Veidai

2020.01.03 21:04

Dovilė Filmanavičiūtė apie patyčias: lengviau pastumti kitą, negu pagalvoti, kodėl jauti tiek pykčio aplinkai

LRT TELEVIZIJOS laida „Visi kalba“, LRT.lt2020.01.03 21:04

Gaila, kad nėra teisinio precedento bausti žmonių, kurie tyčiojasi iš kitų socialinėje erdvėje, nes dėl tokių asmenų kiti net nusprendžia pasitraukti iš gyvenimo, sako komunikacijos specialistė Dovilė Filmanavičiūtė. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Visi kalba“ ji teigia kartais specialiai pakomentuojanti kokį įrašą feisbuke, nes žino, kad išlįs „visi įmanomi homofobai“, tačiau tuo siekia ne skatinti patyčias.

Kalbėdama apie patyčias D. Filmanavičiūtė pirmiausia pažymi, kad šis reiškinys neretai painiojamas su įvairiomis juoko formomis ar griežtu vertinimu.

„Satyra arba aštresnė kritika yra painiojama su patyčiomis. Kad suprastum juodą humorą, reikia kritinio mąstymo. Kai mes bet kokį ironiškesnį pasakymą vadiname patyčiomis, tai perspausta. Bet kai žmonės tyčiojasi iš kūno sudėjimo, rasės, lyties, neįgalumo – dalykų, kurių mes neįgalūs pakeisti, tai yra patyčios“, – mintimis dalijasi ji.

Anot komunikacijos specialistės, Lietuvoje, kur tik pasisuksi, ten diskriminacija: „Reklamos agentūroje esu kūrusi tokią kampaniją, kuri buvo nukreipta prieš vyresnių žmonių diskriminaciją. Buvau apakusi, kad vyresnis amžius yra TOP 3 diskriminacija Lietuvoje.“

Mano mamos amžiaus moterys su feisbuko viršeliais, kuriuose laiko anūkus ant rankų, varo tokius tekstus... Gaila, kad nėra jokio teisinio precedento jų bausti.

Moterų diskriminacija ar lygybės klausimas, kaip teikia pašnekovė, yra tiesiog kasdienybė. D. Filmanavičiūtė prisipažįsta, kad kartais sąmoningai paskaito komentarus po kokio nors portalo feisbuko paskyroje paskelbtu įrašu, dažniausiai – seksualinės orientacijos tema, pavyzdžiui, apie gėjus.

„Ten gali prisiskaityti tokių dalykų... Visiškai nesenas atvejis – laida „Spalvos“ per LRT.lt. Mes 30 metų lyg ir labiau su Vakarais negu su Rytais, bet perskaitai tokių dalykų...“ – sako ji.

Ažiotažą sukėlusi laida „Spalvos“ pasakojo apie gėjus, auginančius vaikus. Laidos „Visi kalba“ pašnekovė teigia kartais sąmoningai parašanti komentarą, norėdama padėkoti už žiniasklaidos priemonės drąsą, nors ir žino, kad išlįs „visi įmanomi homofobai“. Gali pasirodyti, kad taip ji pati provokuoja patyčias, tačiau moteris tikina siekianti, jog tokie asmenys suvoktų, kad su šitokiu požiūriu neįmanoma toliau gyventi.

Filmanavičiūtė apie patyčias: žiūriu į tas moteris su anūkais ant rankų ir gaila, kad nėra precedento jas bausti

Be to, ji pažymi, kad anksčiau visi pykdavo už anoniminius žiaurius komentarus, tačiau dabar komentatoriai net nebeslepia savo veido.

„Mano mamos amžiaus moterys su feisbuko viršeliais, kuriuose laiko anūkus ant rankų, varo tokius tekstus, kad galvoji: oi... Gaila, kad nėra jokio teisinio precedento [jų bausti], jos jaučiasi nebaudžiamos, gali daryti, ką nori. Aš nepastumiama, bet yra atvejų, kai žmonės nusprendžia pasitraukti iš gyvenimo versus gyventi tokioje kultūroje, kurią mes kuriame“, – svarsto atlikėja.

Pasak pašnekovės, žmonės nenori šnekėtis tarpusavyje, vaikus užkiša planšetėmis ir bulvytėmis, kad šie leistų ką nors veikti, o tai, kad kaimynas už sienos muša žmoną, yra dzin.

Savo nepilnavertiškumą, mažą savivertę liejame į aplinką. Daug lengviau pastumti kitą žmogų, negu gilintis į save ir galvoti, kodėl jauti tiek pykčio aplinkai ir negali susitaikyti su vienais ar kitais dalykais.

„Esame mes ir yra jie. Yra burbulai, kuriuose vieni kitus teisiame. Tokia kultūra namuose, darbuose, prie stalo, darželiuose... Paskui savo nepilnavertiškumą, mažą savivertę liejame į aplinką. Daug lengviau pastumti kitą žmogų, negu gilintis į save ir galvoti, kodėl jauti tiek pykčio aplinkai ir negali susitaikyti su vienais ar kitais dalykais“, – kalba ji.

D. Filmanavičiūtė pažymi, kad, pavyzdžiui, politikę Agnę Širinskienę galima kritikuoti už jos darbus ar veiklą, bet ne išvaizdą. Politikams taikomos išplėstos kritikos ribos, tačiau, pašnekovės nuomone, žmonių įvardijimas tikraisiais vardais dėl jų veiklos kartais netgi per švelnu.

Komunikacijos specialistė aktyviai dalyvauja įvairiose akcijose prieš patyčias neatsitiktinai. Ir ji pati vaikystėje yra kentusi patyčias, tiesa, tai dažniau būdavo dėl nebijojimo aktyviai reikšti savo nuomonę. Visgi D. Filmanavičiūtė yra sulaukusi patyčių ir vėliau, dažniausiai tai – komentarai dėl kūno sudėjimo.

„Visai neseniai gavau žinutę nuo kažkokio bičo iš Mažeikių. Tekstas buvo apie tai, kad žmonės neturi pinigų, o tu turi pinigų ir negali numesti svorio. Nežinau, kaip tai susiję“, – pabrėžia moteris.

Komunikacijos specialistė taip pat tikina, kad nėra sąžininga tai, jog auka tampa ne žinomą žmogų iškoneveikęs asmuo, o pati žvaigždė, atsakiusi tuo pačiu.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Filmanavičiūtė apie patyčias: žiūriu į tas moteris su anūkais ant rankų ir gaila, kad nėra precedento jas bausti
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.