Veidai

2020.01.01 09:57

„Panoramai“ – 50: šią profesinę mokyklą išėjo ne vienas žymus žinių vedėjas

Viena žiūrimiausių TV žinių laidų, per LRT TELEVIZIJĄ transliuojama „Panorama“ sausio 1 dieną mini 50 metų sukaktį. Per pusę amžiaus čia profesinę mokyklą išėjo ne vienas šiandien puikiai žinomas žurnalistas ir žinių vedėjas. Daugelis jų „Panoramą“ vadina geriausia profesine mokykla ar net karjeros viršūne, nors kai kurie prisipažino anksčiau net nenorėję dirbti žinių laidoje.

„Panoramą“ visuomet žiūriu su nostalgija ir pasitenkinimu, kad dabartinė laida ir jos rengėjai nužengė taip toli. Žinoma, drauge su televizijos progresu ir Lietuvos pasikeitimu. Dabar yra visai kitos sąlygos dirbti ir kalbėti, rodyti. Mes prieš 50 metų to neturėjome – buvome įstatyti į tam tikrus techninius ir politinius rėmus“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „Labas rytas, Lietuva“ pasakoja pirmasis laidos vadovas ir pavadinimo autorius Česlovas Juršėnas, nuo 1968-ųjų pabaigos vadovavęs televizijos informacijos redakcijai.

Kitais metais buvo pradėta galvoti apie naują laidos formatą, o 1970-ųjų pradžioje eterį pasiekė ir pirmosios laidos. „Iš pradžių laidą norėjosi pavadinti „Lietuvos panorama“, bet jis buvo atmestas – vienas kolega pastebėjo, kad kartais leidžiame kelių dienų senumo reportažus.

Būdavo, kad komanda išvažiuoja į kokį nors Lietuvos rajoną ir kolūkiuose ar stambesnėse vietos įmonėse apsilankę parengia kelis reportažus.

Jų, žinoma, neparodydavome per vieną dieną. Taigi buvome laida, kuri rodė tuometinę Lietuvą, Tarybų Sąjungą (to nedaryti negalėjome), pasaulio įvykius. Tada aš ir pats pristatydavau pasaulio įvykius ir kartą ar porą per savaitę pasirodydavau eteryje maždaug 5 minutėms“, – pasakoja Č. Juršėnas.

Prieš pusę amžiaus nebuvo labai daug pavyzdžių, į kuriuos „Panorama“ galėjo lygiuotis ar semtis patirties.

„Buvo Maskvos televizijoje rodoma laida „Vremia“, tačiau mums pranašesni atrodė kaimynai estai, kurie mokėsi iš suomių. Mums tada atrodė, kad iš jų galime pasimokyti. Be to, tais laikais vykdavo sporto ir kūrybinės varžybos tarp Lietuvos, Latvijos, Estijos radijo ir televizijos komitetų, tad neretai susitikdavome Rygoje, Taline ar Vilniuje, bendraudavome ir dalydavomės patirtimi.

Dalis Lietuvos matė ir lenkų televiziją, kuri buvo kitokia – joje jau buvo matomas nepasitenkinimo esama tvarka elementas, o jų rengiamos žinios buvo dinamiškesnės ir atviresnės, palyginti su mūsiškėmis, ribojamomis politinės sistemos ir cenzūros“, – prisimena Č. Juršėnas.

Siekiant išvengti klaidų, kiekviena „Panoramos“ laida sovietmečiu buvo repetuojama. Dar ir dėl to, kad kiekvienas eteryje nuskambantis žodis turėjo būti patvirtintas tuometės valdžios cenzorių.

„Vis dėlto žvelgiant į laidos sąrangą, žinių ir komentarų aprėptį, formaliai laida atrodo tokia pati, tačiau, žinoma, darbas vyksta kitokiais laikais, kitaip pateikiamos ir pačios žinios – nebeliko labai ilgų reportažų ar komentarų bei interviu. Šiandien viskas labai dinamiška, nors kartais norisi prie kai kurių įvykių stabtelti kiek ilgiau“, – svarsto Č. Juršėnas.

