Veidai

2020.02.09 08:42

2020-ųjų „Oskarai“: 17 įdomybių apie laukiamiausią kino naktį

LRT.lt2020.02.09 08:42

Dėl šiais metais viena po kitos einančių „Bafta“ apdovanojimų ir „Oskarų“ teikimo ceremonijų, Joaquinas Phoenixas gali nespėti išsivalyti taip dažnai dėvimo smokingo, šmaikštauja BBC.

„Džokerio“ (angl. „Joker“) žvaigždė yra vienas iš daugelio Holivudo aktorių, skubiai persibazuojančių iš Londono į Los Andželą, kad spėtų į sekmadienį įvyksiantį Kino akademijos apdovanojimų įteikimą.

Šių metų ceremonija numatyta anksčiau nei įprastai, siekiant pagerinti šiek tiek smukusius žiūrimumo rodiklius. Manoma, kad įvairiausių panašaus profilio renginių gausa kelis pastaruosius mėnesius kenkia apdovanojimų sezoną uždarančių „Oskarų“ reitingui.

„Oskarologai“ kruopščiai ištyrė nominantų sąrašą, ieškodami tam tikrų tendencijų, modelių, keistų dalykų ir bent kokių užuominų į tai, kas šiais metais galėtų pelnyti garbingus apdovanojimus.

1. Scarlett Johansson pakliuvo į gana išskirtinį klubą.

Aktorė tapo tik dvyliktu žmogumi, tais pačiais metais nominuotu net dviejose vaidybos kategorijose.

S. Johansson pretenduoja tapti geriausia aktore ir geriausia antro plano aktore už vaidmenis atitinkamai filmuose „Santuokos istorija“ (angl. „Marriage Story“) ir „Zuikis Džodžo“ (angl. „Jojo Rabbit“).

Du kartus vaidybinėse kategorijose tais pačiais metais nominuoti taip pat buvo Sigourney Weaver (1989 m.), Alas Pacino (1993 m.), Emma Thompson (1994 m.), Jamie Foxxas (2005 m.) ir Cate Blanchett (2008 m.).

Tačiau nė vienas iš jų nėra laimėjęs abejose kategorijose.

2. Praėjo jau 15 metų nuo tada, kai paskutinį kartą sutapo „Oskarą“ už geriausią moters vaidmenį ir geriausią filmą pelniusi juosta.

Labai retai geriausia aktorė vaidina geriausiame filme – paskutinioji iš tokių buvo Hilary Swank, 2004 m. pelniusi „Oskarą“ už vaidmenį filme „Mergina verta milijono“ (angl. „Million Dollar Baby“).

Šiais metais ši statistika greičiausiai nesikeis.

Renée Zellweger yra laikoma favorite gauti „Oskarą“ už vaidmenį juostoje „Džudi“ (angl. „Judy“), kuri net nenominuota geriausio filmo kategorijoje.

3. Cynthia Erivo gali tapti EGOT laimėtoja.

Tiesą pasakius, jei šalia šiemet jau pelnytų „Emmy“, „Grammy“ ir „Tony“ apdovanojimų filmo „Harietė“ (angl. „Harriet“) žvaigždė laimės dar ir „Oskarą“, ji taps jauniausia EGOT („Emmy“, „Grammy“, „Oscar“, „Tony) laimėtoja istorijoje.

33 metų aktorė šį garbingą titulą paveržtų iš Roberto Lopezo, kuris šią apdovanojimų ketveriukę susirinko 2018 m., būdamas 39-erių.

C. Erivo turi net dvi galimybes pagerinti minėtą rekordą „Oskarų“ teikimo vakarą, nes yra nominuota dviejose kategorijose – kaip geriausia aktorė ir kaip originalios dainos autorė (ji yra „Harietėje“ skambančios muzikos bendraautorė).

4. Jei Samas Mendesas pelnys „Oskarą“ už geriausią režisūrą, bus pasiektas didžiausio tarpo tarp dviejų to paties asmens laimėjimų šioje kategorijoje rekordas.

Neseniai į riterius įšventintas seras Samas pirmąjį „Oskarą“ pelnė 1999 m. už juostą „Amerikietiškos grožybės“ (angl. „American Beauty“), tačiau 2020 m. gali triumfuoti vėl su itin didelio pasisekimo sulaukusiu Pirmojo pasaulinio karo epu „1917“.

