectre“)

Samas Smithas sukėlė tikrą sujudimą, atsiimdamas apdovanojimą už geriausią originalią dainą „Writing’s On the Wall“, kurią kartu su Jimmy Napesu sukūrė 2016 m. juostai apie Jamesą Bondą. Vėliau S. Smithas prisipažino, kad teigdamas, jog „nė vienas apie savo netradicinę seksualinę orientaciją atvirai prisipažinęs asmuo iki šiol nėra pelnęs „Oskaro“, buvo girtas. Sentimentalių dainų atlikėjas neteisingai suprato sero Iano McKelleno pasakymą, mat šis kalbėjo tik apie aktorius. Tiesą pasakius, vien tik geriausios dainos kategorijoje yra laimėję ir Eltonas Johnas, ir Stephenas Sondheimas. 2009 m. „Oskarą“ už geriausią originalų scenarijų filmui „Pienas“ pelnęs scenaristas Lance Blackas netrukus atkreipė atlikėjo dėmesį į apmaudžią klaidą, už kurią šis vėliau atsiprašė.

Anne Hathaway už vaidmenį filme „Vargdieniai“ (pranc. „Les Miserables“)

2012 m. „Oskaras“ Anne Hathaway už antraplanį vaidmenį buvo laikomas neišvengiamu. Tačiau artėjant apdovanojimų teikimo ceremonijai, dėl dviprasmiškų pasisakymų apie svorio metimą ir kalbų apie tai, kad žiūrėdama į save ekrane aktorė verkė, A. Hathaway žavesys ir šansai laimėti po truputį ėmė blėsti. Padėkos už „Oskarą“ kalbą aktorė pradėjo sumurmėdama „tai išsipildė“ – saldi, daugelio manymu, visiškai nenuoširdžios ir iš anksto surepetuotos kalbos pradžia.

Jackas Palance už vaidmenį komedijoje „Miestiečiai“ (angl. „City Slickers“)

Kai 1992 m. Jackas Palance buvo apdovanotas „Oskaru“ už geriausią antraplanį vyro vaidmenį, aktoriui buvo jau 73. Kalbėdamas apie tariamas prodiuserių pastabas dėl amžiaus, jis išsitiesė ant žemės ir ėmė viena ranka daryti atsispaudimus. Nors auditorija šėlo, aktorius buvo išjuoktas. Situacijos nepataisė ir po to pasakyti keli nešvankūs juokeliai. Visgi reikia pripažinti, kad J. Palance dar daugiau kaip dešimtmetį sėkmingai filmavosi.

Matthew McConaughey už vaidmenį filme „Dalaso klubas“ (angl. „Dallas Buyers Club“)

Matthew McConaughey šuolis nuo romantinių komedijų vidutinioko į Holivudo elitą pasiekė apogėjų 2014 m., kai „Išmuštųjų iš vėžių“ (angl. „Dazed and Confused“) žvaigždė atsiėmė geriausio aktoriaus apdovanojimą už charizmatišką įsikūnijimą Jeano-Marco Vallée juostoje. Kalbą M. McConaughey pradėjo nuo padėkos Dievui, palaipsniui pereidamas prie pasakojimo apie savo „herojų“ – asmenį, kurį jis privalo „vytis“. Netrukus paaiškėjo, kad M. McConaughey kalbėjo apie save po dešimties metų. Net ir įterpdamas savo firminę frazę „gerai, gerai, gerai“, aktorius nebesugebėjo pataisyti keistos, egocentriškos, auditoriją pribloškusios kalbos palikto įspūdžio.

Roberto Benigni už vaidmenį filme „Gyvenimas yra gražus“ (angl. „Life is Beautiful“)

Nors Roberto Benigni gimtoji kalba nėra anglų, kai kurias 1999 m. pasakytoje padėkos kalboje nuskambėjusias frazes sunku paaiškinti. Nurungęs Holivudo megažvaigždę Tomą Hanksa, nominuotą už vaidmenį filme „Gelbstint eilinį Rajaną“ (angl. „Saving Private Ryan“), ekscentriškasis italas rėžė triukšmingą kalbą, kurioje nuskambėjo keistas sakinys: „Norėčiau būti Jupiteris, visus pagrobti ir dangaus skliaute su visais mylėtis.“

Melissa Leo už vaidmenį filme „Kovotojas“ (angl. „The Fighter“)

Susikūrusi garbingą karjerą kaip charakterinių vaidmenų atlikėja Melissa Leo visuotinio pripažinimo sulaukė 2010 m., kai būdama penkiasdešimties pelnė „Oskarą“ kaip geriausia antrojo plano aktorė. M. Leo asmeniškai finansavo Holivudo „Oskarų“ kampanijos reklamą. Ir nors pastaroji buvo labai sėkminga, to niekaip nepasakysi apie pačios aktorės padėkos kalbą. Viskas prasidėjo nuo flirto su tuo metu 94 metų Kirku Douglasu, o baigėsi netikėtai išsprūdusiu keiksmažodžiu ir sentimentalumu persunkta padėka Kino akademijai. Tarsi to būtų negana, nuo scenos M. Leo nulipo, pasiramsčiuodama K. Douglaso lazdele.

George C. Scottas už vaidmenį filme „Patonas“ (angl. „Patton“)

1971 m. George C. Scottas tapo pirmuoju „Oskaro“ atsisakiusiu aktoriumi. Laiške Kino akademijai jis aiškino, kad nepritaria koncepcijai, verčiančiai aktorius varžytis vienus su kitais, o apdovanojimų teikimo ceremoniją pavadino „mėsos paradu“. Vietoje aktoriaus apdovanojimą atsiėmęs prodiuseris Frankas McCarthy, panašu, nesuprato George C. Scotto minties ir padėkos kalboje aistringai gyrė Kino akademiją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi