Veidai

2019.12.30 14:01

Buvę ir esami „Panoramos“ kūrėjai dalijasi istorijomis iš užkulisių

žiūrėkite reportažą

Ilgiausiai Lietuvos televizijų eteryje gyvuojanti laida „Panorama“ sausį švęs 50-ąjį gimtadienį. Tai, ką jūs matote kiekvieną vakarą – intensyvios ir nenuspėjamos dienos finalas. Jubiliejui artėjant buvę ir esami „Panoramos“ vedėjai dalijasi laidos kūrimo užkulisiais, kurie galėtų tapti geros komedijos scenarijaus dalimi.

Eglė Bučelytė prisimena, kad jai „Panoramą“ yra tekę vesti su paskeltu antakiu. Gintarui Deksniui laidą yra tekę pradėti negrimuotam. O Regina Jokubauskaitė prisimena iš po stalo lendančias rankas.

Pirmoji „Panoramos“ laida eterį pasiekė 70-ųjų pradžioje. Apie pirmąsias laidas pasakoja su tuometis vadovas ir pavadinimo autorius Česlovas Juršėnas: „Pirmasis pavadinimas buvo „Lietuvos panorama“, bet jis buvo atmestas idėjiniu politiniu pagrindu, nes negali būti „Lietuvos“, o turi būti visos šalies. Tada atsirado „Dienos panorama“. Bet čia kolegos pasakė: „Kokia čia tau dienos panorama, kai duodam savaitės senumo reportažus.“ Taip nukrito vienas epitetas, kitas ir liko „Panorama“.

„Panoramai“ – 50: kitu pavadinimu galėjusios skambėti laidos ekrane buvo galima išvysti apverstą vaizdą ir net vedėją su pramuštu antakiu

Lietuvai atkūrus nepriklausomybę buvo minčių keisti pavadinimą, kaip sovietinį palikimą, bet pavyko jį išsaugoti.

„Tai buvo pakankamai paplitęs vakaruose apibendrinančios laidos pavadinimas ir tai buvo šitas argumentas svarbiausias. Ne nuo rytų, ne nuo Maskvos tai buvo nusirašyta“, – sako Č. Juršėnas.

Pirmieji siužetai buvo filmuojami į 16 milimetrų kino juostą. Vėliau ji buvo ryškinama ir montuojama karpant, tad kartais nutikdavo taip, kad eteryje vaizdas pasirodydavo aukštyn kojomis.Garsas buvo įrašomas atskirai ir montažo metu sinchronizuojamas, todėl pasitaikydavo atvejų, kai pasigirsdavo ne tas garso takelis.

Siekiant išvengti klaidų kiekviena „Panoramos“ laida sovietmečiu buvo repetuojama. Dar ir dėl to, kad kiekvienas eteryje nuskambantis žodis turėjo būti patvirtintas tuometės valdžios cenzorių.

Pirmieji laidos diktoriai prisimena, kad tapti vedėju buvo galima tik įveikus didžiules atrankas ir atitikus griežtus dikcijos reikalavimus.

Šiandien „Sveikinimų koncertui“ besiruošianti viena iš „Panoramos“ diktorių Regina Jokubauskaitė pasakoja, kad tekstą reikėjo skaityti be jokių emocijų: „Prisimenu tokį nuotykį su repeticija, kai ji buvo visiškai maža, o „Panorama“ buvo tik pradėjusi gyvuoti. Atsivedžiau ją į repeticiją ir ji atsitūpė po stalu ir vargšė nuobodžiavo, išsitraukė viščiukų žaisliukų šeimyną ir ji nusprendė, kad mama per griežta ir reikia ją pralinksminti. Iš po stalo išlindo rankutė ir pradėjo dėti ant stalo viščiukus. Mama perbalo visa, triukšmas iškilo didžiausias ir nuo to buvo reikalavimas, kad per repeticiją būtų viskas taip, kaip per laidą.“

Nemenkas iššūkis laidos vedėjams buvo ir apranga, nes jų išvaizdai taikyti itin griežti reikalavimai, o juos išpildyti visuotino deficito laikais sąlygų nebuvo.

„Aprangos problemos buvo išsprendžiamos paprasčiausiu būdu. Kadangi televizija ne gyvenimas, čia viskas netikra ir jei reikia oficialios aprangos, tai po švarku paprasčiau prisegti kokią nosinę ir bus bliuzelė. tTik reikėjo ilgų metų, kol pradėjom suvokti, kas yra telegeniška, o kas ne, nes vienaip atrodo akim, antraip prieš veidrodį, o trečiaip prieš kamerą“, – pasakojo R. Jokubauskaitė.

