Veidai

2019.12.26 19:55

Šiemet su jais atsisveikinome: iškilios asmenybės ir nepamirštami jų darbai

LRT.lt2019.12.26 19:55

Šiais metais sukrėtė ne viena netektis, iškeliavo iškilūs mąstytojai, menininkai, aktoriai ir legendiniai televizijos laidų vedėjai, kaip prisiminimus palikę savo darbus. LRT.lt kviečia prisiminti žmones, kurių šiemet netekome.

Metų pradžioje ne tik Lietuvą, bet ir Niujorką sukrėtė liūdna žinia – Jono Meko mirtis. Menininkas, laikomas avangardinio kino krikštatėviu, iškeliavo eidamas 97-uosius. J. Mekas įvertintas ir gerbiamas visame pasaulyje, jis bičiuliavosi su tokiomis asmenybėmis kaip Jurgis Mačiūnas, Andy Warholas, Johnas Lennonas, Yoko Ono ir kt.

J. Mekas – ir Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos lauretas, apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didžiuoju kryžiumi.

Be pykčio. Avangardo tėvu tituluojamas Jonas Mekas: visuomet bus tokių, kuriems reikės poezijos

Eidamas 60-uosius metus gegužės 10-ąją mirė humoristas, vienas iš laidos „Dviračio žinios“ kūrėjų ir jos vedėjas Vytautas Šerėnas. Leidžiant laiką savo sodyboje Labanoro girios glūdumoje, humoristui sustojo širdis.

V. Šerėnas Vilniaus universitete įgijo darbo ekonomikos specialybę, tačiau nuo 1995-ųjų pradėjo vesti televizijos laidą „Dviračio žynios“.

Stilius. In memoriam Vytautas Šerėnas
Gyvenimas. In Memoriam Vytautas Šerėnas

2002 m. V. Šerėnas kaip nepriklausomas kandidatas dalyvavo prezidento rinkimuose, juose užėmė 4 vietą. Kalbėdami apie humoristo netektį jo bičiuliai ir bendražygiai sakė, kad su Vytauto išėjimu baigėsi istorinis Lietuvos humoro etapas.

Birželio 13-ąją po sunkios ligos, eidama 65-uosius metus iškeliavo psichologė Edita Čekuolienė, žurnalisto Algimanto Čekuolio žmona.

Psichologė, dėstytoja parašė keturias knygas – paauglėms skirtą „Nuo ančiuko iki gulbės“, brandaus amžiaus moterims skirtą „Flirtas su rudeniu“, psichologijos vadovą „Psichologijos žiupsnis ant kasdienybės“, ir knygą „Augi(ni)mo psichologija.

2018-aisiais E. Čekuolienė išgirdo vėžio diagnozę. Liga buvo gerokai išplitusi, medikai nustatė ketvirtą stadiją.

Diagnozę išgirdusi E. Čekuolienė: supratau, kiek nedaug turiu laiko
Ryto suktinis su Zita Kelmickaite. Edita Čekuolienė: laimi moterys, sugebančios pralaukti 40-mečio vyro zyliojimą

Liepos 22-ąją pasiekė žinia, kad mirė serialuose „Naisių vasara“ ir „Prokurorai“ išgarsėjęs aktorius Almantas Vaišnys. Vieną paskutinių savo vaidmenų aktorius sukūrė daugiaserijiniame televizijos filme „Laisvės kaina. Sąjūdis“.

Rugpjūčio mėnesį, eidamas 87 metus, mirė aktorius Rimgaudas Karvelis. Mylimas kūrėjas nuo 1965 metų buvo Jaunimo teatro aktorius.

Teatre ir kine sukūrė daug įsimintinų vaidmenų. Vaidino keliasdešimtyje filmų – „Herkus Mantas“, „Tadas Blinda“, „Nebūsiu gangsteris, brangioji“ ir kituose. Vaidino ir legendiniame LRT seriale „Giminės“ ir jo tęsinyje „Atžalos“.