Kol kas šis rekordas priklauso Billy Wilderiui, tarp kurio laimėjimų yra 15 metų pertrauka („Prarastas savaitgalis“ (angl. „The Lost Weekend“) (1945 m.) ir „Butas“ (angl. „The Apartment“) (1960 m.)).

5. Geriausio filmo kategorijoje tarpusavyje varžosi gyvenimo partneriai.

Nuo 2011 m. susitikinėjantys ir kartu vaiką auginantys režisieriai Greta Gerwig ir Noah Baumbachas pretenduoja į vieną ir tą patį apdovanojimą.

Už juostą „Mažosios moterys“ (angl. Little Women“) nominuota G. Gerwig ir už filmą „Santuokos istorija“ prestižinį apdovanojimą pelnyti galintis N. Baumbachas yra pirmoji režisierių pora, susikibusi dėl „Oskaro“ už geriausią režisūrą.

Panaši situacija buvo susiklosčiusi 2009 m., kai toje pačioje kategorijoje buvo nominuoti Jamesas Cameronas ir Kathryn Bigelow, tačiau tuo metu jie jau buvo 18 metų išsiskyrę.

G. Gerwig ir N. Baumbachas nominuoti šiek tiek skirtingose scenaristų kategorijose (atitinkamai, geriausia scenarijaus adaptacija ir geriausias originalus scenarijus), tad bent šis faktas gal kiek sumažins įtampą poros virtuvėje.

Ir, žinoma, visai atsitiktinai abiejų režisierių filmuose vaidina Laura Dern, pretenduojanti tapti geriausia antro plano aktore.

6. Tačiau tai dar ne viskas, ir „Mažosios moterys“, ir „Santuokos istorija“ nominuoti geriausio metų filmo kategorijoje.

Taip yra dėl to, kad gana neįprasta būtų filmui laimėti „Oskarą“, o jo režisieriui net nebūti nominuotam.

Nors... nieko nėra neįmanoma.

Praėjusiais metais „Žalioji knyga“ (angl. „Green Book“) triumfavo, o režisieriaus Peterio Farrelly nuopelnai įvertinti nebuvo. Dar anksčiau – 2013 m. – „Oskarą“ pelnė juosta „Operacija Argo“ (angl. „Argo“), o jos režisierius Benas Affleckas net nebuvo nominuotas.

7. „Žaislų istorija 4 (angl. „Toy Story 4“) gali pagerinti „Žaislų istorijos 3“ pasiektą „Oskarų“ rekordą.

Apdovanojimas už geriausią animacinį filmą skiriamas nuo 2001 m. ir nuo tada jį pelnęs yra tik vienas ankstesnio laimėtojo tęsinys – „Žaislų istorija 3“.

Todėl „Žaislų istorijos 4“ pergalė ne tik reikštų, kad „Oskarą“ laimėjo dar vienas tęsinys – statulėlę pelnytų dar viena to paties animacinio filmo dalis.

8. Juosta „Parazitas“ (angl. „Parasite“) jau pagerino vieną rekordą ir, laimėdama, gali sumušti dar vieną.

Tai yra pirmoji korėjiečių juosta, pretenduojanti į geriausio filmo apdovanojimą, ir tik šeštas filmas, nominuotas ir geriausio filmo, ir geriausio vaidybinio filmo užsienio kalba kategorijose.

Šiame dvigubų nominantų sąraše taip pat puikuojasi pernykštė „Roma“, 2012 m. „Meilė“ (pranc. „Amour“) ir 2000 m. „Sėlinantis tigras, tūnantis drakonas“ (angl. „Crouching Tiger, Hidden Dragon“).

9. Jonathanas Pryce geriausio aktoriaus kategoriją susiejo su realybe.

Juostos „Du popiežiai“ (angl. „Two Popes“) žvaigždė yra vienintelis nominantas šioje kategorijoje, vaidinantis realų asmenį – Popiežių Pranciškų.

Visi kiti – Leonardo DiCaprio, Antonio Banderas, Adamas Driveris ir Joaquinas Phoenixas įkūnija pramanytus personažus.

Tiesa, reikia pripažinti, kad Pedro Almodóvaras įpynė tam tikrų savo paties patirčių į juostoje „Skausmas ir šlovė“ (angl. „Pain & Glory“) A. Banderaso vaidinamo kino režisieriaus paveikslą.