Šiandien sukurti virtualų gyvenimą galima tiesiog studijoje pasitelkiant įvairius kompiuterinius sprendimus.

Senais laikais vizualiniai sprendimai buvo piešiami, o šį darbą darydavo televizijoje dirbę dailininkai. Jie ne tik kurdavo vinjetes, bet kasdien rašydavo dviem kalbomis ir pašnekovų titrus. Vinjetės buvo dedamos ant specialaus stovo.

Iki šių dienų yra išlikusi kartoninė „Panoramos“ vinjetė, kuri tikėtina buvo dedama ant vedėjų stalo.

Nors kiekvieną kartą atrodo, kad viskas sudėliota iki smulkmenų, tačiau nesusipratimų, kaip ir kiekviename darbe, išvengti nepavyksta.

Turbūt vienas didžiausių visų dirbančių tiesioginiame eteryje košmaras pavėluoti į eterį. Buvęs „Panoramos“ vedėjas Gintaras Deksnys pamena, kaip jam į vedėjo kėdę teko įšokti paskutinę akimirką: „Pats neužmirštamiausias įvykis man nutiko su žurnaliste Sinkevičiene. Iki „Panoramos“ eterio jau buvau viską pasiruošęs, sutvarkytas sufleris, žiūriu dar 18 minučių, tada dar rūkiau, tai galvoju parūkysiu. Rūta manęs klausia: „Gintarai, ką tu sau galvoji?“ Sakau, kas yra? Taigi, sako, tau eteris. Sakau, taigi 18 min. Ne 18, o 3 minutės. Aš supainiojau su kitų žinių laiku... Įsivaizduokite, likus 3 minutėms iki eterio aš neapsirengęs ir be grimo. Tada redakcija 4 aukšte ir pereiti ilgais koridoriais. Ką daryti? 3 minutės – tai labai ilgas reportažas. Rūta – drabužius iš spintos, mes bėgam, aš iki pusės išsirengęs, Rūta man po vieną padavinėja, aš pradėjau „Panoramą“ negrimuotas ir kol vyko pirmas reportažas mane nugrimavo. Režisierės net nepastebėjo, kad kažkas įvyko.“

Dabartinė „Panoramos“ vedėja Eglė Bučelytė laidą yra vedusi susižalojusi: „Kartą yra tekę vesti laidą su praskeltu antakiu, nes iki eterio prasimušiau antakį į lempą, tai užsileidau plaukus. Kartą „Panoramoje“ užgesusi šviesa, išsijungusi elektra, dingęs ryšys su režisieriais, nes operatorius tada ieškojo geresnio kadro ir išmušė saugiklius. Gyvenime nelinkėčiau nė vienam vedėjui ar dalyviui tokio jausmo. Atrodė amžinybė. Nes nieko negali pasiklausti, tu eteryje ar ne – esi visiškoje duobėje, bet žinai, kad tave vis tiek pamatys, ką čia išdarinėji. Tada pamačiau tolumoje Pugačiauską, atnešantį kasetę, tai oriai perskaičiau siužetą, palaukiau ir staiga įsižiebia šviesa, o operatorius sako, kad dar nebuvo pasibaigęs reportažas ir aš čia pergyvenau, o žiūrovas nieko nematė.“

Dabar „Dienos temą“ vedanti žurnalistė Rita Miliūtė prisipažįsta, kad ir jai yra pritrūkę klausimų: „Tai, ką mes darome „Dienos temoje“, kažkada darė „Panoramos“ vedėjai. Pamenu atvejį, kai pokalbis turėjo trukti 4 minutes, aš prisirašiau klausimų, gal kokius aštuonis, nes mėgstu turėti daugiau, jei kas smegenis išjungtų. Ir tada galvoji, kad toms 4 minutėms tų klausimų tikrai užteks. Mes baigėm klausimus per kokias 2 minutes, nes pašnekovas atsakinėjo: „Ne, negaliu atsakyti.“ Tai tada man buvo – ką aš dabar darysiu.“

Per 50 metų parodyta daugiau nei 18 tūkst. „Panoramos“ laidų.

Išsamiau – Dovilės Lisauskaitės reportaže:

„Panoramai“ – 50: kitu pavadinimu galėjusios skambėti laidos ekrane buvo galima išvysti apverstą vaizdą ir net vedėją su pramuštu antakiu