Veidai

2020.01.09 09:32

Janiną seriale „Giminės“ įkūnijusi aktorė Regina Arbačiauskaitė skirtu vaidmeniu neapsidžiaugė

LRT TELEVIZIJOS laida „Vakaras su Edita“, LRT.lt2020.01.09 09:32

Temperamentinga ir pašėlusi legendinė aktorė Regina Arbačiauskaitė studijų laikais buvo ne kartą svarstyta dėl iškrėstų išdaigų – ji su kurso draugais ne tik repetavo ir vaidino, bet ir šventė gyvenimą. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Vakaras su Edita“ ji prisimena savo reakciją į pasiūlytą Janinos vaidmenį kultiniame seriale „Giminės“: „Šis charakteris man pasirodė siaurų galimybių, per daug buitiškas.“

Sakoma, kad tikros dievaitės žavi ne vieną dešimtmetį. Garsiausi vaidmenys, tarp jų – ir kultiniame seriale „Giminės“, publikos dėmesys, į gyvenimą išleidžiami nauji talentai ir, žinoma, kerintis moteriškas grožis. Visi šie komplimentai atitenka aktorei Reginai Arbačiauskaitei.

Režisieriaus Vidmanto Bačiulio pagal Juozo Grušo pjesę režisuotame televizijos filme „Barbora Radvilaitė“ (1982 m.) jai buvo patikėtas pagrindinis – Barboros – vaidmuo.

„Daug kam buvo šokas, kad televizija ryžosi imtis tokio darbo. Bet buvau įtikinta, kad televizija – tai ne teatras, kad spektaklis bus visai apie ką kita, ir, kaip paskui pajutau, iš tikrųjų režisierius Bačiulis daugiau dėmesio kreipė į politinius dalykus, į Juodojo, Rudojo Radvilų konfliktus ir politinius siekius, dvaro intrigas.

Man buvo palikta labai daug erdvės skaitymams, domėjimuisi, kiek tos literatūros tada buvo galima gauti. Atsimenu, ir 1931-ų metų Šapokos atsiliepimai „Naujojoje Romuvoje“ – archyvuose sėdėjau ir skaičiau. Atsitiktinai Druskininkuose susipažinau su tokia lenkaite: buvome sanatorijoje, tada jau žinojau, kad teks vaidinti šitą vaidmenį, ir pasipasakojau. Tai ji pasakė, kad turi kažkokią lenkišką knygą apie Barborą. Lenkų kalbos nemokėjau, tai ji man vertė, o ta lenkiška knyga buvo labai tendencinga Barboros Radvilaitės atžvilgiu“, – prisiminimais dalijasi R. Arbačiauskaitė.

Pasak jos, toje knygoje apie Barborą Radvilaitę buvo papasakota tokių dalykų, kokių J. Grušo pjesėje nebuvo galima rasti. „Bet gal tokie šaltiniai savotiškai ir padėjo. Tai buvo iššūkis. Nežinau, gal šitas vaidmuo buvo siūlomas ir kažkam kitam, gal kažkas nedrįso. Bet šito aš nežinau“, – svarsto pašnekovė.

Paklausta, ar Barbora Radvilaitė aktorei – artimas personažas, ji sako, kad panašumų nedaug. Tačiau ji, kaip ir pati Barbora, filmuodamasi laukėsi vaikelio.

Tai buvo bendra visų kūryba. Čia ir susigiminiavom – aš manau, kad serialo sėkmė užkoduota ir pavadinime „Giminės“ – tai lietuviams labai artima ir brangu.

„Ar kai pasiūlė [filmuotis], aš jau žinojau, ar besifilmuodama [sužinojau], neprisimenu. Tik žinau, kad tikėjausi, jog viskas bus suspėta laiku. Filmuojantis pagrindinis darbas buvo su vyrais, buvo tęsiama ilgai, ir aš pajutau, kad reikia pasikalbėti su režisieriumi, kad paskubintų šitą reikalą, nes artėjo paskutinioji scena – karūnavimas“, – kalba ji.

Išsigandusi, kad karūnuojamoji gali nebetilpti į suknelę, R. Arbačiauskaitė viską papasakojo režisieriui, ir šis, anot jos, sureagavo gan piktai.