„Panoramai“ pavadinimą sugalvojęs Česlovas Juršėnas: žiūriu su nostalgija ir pasitenkinimu, nes dabartinė laida nužengė labai toli

Šiandien televizijos informacijos redakcija vadinama LRT TELEVIZIJOS naujienų tarnyba, o jai vadovauja žurnalistė Inga Larionovaitė.

„Būtent čia dar studijuodama pradėjau savo, kaip žurnalistės, karjerą. Iš pradžių dirbau laidoje „01, 02, 03“, vėliau – vakaro žiniose ir dar po kurio laiko – „Panoramoje“. Ten mano mokytojos buvo Julija Šležienė ir Algimanta Žukauskienė, kurios mane ir išleido į rimtesnius vandenis – pradėjau rengti kriminalines naujienas, ėmiausi rezonansinių bylų ir pan.“, – pasakoja ji.

Anot I. Larionovaitės, būtent Televizijos naujienų tarnyboje būdavo parengiami puikūs specialistai, nemaža dalis jų karjerą tęsė komercinėse televizijose. Tarp jų – žinių vedėjai Gintaras Deksnys ar Rokas Petkevičius, anksčiau vedę ir jubiliejų mininčią „Panoramą“.
„Taip nutiko ir man. Nemažai čia išmokusi pradėjau dirbti kitose televizijose. Tačiau praėjus daugiau nei dviem dešimtmečiams, vėl sugrįžau į LRT“, – portalui LRT.lt sako dabartinė LRT TELEVIZIJOS naujienų tarnybos vadovė.

Č. Juršėnas sako, kad dabartinės žinių laidos, taip pat ir „Panorama“, yra dinamiškesnės, nei buvo prieš kelis dešimtmečius. Būtent naujienų tarnybos dinamika labiausiai žavi ir I. Larionovaitę: „Mano darbas tuo ir įdomus, kad niekada nežinau, kas gali nutikti ir kas bus rytoj. Šiame darbe nėra rutinos, o kartais ir darbo valandų, todėl jį gali dirbti tik tikrai savo profesijai atsidavęs žmogus. Būti žurnaliste buvo mano svajonė, todėl esu labai laiminga, kad ji išsipildė. Dabar man darbas teikia daug laimės ir malonumo.“

„Panoramai“ – 50: kitu pavadinimu galėjusios skambėti laidos ekrane buvo galima išvysti apverstą vaizdą ir net vedėją su pramuštu antakiu

O darbo Naujienų tarnyboje tikrai netrūksta – kasdien ji parengia po 8 val. eterio, pirmadieniais – net devynias. Laidą rengia LRT TV naujienų tarnyba, turinti didžiausią Lietuvoje korespondentų tinklą – nuolatiniai korespondentai dirba Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ir Alytuje.

„Su „Panorama“ užaugo ištisos kartos, daug ištikimų žiūrovų laida turi ir šiandien. Aš pati augau matydama „Panoramą“, net ir dirbdama kitose televizijose įsijungdavau ją pasižiūrėti.

„Panoramos“ ilgaamžiškumo paslaptis – aktualios temos, svarbiausių Lietuvos ir užsienio įvykių išsami analizė ir, žinoma, aukščiausi žurnalistinio darbo standartai. Laidos kūrėjų įdirbis ir žiūrovų pasitikėjimas įpareigoja nenuleisti aukštai iškeltos kokybės kartelės – sugebėti nuolat atsinaujinti ir išlikti aktualiems, būti svarbiausių įvykių sūkuryje ir teikti visuomenei patikrintą, patikimą informaciją“, – vardija I. Larionovaitė.

Jai antrina ir žurnalistė bei televizijos laidų vedėja Rita Miliūtė, kažkada ir pati vedusi „Panoramą“. „Pasididžiavimo jausmas apimdavo ganėtinai keistomis aplinkybėmis – kai suprasdavau, kad „Panorama“ žurnalistui yra tam tikras kokybės standartas, o paprastam, su žiniomis nesusijusiam žiūrovui dar ir tam tikras laiko matas. Kartais, kai norėdavau sužinoti, kiek laiko prireiks vienam ar kitam darbui nuveikti, man atsakydavo, jog iki „Panoramos“ viskas bus baigta“, – pasakoja R. Miliūtė.