Geriausios aktorės kategorijoje kur kas daugiau realizmo: Renée Zellweger įkūnija Judy Garland, Cynthia Erivo – prieš vergiją kovojusią aktyvistę Harrietą Tubman, o Charlize Theron – televizijos kanalo „Fox News“ laidų vedėją Megyn Kelly.

10. Žurnalai – filmų idėjų aukso kasyklos.

Dvi iš šių metų įvairiems apdovanojimams nominuotų juostų paremtos žurnalų straipsniuose pateikta medžiaga.

Filmą „Nuostabi diena, kai esame kartu“ (angl. „A Beautiful Day in the Neighborhood“) įkvėpė 1998 m. žurnale „Esquire“ pasirodęs žurnalisto Tomo Junodo interviu su vaikų linksmintoju Fredu Rogersu.

Juostos „Aferistės“ (angl. „Hustlers“) pagrindu pasitarnavo žurnalistės Jessicos Pressler tyrimas, 2015 m. paskelbtas žurnale „New York“.

Nors abu filmai ne kartą buvo nominuoti įvairiems apdovanojimams, įskaitant ir „Auksinius gaublius“, Kino akademija dėmesį atkreipė tik į „Nuostabią dieną, kai esame kartu“.

Tad Jennifer Lopez teks laukti kito vaidmens, kuris jai galbūt atneš „Oskaro“ nominaciją.

11. Vidutinis nominantų geriausio antraplanio vaidmens kategorijoje amžius – 71 metai.

Šiais metais geriausio antraplanio vaidmens kategorijoje nominuotų aktorių amžiaus vidurkis gerokai viršija šios kategorijos laimėtojų vidutinį amžių, kuris siekia 49 metus.

Šiemet jauniausias nominantas yra 56 metų Bradas Pittas. Už jo rikiuojasi Tomas Hanksas (63 metai), Joe Pesci (76 metai), Alas Pacino (79 metai) ir seras Anthony Hopkinsas (82 metai).

Nenuostabu, kad garbaus amžiaus ir jau ne vienerius metus kino industrijoje dirbantys aktoriai jau turi po „Oskarą“ – B. Pittas jį gavo kaip juostos „12 vergovės metų“ (angl. „12 Years A Slave“) prodiuseris, o visi likusieji buvo įvertinti už vaidybą.

12. Juosta „Žmogus-paukštis“ (angl. „Birdman“) gali tapti orientyru filmui „1917“.

„Oskarų“ ekspertai kiekvienais metais atidžiai stebi už geriausią montažą nominuotus filmus, nes yra nenuginčijamas ryšys tarp šios nominacijos ir pergalės geriausio filmo kategorijoje.

Visgi reikėtų pažymėti, kad juosta „1917“ turi puikias galimybes laimėti pagrindinį prizą, nepaisant to, kad nėra nominuota geriausio montažo kategorijoje.

Nuo 1980 m. tik vienam filmui – 2014 m. sukurtam „Žmogui-paukščiui“ – pavyko pelnyti „Oskarą“ už geriausią filmą, taip ir nesulaukus nominacijos už geriausią montažą.

Įdomu tai, kad „Žmogus-paukštis“ ir „1917“ turi tam tikrų sąlyčio taškų – atrodo, kad abi juostos nufilmuotos vienu nepertraukiamu kadru. Iš tiesų taip nėra ir tai tik dar kartą įrodo, koks meistriškas yra jų montažas.

13. Filmas „Le Manas'66. Plento karaliai“ (angl. „Ford v Ferrari“) yra pirmoji juosta apie automobilių lenktynes, nominuota geriausio filmo kategorijoje.

Galbūt neatrodys įdomu, tačiau yra stulbinamai daug lenktynes vaizduojančių filmų, kurie, nors ir buvo verti, nesulaukė „Oskaro“ nominacijos. Kaip pavyzdį galėtume paminėti „Lenktynes“ (angl. „Rush“), „Didįjį prizą“ (angl. „Grand Prix“) ar „Griaustinio dienas“ (angl. „Days of Thunder“).

Juosta „Senna“ nebūtų buvusi nominuota „Oskarui“ kaip geriausias filmas, greičiau jau kaip dokumentinis, tačiau ir šios nominacijos nesulaukė.

Visgi mažai tikėtina, kad „Le Manas'66. Plento karaliai“ nuskins laurus šioje kategorijoje.