Vakaras su Edita. Nuo Barboros Radvilaitės iki tinginės Marcės – įspūdingus vaidmenis sukūrusią Reginą Arbačiauskaitę vėl išvysime filme

„Dar kažkiek buvo tęsiama ir aš jau labai nervinausi, bet pagaliau kažkaip atlikome šitą uždavinį. Iš kitos pusės, gal ta laukimo nuotaika man ir padėjo, sutaurino. Aš tik galiu būti dėkinga šitam vaikui“, – teigia aktorė.

Seriale „Giminės“ pasiūlytas vaidmuo nepatiko

Ne mažiau ryškų vaidmenį R. Arbačiauskaitė atliko ir seriale „Giminės“. Janiną suvaidinusi aktorė neslepia, kad perskaičiusi serialo scenarijų neapsidžiaugė – jai jis pasirodė gana banalus.

„Ir pats režisierius, scenaristas – jie nepretendavo į kažkokią didžiulę literatūrą, didelį filmą, jie išvis pradžioje planavo keletą serijų. Tiesiog reikėjo suburti nieko nebedirbančius aktorius. Mes visi buvome bedarbiai, užsiiminėdavome kas kuo ir apskritai – teatras žmonėms būdavo gatvėje.

Kas man nepatiko – nesakau apie visą scenarijų, žiūrime į vaidmenį, kurį mums siūlo, – tai charakteris man pasirodė ganėtinai siaurų galimybių, per daug buitiškas. Aš gal nebuvau tokių charakterinių vaidmenų aktorė. Man taip atrodo“, – sako R. Arbačiauskaitė.

Tačiau, kaip teigia pašnekovė, serialo kūrėjai buvo labai geranoriški, tad ir pati aktorė turėjo galimybę prisidėti prie savo vaidmens tobulinimo ir scenarijaus kūrimo.

„Tą laisvę turėjo visi. Tai buvo bendra visų kūryba. Čia ir susigiminiavom – aš manau, kad serialo sėkmė užkoduota ir pavadinime „Giminės“ – tai lietuviams labai artima ir brangu“, – kalba ji.

Aktorė sako džiaugusis ir vaidinti į serialą susirinkusiu „žvaigždynu“. Janina, kurios vaidmenį seriale atliko R. Arbačiauskaitė, ilgai ekrane buvo vieniša – taip buvo daug sezonų ir galiausiai nuspręsta šį charakterį išplėtoti.

Mes buvome jauni, pilni energijos, bet mes suspėdavome ir vaidinti teatre, ir repetuoti, ir „baliavoti“, ir nelabai ten ką mums galėjo prikišti.

„Ilgą laiką buvau vieniša ir sakiau: duokite ir man porą. Norėjosi plėtoti tą vaidmenį: pradžioje gyvenau kaime, prie tėvų sodybos, paskui jau kažkiek veržiausi, kai prasidėjo Antano biznio reikalai, mane padarė prekybininke.

Visi turėjo kažkokias poras, visi galėjo vystyti ir šeimyninį gyvenimą. Ir amžius dar leido, tai sakau: norėčiau ir aš kokio nors vyro. Sako: o kurio norėtum? Gal kokio Tomkaus? Sakau, nu ne. O, sako, gal Vidas Petkevičius? Sakau, būtų neblogai“, – su valiūkiška šypsena veide prisimena ji.

Paklausta, ar neįsimylėjo V. Petkevičiaus, aktorė sako, kad neįmanoma, jog toks aktorius nepatiktų: „Laimė turėti tokį vyrą. Bet mūsų to romano vis tiek scenarijuje niekaip neišvystė.“

Tai buvo serialas, kurį rodant Lietuvos gatvės ištuštėdavo. Ar šis populiarumas, pirmą kartą aktorius užgriuvęs nepriklausomoje Lietuvoje, nebuvo visiškai naujas patyrimas? Aktoriams dėmesio niekada nebus per daug, sako R. Arbačiauskaitė – anot jos, ji iki šiol kartais dar pavadinama Janina Arbačiauskaite.

Spėdavo ir vaidinti, ir repetuoti, ir švęsti

Galiausiai laidos herojė Vilnių iškeitė į Klaipėdą. Nors tai įvyko visiškai dėl šeiminių priežasčių, kolegos ten jos nelaukė išskėstomis rankomis.

„Sulaukdavau klausimų, ko tu čia atvažiavai? Netekdavau amo. Ne iš visų, bet būdavo tokių žvilgsnių. Tačiau paskui susigyvenome“, – teigia moteris.

