Populiariausias antrinių žaliavų panaudojimo būdas – perdirbimas, tačiau pasitelkus fantaziją ir originalias idėjas, panaudoti daiktai ar atliekos gali būti dar kartą prikelti naujam gyvenimui ir kitu būdu. Šias idėjas puikiai iliustruoja išskirtinių meno kūrinių autorė – architektė Jurgita Jakubauskaitė, kuri prieš penkerius metus pradėjo dizaino iš panaudotų daiktų verslą ir įkūrė kitokio dizaino studiją pavadinimu „Absurdo idėjos“.
Atliekos virsta nauda
Išskirtinių meno kūrinių autorė – architektė Jurgita Jakubauskaitė, dizaino studijos „Absurdo idėjos“ steigėja, sako, kad studijos pavadinimas iš esmės ir atspindi pačią idėją.
„Daugeliui šis pavadinimas gali pasirodyti beprasmiškas, tačiau iš tikrųjų jame slypi visa mano veiklos filosofija, – tikino J. Jakubauskaitė. – Įkvėpimo semiuosi būtent iš nepatogumo, daiktų neatitikimo poreikiams, todėl iš absurdo gimsta idėja, kurią galiu realizuoti ir taip suteikti jai prasmę“.
Kūrėjos teigimu, darbas su naudotais daiktais, atraižomis reikalauja daugiau laiko sąnaudų, nes tenka prisitaikyti prie jau egzistuojančios savitos daikto formos ar detalių, tačiau atveria visišką kūrybos laisvę, nes neriboja medžiagos kaštai, rašoma pranešime spaudai.
„Pasitelkus fantaziją, tarpusavyje tenka derinti pačias įvairiausias žaliavas – nuo kompaktinių diskų iki metalinių drabužių pakabų ar elektronikos prietaisų detalių, todėl galutinis rezultatas dažnai būna sunkiai nuspėjamas ir netikėtas. Tai tikras autorinis dizaino kūrinys“, – tikino J. Jakubauskaitė.
Anot kūrėjos, iš antrinių žaliavų pagaminti daiktai gali būti tokie pat kokybiški ir praktiški, o pažvelgus iš šalies ne visiems iš pirmo karto pavyksta tiksliai įvardinti, iš ko jie pagaminti.
Atliekos atkeliauja pačios
Lietuvoje vis dar išlieka aktuali rūšiavimo problema, nes perdirbti tinkamos atliekos dėl gyventojų neapdairumo patenka į bendrus buitinių atliekų konteinerius ir apsunkina atliekų tvarkytojų darbą.
„Praktiškus ir funkcionalius daiktus iš atliekų pagal savo galimybes be didelių investicijų gali pasigaminti kiekvienas, tereikia idėjos ir trupučio fantazijos jos įgyvendinimui. Visuomet renkuosi daiktus, kurie yra man po ranka, užtenka tik į juos pažvelgti kitaip, – tikino dizainerė J. Jakubauskaitė.
Iš atliekų jos rankose gimsta ne tik įvairios interjero detalės, tačiau ir aksesuarai, papuošalai, įvairūs praktiški ir buityje pritaikomi įtaisai.
Dizainerė juokauja, jog atliekos pačios randa kelią į jos dirbtuves. „Kūrybinėmis medžiagomis mane dažniausiai aprūpina draugai, kurie žino, jog jų namuose susikaupę ir paskutines dienas iki išmetimo skaičiuojantys daiktai mano dirbtuvėse gali įgauti naują, visiškai kitos paskirties ir kokybės gyvenimą“, – teigia kūrėja.