Veidai

2020.01.07 07:28

Alkoholio atsisakiusiam Aurelijui Verygai visiškai atsispirti mėsai taip ir nepavyko

Atsisakymas vartoti alkoholį nebuvo susijęs su politika, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Visi kalba“ tikina sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Pasak jo, smalsumas pabandyti ir noras parodyti sūnui pavyzdį atvedė prie visiško alkoholio atsisakymo, tačiau to paties padaryti su mėsa, susijusia su onkologinėmis ir kitomis ligomis, politikui taip ir nepavyko.

„Anksčiau žmonės jausdavo pareigą man pasiaiškinti dėl gėrimo, nors aš jų niekada neklausdavau, dabar dėl kažkokių priežasčių jaučia pareigą pasiaiškinti dėl maisto. Nesu aš toks jau šventas, kaip žmonėms atrodo, bet yra dalykų, kurių tikrai nedarau – nerūkau ir nevartoju alkoholio. Bet dėl mitybos man labai sunkiai sekasi“, – prisipažįsta sveikatos apsaugos ministras.

Jis pažymi, kad mitybos specialistai nuolat ginčijasi, kas gerai, o kas – ne taip gerai, tad ne taip paprasta suvokti, kokia mityba sveikatai palankiausia. Dabar alkoholio visiškai nevartojantis A. Veryga neslepia, kad buvo laikas, kai ir jis nevengdavo išlenkti taurelės, nors ir negerdavo gausiai – tiesiog per šventes išgerdavo vyno ar alaus.

Sako, vaikams reikia rodyti pavyzdį. Paprastai apsižvalgius nėra kur tą pavyzdį pamatyti – žmonių, kurie negeria ne dėl to, kad yra alkoholikai ir gerti negali, o dėl to, kad jie taip nusprendė.

„Nebuvau abstinentas, nesu tas, kuris užaugo be alkoholio. Atsisakymas vartoti nebuvo susijęs su politika – tai buvo gal prieš 13 metų. Tada aš buvau universiteto dėstytojas, domėjausi tomis temomis ir man buvo įdomu pabandyti, ką tai reiškia.

Visi sako: oi, labai nuobodu, ką tu veiksi, prarasi draugus, viskas bus blogai. Pagalvojau, pabandysiu pusę metų. Be to, mūsų šeimoje jau buvo vaikas, turėjome sūnų. Sako, vaikams reikia rodyti pavyzdį. Paprastai apsižvalgius nėra kur tą pavyzdį pamatyti – žmonių, kurie negeria ne dėl to, kad yra alkoholikai ir gerti negali, o dėl to, kad jie taip nusprendė“, – pasakoja pašnekovas.

Tad sveikatos apsaugos ministras tikina nusprendęs taip parodyti vaikams, kad šitaip, t. y. be alkoholio, gyventi tikrai galima. Tik nutiko taip, kad jam taip gyventi nevartojant alkoholio labai patiko, tad A. Veryga nusprendė daugiau išvis nebegerti. Anot politiko, po pusės metų nevartojimo žmogus pajaučia kokybinius pokyčius: susitvarko miegas, susidėlioja mąstymo, dėmesio procesai.

„Džiaugiuosi tuo, ką padariau. Iš pradžių draugai reagavo keistai, bet nė vieno draugo nepraradau“, – tikina jis.

Aurelijus Veryga: tegu aš ir nevartodavau daug – visai atsisakius alkoholio, gyvenimo kokybė kaipmat pagerėjo

Sveikatos apsaugos ministras dėl sveikatos motyvų bandė atsisakyti ir mėsos. Nors visiškai to padaryti ir tapti vegetaru jam taip ir nepavyko, mėsos jis stengiasi vartoti kuo mažiau. Pasak pašnekovo, yra atlikta tyrimų, įrodančių, kad mėsos vartojimas susijęs ir su onkologiniais susirgimais, ir su kitais sveikatos sutrikimais.

„Jeigu jos [valgoma] labai nedaug, bijoti nereikia, bet mes buvome įpratę valgyti mėsą 4 kartus per dieną. Maždaug, jeigu ne mėsą, tai ką tada [valgyti]?“ – teigia A. Veryga.

Kai iš už kampo ką nors apspjaudai, bet nedrįsti parodyti savo veido, tai keistas fenomenas. Aš į tai nežiūriu rimtai, nes net ir su tokiais žmonėmis, jei turiu progą pabendrauti, dažniausiai susišneku.

Kai kurie žmonės mėsos atsisako ir dėl etinių įsitikinimų – tai, laidos pašnekovo nuomone, idėjiniai vegetarai, gerbiantys gyvybę. Tačiau tokie žmonės prisideda ne tik prie gyvulių gyvybių išsaugojimo. Kaip teigia A. Veryga, gyvulininkystė – vienas iš didžiausių taršos šaltinių.

Paklaustas, ar prie jo gatvėje neprieina žmonių, sakančių „ačiū“ už tai, ką jis padarė, sveikatos apsaugos ministras tikina, kad tokių žmonių atsiranda, be to, tokių žmonių daugiau nei tokių, kurie jo sprendimus smerkia.

„Vienas iš didžiausių praradimų mano gyvenime – privatumas. Niekada neatsisakau bendrauti su žmonėmis, bet tai labai įpareigoja. Turi kiekviename žingsnyje galvoti, ką darai, supranti, kam atstovauji – tos pareigos įpareigoja. Bet žmonės Lietuvoje geri, aišku, yra visokių. Yra piktų, bet dažniausiai tokie patys turi įvairiausių problemų.

Kai iš už kampo ką nors apspjaudai, bet nedrįsti parodyti savo veido, tai keistas fenomenas – kai išsikeiki komentaruose. Aš į tai nežiūriu rimtai, nes net ir su tokiais žmonėmis, jei turiu progą pabendrauti, dažniausiai susišneku“, – mintimis dalijasi A. Veryga.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Aurelijus Veryga: tegu aš ir nevartodavau daug – visai atsisakius alkoholio, gyvenimo kokybė kaipmat pagerėjo