Naujienų srautas

Veidai2020.01.28 20:09

Eglė Gabrėnaitė papasakojo apie „gėdingus“ stojimus į aktorystę ir kas privertė tėtį svaidytis šakutėmis

„Viskas mano gyvenime – atsitiktinumas“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Vakaras su Edita“ teigia teatro ikona Eglė Gabrėnaitė, jaunystėje planavusi būti už kadro ir tapti teatro kritike. Tačiau kad ir kaip jos tėtis, žinomas aktorius saugojo dukrą nuo scenos, merginos likimas nepagailėjo – sutikusi draugei palaikyti kompaniją stojimuose į aktorystę ji buvo priimta ir, kaip pati sako, „užsikabino“.

Aktorė Eglė Gabrėnaitė – kelių dešimčių teatro, kino ir televizijos vaidmenų kūrėja, puiki dėstytoja ir dviejų „Auksinių scenos kryžių“ savininkė, moteris, kuria jos gerbėjai nenustoja žavėjęsi.

Ryškioji dinastijos žvaigždė tęsė savo tėvų pradėtą darbą (aktorės tėtis – teatro ir kino aktorius Antanas Gabrėnas – red. past.), klojo galimybę ir sūnui, režisieriui Rokui Ramanauskui kopti panašiais karjeros laiptais. E. Gabrėnaitė savo talentu įkvėpė kurti ir daugybę kitų puikių artistų, savo studentų.

Atrodytų, nenuostabu, kad tiesiog teatre užaugusi moteris pasirinko aktorės kelią, tačiau laidos „Vakaras su Edita“ herojė pažymi – į teatrą jos niekas netempė ir netgi stengėsi nuo jo atriboti.

Gyvenime tėčio tokio nemačiau, laikė šakutę ir metė ją į duris. Ji įstrigo, o jis sėdėjo be žodžių, išmuštas raudonom dėmėm. Sako, rytoj važiuoji į Vilnių ir atsiimi dokumentus.

„Tėvai – kategoriškai „ne“. Turėjau nuostabią močiutę, senelį, kurie saugojo mane nuo teatro. Klasėje manęs dažnai klausdavo, Egle, sakyk, o iš tikrųjų Adomaitis ten kažką, Valantytė ten kažką... Nieko nežinodavau. Vaikystėje teatre buvau gal vieną kartą ir man klaikiai nepatiko.

16 metų su drauge, būsima nuostabia poete nuėjau į spektaklį. Puikiai atsimenu, kad tai buvo Vancevičiaus „Trys seserys“. Sakau, Dalia, gal į kritiką stojam? Man norėjosi kritikuoti, kad viskas labai blogai, nes mes buvome tokios didelės intelektualės, Fellinio, Bertoluccio didžiulės gerbėjos, skaičiusios Remarką, Hemingvėjų, Tolstojų, Dostojevskį. Aš rimtu veidu labai ilgai ruošiausi tapti kritike“, – prisimena E. Gabrėnaitė.

Vakaras su Edita. Ori laikysena ne tik scenoje, bet ir kasdienybėje: aktorė Eglė Gabrėnaitė – teatro ikona

Tačiau per stojamuosius jai buvo pasakyta: „Labai įdomiai rašote, bet yra viena bėda – esate per jauna.“ Tuo metu tai buvo tragedija, sako aktorė, dėl šios nesėkmės „apverkusi visus suoliukus“.

„Buvo juoda depresija ir būsima Grigolio žmona Nijolė, klasės draugė, sako: Egle, nedepresuok tu viena, važiuojame į Vilnių lakinių diržų pirkti. Tada buvo madingi tokie dideli lakiniai diržai, kurie blizgėjo. Nuvažiavome, einame Gedimino prospektu ir praeidama skaitau: „Renkama papildoma grupė į aktorinį.“ Nijolė buvo dramos teatro mokyklos žvaigždė, sako, einam. Sakau, eik tu, gėda man, man tas teatras kažkokia nesąmonė, visi blogai vaidina. Nijolė sako, aš viena bijau“, – visa ko pradžią prisimena pašnekovė.

Viskas mano gyvenime – atsitiktinumas.

Per stojamuosius E. Gabrėnaitė pamelavo, kad nėra A. Gabrėno duktė, buvo pikta ir atsisakė šokti. Kitaip tariant – viską darė blogai, tačiau vis tiek įstojo. Laidoje ji prisiminė ir tai, kokios reakcijos sulaukė iš tėčio, žinomo aktoriaus, kai pranešė netikėtą žinią.

„Sakau, tėti, aš įstojau. Pauzė. Kur? Sakau, į aktorinį. Gyvenime jo tokio nemačiau, laikė šakutę ir metė ją į duris. Ji įstrigo, o jis sėdėjo be žodžių, išmuštas raudonom dėmėm. Sako, rytoj važiuoji į Vilnių ir atsiimi dokumentus. Galvoju, ačiū Dievui, tik tiek – neužmušė. Nuvažiavau, prie Vaišytės kabineto – milijonas žmonių. Sakau, profesore, suklydau, nebenoriu. Sako, nebenorit? O va čia milijonai stovi, kurie nori. Na ir aišku: „Čia tėvai jums liepė taip daryti?“ Sakau, taip“, – pasakoja ji.

Studijuoti aktorystę pradėjusi moteris tvirtina žadėjusi po pirmo kurso mesti šias studijas ir vykti į Maskvą studijuoti kritikos, tačiau „užsikabino“. Aktorystės studijas E. Gabrėnaitė baigė su vaikeliu ant rankų. „Viskas mano gyvenime – atsitiktinumas“, – sako dėl nėštumo ketvirtame kurse gerų pažymių prisirinkusi aktorė.

Laidoje „Vakaras su Edita“ – ir E. Gabrėnaitės atsiminimai apie pirmą Lietuvoje nufilmuotą sekso sceną, po kurios su ja tėtis nesikalbėjo mėnesį.

Visas pokalbis – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Vakaras su Edita. Ori laikysena ne tik scenoje, bet ir kasdienybėje: aktorė Eglė Gabrėnaitė – teatro ikona
Stambiu planu. Eglė Gabrėnaitė: man gyvenime visko reikia labai daug
Gimę tą pačią dieną. Eglė Gabrėnaitė: aš sumokėjau labai daug, bet esu laisva, o tai ir yra svarbiausia
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi