Veidai

2020.01.23 06:50

Į „Euroviziją“ vykti siekiantis Andrius Vaicenavičius – įstrigęs tarp matematikos Oksforde ir muzikos

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2020.01.23 06:50

„Esu ganėtinai ambicingas, noriu sukurti projektą, sulauksiantį tarptautinės sėkmės“, – portalui LRT.lt sako atlikėjas Andrius Vaicenavičius – Andy Vaic. Oksforde matematiką studijuojantis lietuvis prieš pusmetį pradėjo solinę karjerą ir sumanė dalyvauti nacionalinėje „Eurovizijos“ atrankoje. Jo daina „Why Why Why“ pateko į antrąjį atrankos etapą.

Atlikėjo Andy Vaic vardas dar ganėtinai naujas, atsiradęs maždaug prieš pusmetį, bet Andrius daugeliui geriau žinomas iš grupės „Kūjeliai“, išgarsėjusios prieš porą metų LRT TELEVIZIJOS projekte „Du balsai – viena širdis“. Grupę jis sukūrė su broliu Juliumi.

Dabar vaikinas savo laiką dalija tarp gimtosios Lietuvos ir Didžiosios Britanijos, ten viename žymiausių pasaulio universitetų Oksforde jis studijuoja matematiką: „Kūjeliai“ susikūrė jau man studijuojant Anglijoje. Buvau antro kurso studentas, paskui jau spėjau baigti bakalauro bei magistro studijas, o ir doktorantūra artėja prie pabaigos.“

Vilniaus licėjaus absolventas sako, kad jo mokykloje tiksliesiems mokslams gabesni jaunuoliai paprastai svajodavo apie Kembridžo ar Oksfordo universitetus ir dažnas pateikdavo paraišką ten stoti. „Mano klasėje buvo mažiau nei trisdešimt moksleivių, penki iš jų įstojo į Kembridžą, į Oksfordą – aš vienas. Tai ir lėmė, kad iš Vilniaus persikėliau į Angliją“, – prisimena jis.

Oksfordo universitetas – seniausias Anglijoje. Jis garsėja kaip gilias tradicijas turintis universitetas, į kurį įstoja tik gabiausi moksleiviai iš skirtingų pasaulio kampelių. Būtent čia buvo filmuojami pirmieji filmai apie Harį Poterį, o kai kuriuos Hogvartso užkaborius „suvaidino“ įvairios Oksfordo erdvės.

„Universitetas ir taip jau buvo įdomus savo istorija, tačiau po Hario Poterio filmavimų jis tapo dar patrauklesnis turistams. Tačiau man Oksfordas pirmiausia reiškia aktyvią, gyvą bendruomenę.

Čia labai daug smalsių ir įdomių žmonių, nuolat gali bendrauti su skirtingų specialybių studentais, atvykusiais iš skirtingų šalių. Tai labai praplečia akiratį. Be to, čia daug renginių ir progų pakoncertuoti“, – džiaugiasi Andy Vaic prisistatantis solistas.

Jis sakosi pastaruoju metu vis dažniau koncertuojantis Anglijoje, kur šiuo metu praleidžia daugiau savo laiko, o jo dainų pasiklausyti ateina vis daugiau žmonių. Beje, jis perdainavo grupės „The Beatles“ kūrinį „Come Together“ ir pirmąjį savo vaizdo klipą nufilmavo legendinėje Londono Abbey Road perėjoje, kur bitlai nusifotografavo ikoniškajam albumo „Abbey Road" viršeliui.

Rodos, muzika ir matematika – itin skirtingos sritys, tačiau atlikėjas sako, kad tai tik mitas: „Daugelis mokslininkų muzikuoja, tik galbūt retas tai daro profesionaliai. Tačiau savo malonumui groja tikrai daugelis.“

Andrius vaikystėje lankė muzikos mokyklą, tad sakosi užaugęs su muzika, ypač folkloru.

„Vaikystėje dainavau net keliuose ansambliuose. Taip pat mane domino matematika. Taip ir užaugau derindamas dvi veiklas, tad stengiuosi abi jas tęsti. Manau, kad mokslas taip pat ganėtinai kūrybiška veikla. Kartais gali intensyviai dirbti, tačiau svarbu laiku atsitraukti ir pamąstyti, ką darai.

O muzika – puiki veikla, padedanti atsiriboti nuo mokslinio darbo ir jį įvertinti iš naujo. Su muzika panašiai, kai ilgai kuri, dirbi, tuomet matematika padeda atitrūkti. Abi veiklos viena kitą puikiai papildo“, – pasakoja vaikinas, laisvalaikiu mėgstantis dar ir bėgioti, su draugais žaisti futbolą, tinklinį ar ledo ritulį.

Vis dėlto sportas – tik laisvalaikio veikla, padedanti išjudinti kaulus ir neprarasti entuziazmo, o kalbėdamas apie muziką ar matematiką jis turi daugiau profesinių ambicijų. „Sakyčiau, kad iš prigimties esu ganėtinai ambicingas, norėčiau sukurti projektą, kuris sulauktų ir tarptautinės sėkmės“, – pasakoja jis.

Eurovizija 2020. Andy Vaic – „Why why why“

Anot Andriaus, Oksfordas – savotiškas muzikos židinys, iš kurio kilo nemažai žinomų grupių, pavyzdžiui, „Radiohead“ ar „Foals“.

„Muzikos scena Oksforde nelabai didelė, tačiau palanki jauniems muzikantams vystytis. Todėl stengiuosi aktyviai koncertuoti ir smagiausia, kad jaučiu klausytojų palaikymą. Nors manęs daugiausia ateina pasiklausyti vietos gyventojai bei studentai, atvykę iš užsienio šalių, visuomet džiaugiuosi sutikęs tautiečių ir po koncerto visada pasisveikiname“, – pasakoja jis.

Vis dėlto kodėl, vos tik prasidėjus solo karjerai, jis taip skubėjo pateikti paraišką nacionalinei „Eurovizijos“ atrankai? Nes laikas labai brangus, šypteli atlikėjas, o, be to, ir daina jam atrodo konkursui tinkama – žaisminga, lengvai įsimenanti ir kalbanti apie svarbius dalykus.

„Man, kaip muzikantui, svarbu kalbėti apie svarbius dalykus ir taip sukurti bendruomenę. Manau, kad tokia yra ne tik mano, bet ir „Kūjelių“ muzikinė filosofija. Juk folkloras – labai bendruomeniškas dalykas.

Net ir per mūsų koncertus nėra vien tik žiūrovų ir atlikėjų, manau, kad mes visi nuoširdžiai bendraujame, mūsų dainos emociškai įtraukia, todėl publika yra labai svarbi mūsų koncertų dalis ir kiekvienas išeina pasikrovęs energijos bei būdamas geros nuotaikos“, – svarsto jis.

Nors juokaujama, kad „Eurovizija“ jau tampa trečiąja Lietuvos religija, nacionalinėje atrankoje laimę bandantis dalyvis patikina, kad Anglijoje šis konkursas taip pat sulaukia nemažai susidomėjimo, nors vietiniai dėl jo galvos tikrai nepameta: „Visi apie „Euroviziją“ kalba ar universitete netgi rengia konkurso žiūrėjimo vakarėlius, tačiau ten „Eurovizija“ tikrai ne religija, juolab kad britai jame retai pasirodo sėkmingai. Manau, todėl žiūrovai Anglijoje jau seniai prarado entuziazmą ir taip neįsijaučia.“

Tiesiai nuo Kalėdų stalo: grupė „Kūjeliai“ groja ir giminei, ir džiaugsmui
Pabandom iš naujo! Kaip iššūkį pavyks įveikti Donatai Virbilaitei ir Andy Vaic?