Vakaro autografas. Aktorius Rimgaudas Karvelis

Eidama 98 metus rugpjūčio 17-ąją mirė legendinė LRT diktorė, laidų vedėja, aktorė Dana Rutkutė. Lietuvos radijuje D. Rutkutė dirbo nuo 1949 m. iki 1961 m. Atsiradus televizijai, diktore joje dirbo trylika metų – iki 1974 m., o po to dar – iki 1986 m. vėl buvo sugrįžusi radiją.

Dirbdama Lietuvos radijuje, D. Rutkutė susiformavo kaip stipri ir ryški diktorė, kurios balsą iš pirmo žodžio tuo metu atskirdavo kiekvienas klausytojas.

In memoriam Dana Rutkutė

Priešpaskutinę vasaros dieną mirė avalynės dizaineris, rankų darbo batų gamybos pionierius Lietuvoje Žanas Maslauskas. Jam buvo 44-eri.

Ž. Maslauskui dar paauglystėje buvo diagnozuotas cukrinis diabetas. Dėl šios ligos vyrui prastėjo sveikata, jam buvo atliktos kelios akių operacijos, ne kartą buvo ištikęs infarktas, vyrui kas savaitę buvo atliekama inkstų dializė.

Rugsėjį Lietuvą apskriejo žinia apie multifunkcinės menininkės Jūratės Rekevičiūtės mirtį. J. Rekevičiūtė kūrė įsimintinus paveikslus, interjero detales, juvelyriką.

Gruodžio 2-ąją liūdna žinia atskriejo iš Ispanijos – ten atostogaudamas mirė 45-erių humoristas Vitalijus Cololo.

Jis buvo žinomas iš tokių laidų kaip „Tegyvuoja karalius!“, „Šeštadienio šou“, „Šapro šou“, „Iššūkis žvaigždėms“, „Žvaigždžių duetai“, „2 barai“ ir begalėje kitų TV projektų, renginių.

Rugpjūčio 9-ąją mirė ilgametė LRT RADIJO darbuotoja Ala Asovskaja. Rugsėjį jai būtų suėję 60 metų. Žurnalistė aktyviai palaikė Lietuvos atgimimą, nepriklausomybę, ji daug prisidėjo telkiant Lietuvoje gyvenančias tautines mažumas. Jos nuopelnai įvertinti Sausio 13-osios atminimo medaliu.

Netrukus, rugpjūčio 15-ąją eidama 70-uosius metus iškeliavo ilgametė LRT žurnalistė Rima Jakutytė, praneša LRT RADIJAS. Moteris sukniubo savo namuose. Pastaruoju metu ji rengė LRT RADIJO laidas žemės ūkio ir ekonomikos temomis „Gimtoji žemė“ ir „Žinoti verta“.

Likus vos savaitei iki žiemos švenčių, gruodžio 18-ąją pranešta apie vieno produktyviausių Lietuvos filosofų Arvydo Šliogerio netektį. Jam buvo 75-eri. Nuo 2007 m. profesorius A. Šliogeris buvo Lietuvos mokslų akademijos narys. Jis taip pat buvo vienas iš Lietuvos liberalų sąjungos steigėjų, Vilniaus universiteto Filosofijos katedros vedėjas.

Filosofas yra tokių veikalų kaip „Žmogaus pasaulis ir egzistencinis mąstymas“ „Daiktas ir menas: Du meno kūrinio ontologijos etiudai“, „Būtis ir pasaulis: Tyliojo gyvenimo fragmentai“, „Sietuvos: Eseistikos rinktinė“, „Post scriptum: Iš filosofinių dienoraščių“, „Konservatoriaus išpažintys: 1988–1994 metų tekstai“, „Kas yra filosofija“, „Bulvės metafizika“ „Lietuviškosios paraštės“, „Kasdienybės metafizika: iš filosofo dienoraščių“ ir kt. autorius, taip pat išvertęs daug užsienio autorių kūrinių.

Be pykčio. Dvi skirtingas Lietuvas matęs filosofas Arvydas Šliogeris: virtualioji man – šlykšti ir bjauri
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.