Aktorė neslepia, kad savu laiku buvo tikras vulkanas: labai temperamentinga ir pašėlusi, kartu su kitais kurso draugais krėtė įvairiausias išdaigas, dėl kurių ne sykį yra svarstyta partiniuose susirinkimuose. Tačiau susimąstyti privertė aktoriaus Sauliaus Sipario mama, taip pat žinoma aktorė Marija Rasteikaitė.

„Mes ir šėlome, ir vaidinti suspėdavome. Atsimenu, vieną kartą po kažkokių svarstymų buvo kalbama, ką su tuo jaunimu daryti, kaip sutramdyti. M. Rasteikaitė atsitiktinai prie budėtojo sulaikė mane ir sako: Regina, nu kam tau to reikia, kam tau duoti pagrindą... Aš net neatsimenu tų žodžių, bet jos toks motiniškas, geranoriškas patarimas mane labai paveikė, aš jai esu labai dėkinga“, – pasakoja pašnekovė.

Kažkada sutikau gatvėje režisierių Almantą Grikevičių ir jis sako: Regina, negalima šitaip vaidinti.

Taip įvyko savotiškas užsispyrėlės sutramdymas. „Mes buvome jauni, pilni energijos, bet mes suspėdavome ir vaidinti teatre, ir repetuoti, ir baliavoti, ir nelabai ten ką mums galėjo prikišti. Žinau, kad šių laikų jaunuoliai laiką leidžia kitaip“, – priduria ji.

Dar vienas televizijos filmas, kuriame R. Arbačiauskaitė atliko įsimintiną vaidmenį – „Endhauzo paslaptis“ (1981 m.). Ano meto kontekste išskirtinis buvo ne tik filmas, bet ir pats aktorės vaidmuo.

„Tai buvo naujovė – Lietuvos kine nebuvo statoma detektyvų, televizijoje – tuo labiau. O man tai buvo iššūkis – nebuvau skaičiusi nė vieno detektyvo. Bet vis tiek buvo nuostabu. Režisierius mūsų atžvilgiu buvo labai geranoriškas, aktorius ir režisierius Balys Bratkauskas – begalinio temperamento žmogus“, – teigia aktorė.

Nusikaltėlę „Endhauzo paslaptyje“ įkūnijusi R. Arbačiauskaitė prisimena, kaip sykį, sutikusi vieną režisierių, gavo nemalonią pastabą apie savo vaidybą „Endhauze“: „Kažkada sutikau gatvėje režisierių Almantą Grikevičių ir jis sako: Regina, negalima šitaip vaidinti.“

R. Arbačiauskaitė sako dabar suprantanti, ką režisierius A. Grikevičius turėjo omenyje. Šį filmą režisavo itin temperamentingas režisierius B. Bratkauskas, tad ji neatsispyrė emocijoms: „Buvo šiek tiek perspausta, aš pripažįstu. Jis labai užvesdavo.“

Naujausias R. Arbačiauskaitės vaidmuo – filme „Sistema“. Jame numylėtoji aktorė atliko visai neteigiamą vaidmenį. Tai filmas apie itin aktualią temą – švietimą. Kaip sako filmo režisierius Tomas Jašinskas, ko gero, kiekvienais metais iškyla koks nors naujas su švietimu susijęs skandalas. Pasak jo, niekas kitas negalėjo atlikti piktosios mokytojos Stefanijos vaidmens, kaip tik R. Arbačiauskaitė.

„Ji ten pabaisa, mokyklos direktoriaus pavaduotoja. Man pasakė: Regina, jūsų vaidmuo turės atstovauti sistemai. Man po tokių gražuolių vaidmenų ir po tokios pertraukos kine tai buvo atokvėpis. Kas dar labai įdomu, mane visada gyvenime, ar kokioje fotosesijoje, ar filmuojantis, skatino šypsotis. Aš tikiu, kad ta šypsena kažko suteikia, o jie man pasakė: Regina, tu negali šypsotis, šitame filme tu neturi teisės nusišypsoti“, – sako ji.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Vakaras su Edita. Nuo Barboros Radvilaitės iki tinginės Marcės – įspūdingus vaidmenis sukūrusią Reginą Arbačiauskaitę vėl išvysime filme
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.