„Konkurencija labai rimta, – pripažįsta tinklalapį „Motor1“ atstovaujantis Christopheris Smithas. – Tačiau šis filmas ir yra apie kietą konkurenciją ir pergalę.“

14. „Netflix“ padvigubino savo galimybes šiais metais laimėti geriausio filmo kategorijoje.

Internetinių transliacijų gigantas 2019 m. visas viltis (ir pinigus) dėjo į „Romą“, kuri, nepaisant aktyvios kampanijos, nusileido geriausio filmo laurus nuskynusiai „Žaliajai knygai“.

Šių metų apdovanojimų sezonui „Netflixas“ pateikė daugiau juostų, įskaitant tokius filmus kaip „Karalius“ (angl. „The King“), „Mano vardas Dolemitas!“ (angl. „Dolemite Is My Name“), „Du popiežiai“ ir „Skalbykla“ (angl. „The Laundromat“) (filmas, apie kurį kuo mažiau pasakysime, tuo bus geriau).

Tačiau du „Netflix“ filmai – „Airis“ (angl. „The Irishman“) ir „Santuokos istorija“ – pretenduoja į pagrindinį prizą.

Visgi labai gali būti, kad Kino akademija dar nėra pasiruošusi pagrindinį prizą atiduoti internetinių transliacijų platformai. Bet jei „Netflix“ pavyktų komisiją palenkti į savo pusę, greičiausiai „Oskaras“ atitektų Martino Scorsese`s juostai apie gangsterius su Robertu De Niro, Alu Pacino ir Joe Pesci pagrindiniuose vaidmenyse.

15. Nė vieno iš dviejų favoritų pelnyti „Oskarą“ už geriausią filmą aktoriai nenominuoti vaidybos kategorijose.

Taip atsitiko galbūt dėl to, kad „Parazitas“ suvokiamas kaip filmas, kuriame vaidina aktorių komanda, ir sunku būtų išskirti kurį nors vieną geriausio aktoriaus nominacijai.

Kur kas labiau stebina tai, kad vaidybos kategorijoje nefigūruoja juostoje „1917“ pagrindinį vaidmenį atliekantis George MacKay.

16. Dainų autorė Diane Warren jau 11 kartą nominuojama „Oskarui“ geriausios originalios dainos kategorijoje (šį sykį už filme „Prasiveržimas“ (angl. „Breakthrough“) skambančią dainą „I'm Standing With You“).

Kitos į „Oskarą“ pretendavusios šios autorės dainos yra LeAnn Rimes atliekama „How Do I Live“ (filmas „Kalinių lėktuvas“ (angl. „Con Air“)), „Aerosmith“ – „I Don't Want to Miss a Thing“ (filmas „Armagedonas“ (angl. „Armageddon“)) ir Faith Hill – „There You'll Be“ (filmas „Perl Harboras“ (angl. „Pearl Harbor“)).

Ji vis dar laukia savosios statulėlės. Šiuo metu Diane Warren yra daugiausiai kartų „Oskarui“ nominuota, bet taip ir nelaimėjusi moteris istorijoje, kuriam laikui nukreipusi dėmesį nuo Glenn Close.

Seras Eltonas Johnas šioje kategorijoje nominuotas, praėjus 25 metams nuo tos dienos, kai garsusis atlikėjas atsiėmė „Oskaro“ statulėlę už animaciniame filme „Liūtas karalius“ (angl. „The Lion King“) skambėjusią dainą „Can You Feel The Love Tonight?“.

17. Judy Garland taip ir nelaimėjo „Oskaro“. Nors turėjo.

Buvo visuotinai tikimasi, kad ji laimės 1954 m. už filmą „Taip gimė žvaigždė“ (angl. „A Star is Born“). Ligoninėje, kur aktorė gulėjo po gimdymo, net buvo sumontuotos kameros, turėjusios transliuoti jos padėkos kalbą.

Visgi tais metais laimėjo Grace Kelly už vaidmenį juostoje „Kaimo mergina“ (angl. „The Country Girl“) – vienas didžiausių nusivylimų „Oskarų“ istorijoje.

Operatorius skubiai išmontavo aplink J. Garland lovą išdėstytą įrangą ir pasišalino.

Todėl, jei Renée Zellweger bus pripažinta geriausia aktore, Kino akademija bent iš dalies (kad ir labai pavėluotai), praėjus daugiau kaip penkiems dešimtmečiams po aktorės mirties, atiduos pagarbą J. Garland.