Veidai

2020.01.15 21:42

Kulinarinių knygų autorė Elžbieta Monkevič ėmėsi globoti koalą, ragina taip daryti ir kitus

„Pokyčiai mūsų šeimoje!“ – kalbėdama su portalu LRT.lt juokauja kulinarinių knygų autorė ir žurnalo „Verdu ir kepu“ vyr. redaktorė Elžbieta Monkevič. Neseniai ji tapo koalos Tashos globėja ir netgi gavo tai patvirtinantį sertifikatą.

Pastarąsias savaites Australijoje siautėja gaisrai, tad žmonių akys krypsta į tolimąjį žemyną, garsūs Holivudo aktoriai ir atlikėjai aukoja milijonus, kad padėtų vietos gyventojams ir nuo gaisro nukentėjusiems gyvūnams.

Tačiau E. Monkevič patikina, kad jos noras padėti gyvūnams nėra susijęs su žemyną siaubiančia stichija. Tik sutapimas, kad koalą ji ėmėsi globoti dabar, nes Australijos gyvūnais ji domisi jau seniai, o ir savo socialiniuose tinkluose jau kurį laiką seka ne vieną organizaciją, besirūpinančią laukinių gyvūnų gerove.

„Užėję į pasaulio gamtos fondo tinklalapį, pamatytumėte ilgą sąrašą gyvūnų (nuo gyvačių ar delfinų iki ūdrų ar pandų), kuriems galite padėti paaukodami tam tikrą sumą. Viena iš mano sekamų paskyrų priklauso Australijoje esančiai koalų ligoninei. Čia patenka sužeistos ar kitaip nukentėjusios koalos.

Pavyzdžiui, mano ilgametė draugė, gyvenanti Australijoje, yra pasakojusi, kad daugeliui labai patinka girdyti koalas iš buteliuko, tačiau žmonės net nesusimąsto, kad net toks nekaltas dalykas gyvūnui gali būti mirtinas – koalų fiziologija tokia, kad vandenį jos gali tik lakti, nes girdant jas iš buteliuko vanduo patenka į jų plaučius. Dėl to gyvūnas suserga arba žūsta“, – pasakoja E. Monkevič.

Anot jos, kiekvienas, sumanęs paaukoti, gali pasirinkti, kokią sumą nori skirti: „Lėšas galima skirti konkrečiam tikslui, pavyzdžiui, tik vaistams, tvarsčiams ar gyvūno socializacijai, taip pat galima tam tikrą sumą pervesti kas mėnesį ar kartą per metus.“

Pati procedūra, anot pašnekovės, nėra sudėtinga, užpildžius paraišką ir pasirinkus konkretų gyvūną, kurį norima globoti, galima greitai ir nesudėtingai atlikti pavedimą ir tapti gyvūno globėju.

„Tiesa, kai tai dariau aš, sistema buvo užstrigusi. Manau, kad tai susiję su žmonių aktyvumu. Pastebėjau, kad Koalų ligoninės paskyrą dar prieš kelias dienas sekė 50 tūkst. žmonių, o dabar sekėjų skaičius perkopė 100 tūkst.

Tikėtina, kad esant gaisrams žmonių susidomėjimas ir noras padėti išaugo. Vis dėlto, vėliau patikrinus sistemą, ji jau veikė sklandžiai“, – pastebi vilnietė.

Netrukus po to, kai parėmė ligoninę, ji gavo sertifikatą, kuriame rašoma, jog E. Monkevič globoja koalą Kooloonbung Tashą, kurią globėja vadina tiesiog Tasha.

„Visos koalos yra labai skirtingos, jos kaip žmonės – kiekviena turi savo veidą. Man tai be galo mielas sutvėrimas, tad prisidėti prie jo gerovės – labai malonus jausmas. O ir aplinkiniai sužinoję, kad „įsivaikinome“ koalą, reagavo labai pozityviai ir džiugiai. Kai kurie juokavo, kad mano dukra dabar turės brolį.

Žinoma, suprantu, kad visa tai tik originalus būdas surinkti lėšas ar atsidėkoti geradariui, tačiau galiu patikinti, kad padėti silpnesniam labai gera. Kiekvienam, turinčiam galimybių, patarčiau pasielgti taip pat“, – pasakoja E. Monkevič.