Veidai

2019.12.23 11:57

Minimos prancūzų kalbininko, iššifravusio egiptiečių hieroglifus, gimimo metinės

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.12.23 11:57

Prieš 229-erius metus šią dieną gimė egiptologijos tėvu laikomas prancūzų kalbininkas Jeanas Francois Champollionas. Jis iššifravo egiptiečių hieroglifus.

Egiptologijos tėvu vadinamas prancūzų kalbininkas Jeanas Francois Champollionas gimė 1790 m. gruodžio 23 d. Prancūzijoje. Jau paauglystėje jis mokėsi hebrajų, arabų, sirų ir kinų kalbų, o vėliau ir sanskrito, persų bei kitų rytų kraštų kalbų. Itin domėjosi senovės Egipto kalba ir archeologija.

Labas rytas, Lietuva II d. 5-ąjį gimtadienį švenčianti akcija „Draugystė veža“: šiais metais kreipiamas dėmesys į tautinių mažumų atskirtį

1826 m. J. F. Champollionas buvo paskirtas dirbti Luvro muziejuje egiptietiškosios kolekcijos konservatoriumi. Kitais metais išvyko į Egiptą.

Šioje ekspedicijoje pirmą kartą Egipto tyrinėjimo istorijoje sistemingai buvo atliekami žvalgymai, dėl kurių atskleistos rašmenų paslaptys ir gimė nauja mokslo šaka – egiptologija.

Šifruojant hieroglifus labiausiai J. F. Champollionui pasitarnavo Rozetos akmuo. Jis tyrinėjo šį akmenį lygindamas graikų tekstą su egiptiečių rašmenimis ir atpažino Kleopatros vardą – hieroglifų skaičius atitiko fonetinę vardo reikšmę.

Po ilgo darbo jis atskleidė ir kitų simbolių reikšmę. J. F. Champollionas mirė Paryžiuje 1832 m.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.