Čia savo kelią pradėjo ir I. Larionovaitės minėtieji G. Deksnys bei R. Petkevičius. R. Petkevičius Televizijos naujienų tarnyboje darbavosi net 14 metų – nuo 1992-ųjų. „Teko išbandyti skirtingas pareigas, tačiau „Panorama“ buvo rimčiausia“, – pasakojo jis. Tiesa, jis prisipažino, kad anksčiau tikrai nesvajojęs dirbti žiniose.

„Puikiai prisimenu, kai pirmą kartą atėjau čia atlikti praktikos. Tuo metu jau turėjau patirties radijuje, kur vedžiau moksleiviškas laidas. Tiesa, studijuodamas buvau pagalvojęs, jog žiniose dirbti nenorėčiau, visi ten dirbantys man atrodė savotiškai išprotėję, maniau, kad būtų įdomu vesti laidas apie meną, kultūrą.

Atėjęs į žinių tarnybą atlikti praktikos, pamačiau, kaip visi zuja. Tada darbavosi daug labai įdomių asmenybių – Henrikas Vaitiekūnas, Vytautas Kvietkauskas, Aurelija Malakauskaitė ir kiti. Tačiau mane vis tiek glumino tai, kad vieną dieną parengi reportažą ir kitą dieną jis jau niekam neįdomus, gali tiesiog išmesti“, – prisiminė R. Petkevičius, televizijoje pirmiausia pradėjęs dirbti kaip vakaro žinių vedėjas.

Daugiau nei dešimtmetį Televizijos naujienų tarnyboje darbavosi ir Gintaras Deksnys – jis vedė žinias bei „Panoramą“. „Nereikia slėpti, kad ne vienerius kuprotus metus ši laida turėjo įtikti tuometinei ideologijai, tad po Atgimimo tą kuprą turėjome nusimesti. Atrodė, kad laidos senbuviai stengėsi atidirbti už visus metus, kai jiems nebuvo leista dirbti ir kalbėti laisvai. Su jais dirbti buvo labai įdomu“, – sako G. Deksnys, Naujienų tarnyboje pradėjęs dirbti 1991-aisiais.

Šiuo metu „Panoramą“ veda Eglė Bučelytė ir Marijus Žiedas. Jis darbą „Panoramoje“ vadina didžiausiu savo profesiniu pasiekimu: „Esu ten, kur visada norėjau būti, ir galiu didžiuotis dirbdamas LRT. Žinoma, „Panorama“ yra komandinis darbas, o aš – tik taškelis, kuris perteikia ir kurio lūpomis žiūrovui perteikiama tai, kas jau surinkta žurnalistų, režisierių, techninių darbuotojų.

Galbūt todėl niekada per daug nesureikšminu savo darbo, nors, kita vertus, sakau, kad esu ta paskutinė instancija, kuri gali viską sugadinti arba pridėti dalelę šilumos.“

Anot E. Bučelytės, retai būna, kad laidoje viskas vyksta itin sklandžiai, nenutinka jokių netikėtumų ir nepasitaiko bent menkiausių klaidelių. „Visuomet glosto širdį tai, kad laida pavyksta nepriekaištingai“, – šypsosi ji ir darbą „Panoramoje“ vadina didžiausia profesine mokykla.

LRT.lt primena, kad pirmoji pusvalandžio trukmės žinių laida „Panorama“ buvo ištransliuota 1970 m. sausio mėnesį. Tuomet „Panorama“ buvo įrašoma iš anksto. Pirmaisiais metais ją vedė diktoriai Vytautas Kybartas, Henrikas Paulauskas, Juozas Baranauskas, Dana Rutkutė, Gražina Bigelytė, Stasė Stankevičienė.

Žinių laida „Panorama“ transliuojama kiekvieną dieną nuo 20.30 val. tiesioginiame eteryje per LRT TELEVIZIJĄ. Per pusšimtį „Panoramos“ gyvavimo metų iš viso sukurta daugiau nei 18 tūkst. laidų.